W rzeczywistości ten problem ma wiele niuansów, które tu omówimy. Warto zauważyć, że ekonomicznie bardziej opłacalne jest wybranie gotowego projektu domku niż zamówienie pojedynczego. Ponadto standardowy projekt został już gdzieś wykonany, a pułapki, które się pojawiły, zostały już wyeliminowane. Do tego, większość indywidualnych projektów są przerobieniami standardowego projektu.

Powierzchnia i liczba kondygnacji

Bardzo ważną sprawą przy wyborze projektu, jest liczba kondygnacji i rozmiar powierzchni mieszkalnej budynku. Jak przestronne są pokoje, wysokość sufitów, ile pięter będzie w domu. Odpowiedzi na te pytania powinny być jasne i ostateczne. Ponieważ wtedy wybrać projektu domu będzie znacznie lżej i szybciej. Warto pamiętać, że wybór projektu domu pod względem parametrów, bardzo wpływa na wielkość kosztów domu. Więc pragnienia powinny pasować do możliwości.

Ważnym czynnikiem przy wyborze projektu domu są wymagania dotyczące komfortu. Opierają się one najczęściej na możliwościach finansowych i, oczywiście, na osobistych upodobaniach. Jedna sprawa, jeśli chcesz mały ogród w pobliżu domu, druga, gdy planujesz zbudować kort tenisowy, saunę i lądowisko dla helikopterów.

Projekty domów z poddaszem użytkowym są zdecydowanie najpopularniejsze. Możliwość oddzielenia strefy dziennej na parterze od strefy nocnej na poddaszu jest wielką zaletą tego typu domów. Takie rozwiązanie zapewnia dużą swobodę w niezależnym korzystaniu z każdej z tych stref. Mniejsza powierzchnia parteru takiego budynku, w porównaniu z domem parterowym o podobnym metrażu, pozwala lepiej dopasować te projekty do niewielkich działek. Domy jednorodzinne z poddaszem w naszej ofercie to bardzo obszerna kategoria, w której znajdziesz wiele ciekawych projektów.

Jak wybrać projekt domu dla siebie?
Jak wybrać projekt domu dla siebie?

Źródło zdjęcia: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego/

Jak wybrać projekt domu względem działki?

Szukając odpowiedniego gotowego projektu domu, warto pamiętać o wielkości działki i o warunkach zabudowy. Wybór projektu domu determinuje również naturalne warunki na terenie. Dlatego wybór projektu przyszłego domu warto robić równolegle z wyborem działki. Gdy spodoba się działka - jej kształt i powierzchnia, wygląd terenu może podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie. Na przykład większa powierzchnia o kształcie kwadratu lub prostokąta pozwoli umieścić budynki gospodarcze osobno od domu.

Ważną sprawą jest też, w jaki sposób chcemy zagospodarować teren niezajęty przez dom lub inne budynki. Czy założyć tam ogród, trawnik, wykopać staw, pobudować altanę lub garaż. Od tego będzie zależeć nie tylko wydajność wykorzystania dostępnego obszaru, ale także widok z okien, co również jest ważne. Lepiej jest ustawić dom na działce w stosunku do stron świata, tak aby okna salonu i kuchni były skierowane na zachód lub południe, a na północ można skierować okna kotłowni i innych pomieszczeń drugorzędnych.

Projekty domów z garażem, czy może garaż wolnostojący?

Posiadacze domów mogą mieć swoje preferencje, jeśli chodzi o garaż i liczbę miejsc parkingowych, dlatego w projektach są różne rozwiązania. Są projekty domów z garażem w różnych wersjach, połączenie z głównym budynkiem, albo garaż wolnostojący. Są projekty domów z garażem na jeden samochód lub na dwa, Korzystając z tego rozwiązania, inwestor może wybierając z bogatej oferty ciekawe projekty. Kiedy garaż jest zaprojektowany pod domem, a dostęp do niego znajduje się poniżej poziomu gruntu, jest to racjonalne rozwiązanie, aby skorzystać z piwnicy domu. Ale podczas budowy takiego garażu, nawet przy niskim poziomie wód gruntowych, konieczne jest zapewnienie odprowadzanie wody deszczowej, żeby nie trafiała do pomieszczenia.

Garaż na jeden-dwa samochody lepiej jest połączyć z domem, co jest bardzo korzystną opcją. Garaż może być zamknięty lub tylko w postaci wiaty, otwarty z jednej lub dwóch stron. Oddzielny garaż może być połączony z domem przez zadaszone przejście, dzięki czemu można wsiąść do samochodu bez narażania się na deszcz czy śnieg. Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę, na ile wygodne jest wejście do garażu w stosunku do wejścia do domu. Nie bardzo wygodne są rozwiązania, gdy wjazd do garażu i wejście do domu znajdują się z różnych stron, wtedy przy orientacji domu na działce nie wszystko będzie wygodne. Najlepszą opcją jest przejście bezpośrednio z garażu do domu i z domu do garażu bez wychodzenia na zewnątrz.

Piwnica może być wygodnym dodatkiem do domu, na działce o ograniczonej powierzchni, kiedy nie ma miejsca na pomieszczenia gospodarcze. Ale jeśli nie ma pewności, że piwnica jest niezbędna, nie warto inwestować w tak poważny projekt. Budowa piwnicy wynosi około 20-25% całkowitych kosztów projektu całego domu. Warto realizować taki projekt tylko w razie ścisłej konieczności.

Podsumowanie

Oczywiście wybór projektu domu jest decyzją niezależną, ale nie warto w tej sprawie ślepo podążając za modą lub słuchać rad nieświadomych „specjalistów”, które nie biorą pod uwagę wielu ważnych spraw, ujawniających się podczas budowy lub, co gorsza, podczas mieszkania w domu. Aby temu zapobiec, warto przejrzeć kilka opcji zgodnie z ofertą i wybrać najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Więcej o tym jak wybrać projekt domu dla siebie znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny