Róże - popularne gatunki

Sprzedaż sadzonek w sklepach internetowych bądź też w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, obejmuje przeróżne gatunki róż. Dobrze jest dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne odmiany, tak aby wybrać do swojego ogrodu te, które najbardziej spełnią nasze oczekiwania. Należy mieć na uwadze, że róże ogrodowe różnią się między sobą nie tylko pokrojem i sposobem kwitnienia, ale często też mają nieco inne wymagania uprawowe.

Do najpopularniejszych gatunków róż ogrodowych zaliczają się przede wszystkim:

  • Róże wielkokwiatowe (Rosa miltiflora) - określane również jako szlachetne. Gatunek ten przywędrował do nas z Azji. Róży wielokwiatowe, jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się bardzo dużymi kwiatami, które w zależności od odmiany wyróżniają się różnorodnym ubarwieniem. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest przede wszystkim to, że wydzielają niesamowity zapach. Róże wielkokwiatowe wymagają słonecznego stanowiska. Natomiast źle znoszą zbyt dużą wilgoć.
  • Róże angielskie - nazywane są one również różami Davida Austina, ponieważ zostały przez niego po raz pierwszy wyhodowane. Wyróżniają się one przede wszystkim tym, że pochodzą ze skrzyżowania bardzo starych odmian róż z nowymi. Dzięki temu powstały krzewy wydające pełne kwiaty o bardzo charakterystycznym środku. Najczęściej w tym przypadku mamy do czynienia z gatunkami róż krzewiastych oraz parkowych. Niestety róże angielskie są bardzo trudno dostępne. Najczęściej możemy je zakupić dopiero na jesieni.
  • Róże pnące - określane są również jako róże czepne, ponieważ wyposażone są one w korzenie oraz wąsy czepne. Umożliwia im pionowy przyrost, a także czepianie się podpórek. Róże pnące dzielą się na dwie główne grupy: Climber oraz Rambler. Pierwsza z nich wyróżnia się wysokością do 3 metrów. Natomiast róże pnące zaliczające się do grupy Rambler przyrastają nawet do 5 metrów wysokości.
  • Róże okrywowe - określane są również jako róże płożące. Świetnie nadają się na rabaty, skarpy, a także jako ozdoba trawników. Warto je sadzić przy ścieżkach. Ich wyróżnikiem są kwiaty w różnych kolorach. Zaletą róż okrywowych jest to, że ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu, a sadzonki róż okrywowych na pewno odwdzięczą nam się przepięknym kwitnieniem.

Jak wybrać najlepsze sadzonki róż?

Prowadzona sprzedaż sadzonek w sklepach internetowych oraz stacjonarnych jest bardzo popularna. Jednak warto wiedzieć na co należy zwrócić uwagę kupując sadzonki róż. Ponieważ od ich kondycji będzie zależeć powodzenie naszej uprawy. Kupując róże ogrodowe w sklepach internetowych, nie mamy okazji do zobaczenia sadzonek. Dlatego należy wybierać tylko sprawdzone serwisy, co do których będziemy wiedzieli, że zakupione krzewy na pewno okażą się zadbane.

Sprzedaż sadzonek w sklepach internetowych lub stacjonarnych, zawsze dotyczy róż w pojemnikach bądź pozbawionych doniczek młodych pędów. Róże ogrodowe z odkrytym systemem korzeniowym dostępne są raczej jesienią, kiedy to pozyskuje się pędy od rośliny matecznej. Ponadto jesienią możemy jeszcze zakupić sadzonki róż okrywowych lub innych gatunków, które są balotowane. Jeżeli jednak planujemy sadzić sadzonki róż rabatowych, pnących lub wielkokwiatowych wiosną lub w pozostałych miesiącach, to lepiej jest zdecydować się na krzewy uprawiane w doniczkach.

Jeżeli tylko zauważymy, że liście róż okrywowych lub innych gatunków są zwinięte, a pędy pomarszczone, to niestety takie krzewy mają bardzo małe szanse na powodzenie rozwoju po przesadzeniu do gruntu. Oznacza to, że roślina niestety już jest mocno odwodniona, przez co będzie ją trudno jeszcze odratować. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Sadzonki róż w małych doniczkach, a także jak wybrać sadzonki róż, sadzenie oraz ceny krok po kroku
Sadzonki róż, czyli jak kupić sadzonki róż krok po kroku, czyli ceny sadzonek róży, gatunki, odmiany

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Istotny jest także stan liści róż okrywowych, pnących, rabatowych, a także wszystkich pozostałych. Ponieważ ich wygląd będzie świadczył o tym, czy krzewy są na pewno zdrowe, czy jednak róża boryka się z jakąś chorobą grzybową bądź też szkodnikami. Sprzedaż sadzonek, które są zainfekowane będą wyróżniać się przede wszystkim tym, że na liściach zobaczymy przebarwienia lub dziury.

Wybierając sadzonki róż rabatowych lub innych odmian, powinniśmy zwrócić uwagę również na system korzeniowy. Powinien on być zwarty, a korzenie nie mogą być uszkodzone. W innym przypadku ponosimy bardzo duże ryzyko, że niestety, że sadzonka nie przyjmie się w gruncie. Oczywiście kupując konkretne odmiany róż, powinniśmy wcześniej sprawdzić, jakie posiada ona wymagania. Dzięki temu będziemy mogli tym krzewom ozdobnym stworzyć jak najlepsze warunki.

Róże ogrodowe - ceny

Gdy już wiemy, na co zwracać uwagę kupując sadzonki róż rabatowych oraz róż pozostałych gatunków, dobrze jest sprawdzić ich aktualne ceny. Dzięki poniższemu zestawieniu będzie nam zdecydowanie łatwiej ocenić, jakie odmiany zaliczają się do droższych, a których ceny są bardziej przystępne.

Przykładowe ceny w sklepach internetowych na sadzonki róż

Nazwa odmiany

Cena

Róże wielkokwiatowe Barocca

Ceny od 12,95 zł

Róże angielskie Mary Rose

Cena od 20,00 zł

Róże angielskie English elegance

Cena od 30,00 zł

Sadzonki róż rabatowych Pomponella

Cena od 30,00 zł

Róże pnące Kiss me Kate

Cena od 50,00 zł

Róża miniaturowa Pepita

Cena od 30,00 zł

Róża miniaturowa Roxy

Cena od 35,00 zł

Róża parkowa Rugelda

25,00 zł

Róża parkowa Alexandra Princesse de Luxembourg

35,00 zł

Róża parkowa Hercules

35,00 zł

Róża parkowa Pink Grootendorst

35,00 zł

Róża parkowe Rotes Meer

25,00 zł

Róża parkowa Comte de Chambord

30,00 zł

Róża okrywowa Purple Roadrunner

25,00 zł

Róża okrywowa Fairy Queen

20,00 zł

Róża wielkokwiatowa Lila Wunder

9,99 zł

Róża rabatowa Premium czerwona Milano

20,86 zł

Róża wielkokwiatowa biała Mount Shasta

9,99 zł

Dzika róża Rosa Canina Jasnoróżowa, jadalne owoce

6,90 zł

Róża szczepiona na pniu, odporna na mróz

59,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny