Promiennik gazowy – czyli słoneczko na gaz

Zasada działania i rodzaje promienników gazowych

Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne te urządzenia grzewcze na gaz można podzielić na dwie grupy:

  • Promiennik jasny – promiennik ceramiczny wysokiej intensywności, ciepło oddają mocno rozgrzane grzewcze płyty ceramiczne o temperaturze powierzchni rzędu 800-1000°C.
  • Promiennik ciemny – promiennik rurowy niskiej intensywności, temperatura powierzchni oddającej ciepło ok. 300-400°C.

Jasne i ciemne „słoneczka gazowe” działają według tej samej zasady ciepła podczerwieni. W przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, które podnoszą temperaturę otoczenia poprzez ogrzewanie powietrza, promiennik ciepła ogrzewa obecne osoby albo przedmioty wprost swoimi promieniami. Takie bezpośrednie oddziaływanie wykazuje, obok wysokiej sprawności energetycznej, także inne zalety w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym.

Grzejniki konwekcyjne pobierają zimne powietrze, ogrzewają je wewnątrz obudowy i wypuszczają do pomieszczenia przez otwory wentylacyjne. Zanim więc nastąpi odczuwalny wzrost temperatury, powietrze w całym pomieszczeniu musi się ogrzać, na co potrzeba ogromnej ilości energii. Poza tym, zgodnie z prawami fizyki cieplejsze powietrze unosi się do góry i opada po ochłodzeniu. To oznacza, że w dolnej części pomieszczenia bardzo trudno jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Ustawiczny ruch powietrza powoduje wirowanie cząstek kurzu, powodując u alergików nieprzyjemne objawy.

Mimo wspólnej zasady działania jasne i ciemne promienniki gazowe różnią się znacząco pod względem budowy i mocy promieniowania, wykazując własne zalety i wady. Te z kolei wpływają na możliwości zastosowania promienników w różnych warunkach.

Ceny promienników gazowych wahają się w szerokich granicach ze względu na rodzaj, wykonanie i moc urządzenia. Najtańszy model można kupić już za ok. 30 zł, ale dobrej jakości sprzęt kosztuje 1200 zł i więcej. Do wiodących producentów promienników gazowych należą m.in. takie firmy, jak Mark Polska, Schwank albo Promienniki Gazowe Sp. Z o.o. Jeśli szukasz innych rozwiązań tego typu, sprawdź także ten artykuł o piecykach gazowych na butle.

Promiennik gazowy jasny ze świecącymi elementami grzewczymi

Promiennik jasny (ceramiczny) spala powierzchniowo gaz ziemny, biogaz albo gaz płynny z butli. Gaz i powietrze mieszają się w komorze mieszania i palna mieszanka przechodzi przez porowatą płytę ceramiczną z drobnymi kanalikami. Zapalona mieszanka wytwarza równomiernie dużą ilość ciepła, które rozgrzewa materiał ceramiczny i jest od razu oddawane w postaci promieniowania podczerwonego. Płyta promiennika świeci żółtopomarańczowym światłem i promieniuje ciepłem.

Cechą charakterystyczną promiennika gazowego wysokiej intensywności jest bardzo wysoka temperatura elementu grzewczego. W zależności od rodzaju urządzenia może ona wynosić 950°C. Zapewnia to wysokie natężenie promieniowania i daleki zasięg.

Aby mimo wysokiej temperatury uniknąć oparzenia i ochronić urządzenie przed kontaktem z otoczeniem, grzejnik otoczony jest metalową siatką. Umieszczony z tyłu reflektor, w zależności od modelu, ukierunkowuje promieniowanie cieplne na większą powierzchnię albo je skupia.

Promiennik gazowy ciemny ogrzewa bez efektów świetlnych

Słoneczko na gaz niskiej intensywności stanowi alternatywę dla promiennika jasnego. Również działa na butle gazowe albo gaz ziemny, ale na nieco innej zasadzie. Mieszanka jest tutaj spalana w długiej rurze. Rura rozgrzewa się od płomienia jak również od powstających spalin. Podobnie jak w promienniku jasnym transport ciepła odbywa się tutaj również w formie promieniowania, przypominającego słoneczne.

