W jaki sposób wybrać stolik kawowy?

Odpowiedni wymiar stolika kawowego

Zanim zdecydujesz się na konkretny model stolika, musisz pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Powinieneś przemyśleć, jaką funkcję będzie stanowił mebel, w jaki sposób uzupełnić możesz nim swój pokój oraz jakiej wielkości powinien być stolik. Wymiar stolika kawowego jest bardzo ważny, ponieważ powinien on mieć wysokość zbliżoną do mebli wypoczynkowych, jeżeli chcesz ustawić stolik kawowy w sypialni. A więc, powinien on liczyć między 50 a maksymalnie 70 cm zależnie od tego, ile posiadasz wolnego miejsca. Jeżeli chcesz, by odpowiednio ustawić stolik kawowy, trzeba będzie też pamiętać o kilku zasadach:

  • między stolikiem a telewizorem powinno być co najmniej 80 cm odległości,
  • między stolikiem a sofą najlepiej będzie zachować odległość minimum 45 cm, by swobodnie się przemieszczać po pokoju,
  • najlepszy wymiar stolika to taki, którego długość nie przekroczy połowy długości tapczanu bądź sofy.

Przed podjęciem decyzji warto będzie też zaznaczyć kontury stolika taśmą na podłodze. Dzięki temu będziesz mógł zorientować się, czy stolik kawowy nie będzie zakłócał ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu.

Który stolik do mieszkania wybrać?

Niektórzy wcale nie chcą uczynić stolika kawowego głównym meblem, preferując delikatniejsze akcenty aranżacyjne. W takim przypadku możesz pokusić się o kupno stolika ze szklanym blatem, którego wykończenie dopasować możesz do innych mebli w danym pomieszczeniu. W ten sposób odwrócisz nieco uwagę od stolika – zwłaszcza, że będzie on przezroczysty (blat). Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy mebel w pokoju będzie zwracał identyczną uwagę, a wzrok nie będzie się skupiał wyłącznie na stoliku kawowym. To również dobrze rozwiązanie, jeżeli nie chcesz np. zasłaniać ładnej wykładziny bądź kafelek.

A może wolisz wyrazisty akcent? Wówczas doskonale sprawdzi się nowoczesna wersja stolika, chociażby w loftowym stylu. Możesz uczynić ze stolika kawowego miejsce na biżuterię, książki albo kwiaty. Loftowe stoliki znajdziesz tutaj: https://mrdecor.pl/wyszukaj-stolik-kawowy-loft/.

Cechy dobrego stolika kawowego

Na co warto zwrócić uwagę?

Warto pomyśleć nad stoikiem, który nie ma kantów. Stolik kawowy z zaokrąglonym blatem może sprawić, że przestrzeń będzie wyglądała o wiele lepiej. Czasami warto będzie też pomyśleć o tym, by ustawić stolik tak, aby w dowolnym momencie po coś z niego sięgnąć. Szukaj takiego modelu, który umożliwi swobodne korzystanie z wszelakich funkcji stolika kawowego. Dobrym rozwiązaniem są również wielofunkcyjne stoliki, które umożliwiają korzystanie z nich chociażby gościom.

Bardzo dobrym pomysłem są również industrialne stoliki, nadające pomieszczeniu charakteru i tzw. „pazura”. Jednak, nie tylko sam wygląd stolika jest ważny. Mebel ten powinien być szczególnie stabilny. Warto więc sprawdzić przed zakupem, czy stolik kawowy posiada równe nogi i nie zardzewiały spód – inaczej może on poplamić dywan bądź przypadkowo porysować podłogę.

Jaki styl stolika kawowego?

Dzisiaj moda bardzo szybko się zmienia. Nie tylko, jeżeli chodzi o trendy odzieżowe, ale i styl mebli. Nadal bardzo popularne są nowoczesne stoliki, które świetnie podkreślić potrafią każde miejsce w domu. Równie dużą popularnością cieszą się stoliki kawowe o wyrazistych, mocnych kolorach takich, jak np. zielony czy czerwony. Wśród posiadaczy owych mebli dużą sympatię wzbudził również klasyczny stolik, który wykończony jest drewnem bądź szkłem. Dlaczego szkło ma tak wielu miłośników? Otóż, blat ze szkła to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które może bez problemu sprawdzić się w każdym domu. Nie chcesz zasłaniać pięknej podłogi? A więc, szklany stolik kawowy będzie najlepszą opcją! Możesz także zdecydować się na stolik druciany, pełniący podobną funkcję do szklanego.

Ostatnim „krzykiem mody” stały się metalowe stoliki nocne, powlekane chromem. Równie popularne są stoliki drewniane, będące okorowane oraz zaimpregnowane pniem z blatem o dużej grubości. Wówczas podstawa takiego stolika kawowego do złudzenia przypomina skręcone gałęzie drzewa – co jednocześnie wpisuje się w aranżacje eko. Równie dobrze zdecydować się możesz na stolik kawowy na kółkach, stanowiący modny dodatek do każdego pomieszczenia. Możesz z niego uczynić wielofunkcyjny mebel , np. dekorację domu i… mobilny barek! Jak już wspominaliśmy warto więc szukać stolików, które będą mogły spełnić wiele różnych zadań. Kółka pozwalają też przestawiać stolik kawowy w dowolne miejsce, więc można z niego korzystać w każdym pomieszczeniu. Oczywiście, kółka powinny zostać dopasowane do parkietu w mieszkaniu.

Pamiętaj o tym, że dziś stoliki kawowe są jednym z najbardziej cenionych dodatków w domu. Nie tylko ze względu na dobrą cenę i świetny wygląd, ale też ich praktyczne zastosowanie.

artykuł powstał we współpracy z MrDecor

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny