Jak wybrać projekt domu parterowego, który spełni nasze oczekiwania?
Domy parterowe w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Ceni się je zarówno za minimalistyczny, nowoczesny wygląd, jak również za aspekty związane z eksploatacją – czyli przede wszystkim możliwość tańszego i łatwiejszego ogrzewania budynku. Jednak wybranie gotowego projektu domu parterowego wcale nie jest zadaniem prostym. Na co w takim razie zwracać uwagę, by wybrać projekt domu parterowego, który spełni oczekiwania rodziny?
Projekty domów parterowych od Domowe Klimaty – dobrze dobrana powierzchnia to podstawa
Bez dwóch zdań tym, na co należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, jest powierzchnia użytkowa domu. Generalnie uważa się, że na potrzeby standardowej rodziny (czyli obejmującej cztery osoby), optymalnym rozwiązaniem jest dom o powierzchni użytkowej 150 m2. Na tej podstawie można wywnioskować, że:
- dla rodziny trzyosobowej (2+1) odpowiedni będzie niewielki dom o powierzchni około 100-120 m2;
- dla rodziny czteroosobowej (2+2) optymalny jest dom o powierzchni około 150 m2;
- dla rodzin większych niezbędny jest dom o powierzchni około 150-200 m2.
Powyższe informacje powinny jednak być wyłącznie wskazówką, a nie czymś, czego należy się kurczowo trzymać. Jeżeli wspólnie z drugą połówką planujecie powiększenie rodziny w najbliższej przyszłości, lepiej od razu zdecydować się na większy dom, dzięki czemu uchronicie się przed skomplikowanymi i kosztownymi remontami. Z drugiej strony, pamiętaj, że im większy dom, tym kosztowniejsze staje się jego ogrzewanie, a utrzymanie w czystości – trudniejsze. Powierzchnię domu najlepiej dopasować do aktualnych potrzeb i planów.
Wybieramy dom parterowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Oglądając gotowe projekty domów, takie jak projekty domów pracowni Domowe Klimaty, można zauważyć, że domy parterowe mogą się od siebie znacznie różnić. Na co w takim razie zwrócić uwagę poza powierzchnią użytkową? Ważne są następujące czynniki:
- Kształt domu – dom na planie kwadratu lub prostokąta będzie tańszy w budowie, ale przy dużym projekcie funkcjonalny rozkład pomieszczeń może być trudny do zaplanowania. To właśnie dlatego przy domach o większej powierzchni użytkowej często stosuje się droższe, ale praktyczniejsze domy o kształcie litery T, L lub U;
- Rodzaj dachu – typ dachu wpływa nie tylko na koszt inwestycji, ale również na funkcjonalność domu. Przykładowo, dach dwuspadowy będzie tańszy w budowie niż dach wielospadowy, ale może nie sprawdzić się w obiektach o bardziej złożonych kształtach. Stosunkowo tanim rozwiązaniem, popularnym przede wszystkim przy nowoczesnych, dużych domach parterowych, jest dach płaski – pamiętaj jednak o tym, że w tym przypadku nie będzie możliwości wykonania domu ze strychem.
Zobacz projekty domów pracowni Domowe Klimaty i wybierz dom dla siebie
Jak widzisz, projektu domu nie warto wybierać pochopnie. Im więcej czasu poświęcisz na przeanalizowanie potrzeb i oczekiwań swoich oraz rodziny, tym łatwiej będzie Ci wybrać dom, który spełni Wasze oczekiwania. Jeżeli interesują Cię gotowe domy parterowe, zobacz projekty domów parterowych od Domowe Klimaty na stronie internetowej domoweklimaty.pl.
artykuł sponsorowany