Promiennik ciemny można rozpoznać po tym, że w czasie pracy nie emituje światła. Rura grzewcza osiąga stosunkowo niską temperaturę i nie świeci. Intensywność promieniowania jest niższa, przez co ciepło jest przekazywane na stosunkowo niewielkie odległości.

W zależności od modelu domowe słoneczko na gaz jest wyposażone w rurę grzewczą ze stali węglowej albo specjalnej ceramiki, ewentualnie w matę węglową. Za grzejnikiem znajduje się reflektor, blokujący ucieczkę ciepła do tyłu.

Promiennik gazowy z katalizatorem

Pozytywne opinie ma promiennik gazowy z katalizatorem (katalityczny), który umożliwia całkowite spalanie paliwa, a oprócz ciepła wytwarza jedynie dwutlenek węgla i wodę. To domowe urządzenie grzewcze jest mobilne i działa na butle gazowe. Wymaga tylko dobrej wentylacji pomieszczenia ze względu na gromadzący się dwutlenek węgla i parę wodną.

Promiennik ciepła z katalizą nie nadaje się jako jedyne źródło ciepła, ale może znaleźć zastosowanie w przewiewnym warsztacie przydomowym, w garażu albo zadaszonym miejscu w ogrodzie.

Utlenianie paliwa odbywa się bez iskry zapłonowej dzięki katalizatorowi. Temperatura powstająca w tym procesie jest niższa niż w innych promiennikach, ale urządzenie może pracować nieprzerwanie od 35 do ponad 100 godzin. Zaletą jest też brak otwartego płomienia.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Promiennik jasny czy ciemny – który wybrać?

Zalety i wady promienników gazowych ciemnych

  • Promienniki ciemne posiadają tę zaletę, że podczas wytwarzania ciepła emitują bardzo mało światła albo nawet wcale. Ich okładzina ceramiczna lub metalowa może więc być tak zaprojektowana, że urządzenie przedstawia sobą efektowną ozdobę i nie musi być nawet kojarzone z ogrzewaniem. 
  • Niższa temperatura powierzchni elementów grzewczych sprawia, że maleje niebezpieczeństwo oparzenia.
  • Łagodne promieniowanie o mniejszym natężeniu nawet przy dłuższym działaniu jest odczuwane jako przyjemne, a na dodatek wymaga mniejszej dawki paliwa.

Działanie dłuższych fal może być w pewnych sytuacjach wadą. Na skutek powiewów wiatru albo przeciągu mogą wystąpić zakłócenia i promieniowanie nie osiągnie określonego celu.

Zalety i wady promienników gazowych jasnych

  • Promieniowanie cieplne tych urządzeń jest bardziej skoncentrowane i mimo pogodowych zakłóceń stanowi niezawodne źródło ciepła.
  • Promienniki jasne nadają się z tego względu do użycia na zewnątrz na otwartej przestrzeni.
  • Dzięki natychmiastowemu działaniu doskonale radzą sobie w pomieszczeniu, które bywa rzadko odwiedzane i tylko na krótki czas. Unika się długotrwałego ogrzewania i zbędnych kosztów.

Element grzewczy tego promiennika emituje światło i daje mniejsze możliwości wkomponowania urządzenia w wystrój wnętrza. Chodzi tutaj wyłącznie o względy estetyczne, jako że gorące elementy są dobrze osłonięte przed dotknięciem.

Gazowe promienniki ciepła – komfort użytkowania

Łatwość obsługi stanowi poważną zaletę każdego urządzenia. Prawdziwy komfort daje sterowanie zdalne albo przez aplikację. Siedząc w fotelu można nie tylko włączać i wyłączać ogrzewania, ale również je bezstopniowo regulować.

Bardzo rozsądnym wyposażeniem promiennika ciepła jest wyłącznik czasowy. Po upływie ustawionego czasu urządzenie wyłącza się samoczynnie. W przypadku promienników instalowanych na stałe, bardzo przydatna jest możliwość sterowania kierunkiem promieniowania. Przy urządzeniach mobilnych ważną rolę odgrywa stojak o regulowanej wysokości, aby optymalnie ustawić ogrzewanie.

ikona podziel się Przekaż dalej