Działka

Jeśli masz już działkę pod budowę domu, to masz pewne warunki, które w znaczący sposób determinują wybór projektu. Są to przede wszystkim wymiary domu czy układ względem stron świata. Jeśli działka jest kwadratowa, ma wjazd od północy lub wschodu, to większość gotowych projektów domów będzie na nią pasować. Jeśli jednak masz wąską działkę, to musisz przeglądać projekty domów, które będą miały wymiary odpowiednie do rozmiarów działki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której okaże się, że dom idealny pod innymi względami nie będzie mógł być zbudowany na wąskiej działce.

Projekty domów parterowych czy z poddaszem

Wymiary działki mają również ogromny wpływ na to, czy będziesz szukać domów parterowych czy domów z poddaszem. Budowa domów parterowych jest nieco tańsza niż budowa domów z poddaszem, ale wymagają one zdecydowanie większej działki. Są jednak pod wieloma względami bardziej funkcjonalne, szczególnie jeśli w domu ma mieszkać osoba starsza lub mająca problemy z poruszaniem się po schodach.

Układ funkcjonalny

Zanim zaczniesz przeglądać projekty domów zastanów się, jakie są Twoje potrzeby jeśli chodzi o metraż, układ funkcjonalny wnętrza i liczbę pomieszczeń. Musisz wiedzieć jak dużą przestrzeń dzienną chcesz mieć, czy na dole (w domu z poddaszem) ma się znaleźć też miejsce na gabinet, ile sypialni ma być na poddaszu. Powinieneś też zastanowić się, czy chcesz mieć garaż w budynku i ile samochodów ma się w nim zmieścić.

Warto również zastanowić się nad tym, czy kuchnia ma być otwarta na salon, gdzie mają być usytuowane schody oraz czy w domu ma być dodatkowe pomieszczenie typu pralnia czy spiżarnia. Niektóre z tych elementów można pozmieniać już po wyborze projektu poprzez zmianę usytuowania ścianek działowych, ale dobrze byłoby to mieć przepracowane wcześniej, bo być może przeglądając projekty domów uda się znaleźć taki, który spełni wszystkie wymagania w stu procentach.

Styl projektu

Ostatnim elementem, o którym chcemy tutaj wspomnieć, jest styl, w jakim będzie zaprojektowany dom. Przeglądając projekty domów możesz znaleźć domy nowoczesne, tradycyjne, w stylu dworkowym, z dachem płaskim, kopertowym czy dwuspadowym. Wybór zależy od Twojego gustu i tego, czy w planie miejscowym są jakieś obwarowania dotyczące np. stopnia nachylenia dachu, które mogą uniemożliwić budowę domu z płaskim dachem.

Więcej projektów znajdziesz na https://www.archeton.pl/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny