Buduj dom z firmą Termo-Organika

Jak wybrać styropian na ocieplenie?

Tegoroczna zima, choć może nie należy do zim stulecia, z pewnością dała się we znaki wielu Polakom. Kilkudniowe mrozy dochodzące nawet do -20 stopni Celsjusza nawet największych miłośników tej pory roku mogły skutecznie zniechęcić do wszelkiej aktywności. W taką aurę najlepiej zasiąść w ciepłym domu z filiżanką herbaty lub ciepłego kakao. Co jednak, jeśli nasz budynek nie jest dostatecznie zaizolowany? Co zrobić, jeśli, mimo kolejnej porcji węgla (czy innego opału) wrzuconego do pieca, w pokoju nadal panuje iście syberyjski klimat. Dziś pozostaje jedynie inwestycja w kolejny koc, żeby przykryć się nim szczelnie, lub w kota, który ogrzeje kolana ;).

Warto jednak już teraz pomyśleć przyszłościowo. Dobrze dobrany system ociepleń, nie dość, że będzie chronił nas przez lata przed mrozami, przełoży się także na realne korzyści finansowe, które każdy odczuje w swoim portfelu. Skuteczna izolacja to przede wszystkim mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą, ale - o czym nie każdy wie - to także ochrona przed przegrzewaniem się budynku latem. Mając w pamięci zeszłoroczne temperatury lipca i sierpnia, utrzymujące się grubo powyżej 30 stopni, warto wiedzieć, że izolacja styropianem zapewni również latem przyjemny chłód w dobrze zaizolowanych pomieszczeniach. Nie wątpię, że po kilku godzinach spędzonych w upale, każdy z przyjemnością będzie wracał do domu, w którym utrzymuje się, pomimo kolejnego gorącego i słonecznego dnia, temperatura na poziomie 20-25 stopni, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów klimatyzacji.

Warto więc długie, zimowe wieczory wykorzystać na zdobycie niezbędnych informacji. Już dziś spróbujmy pomyśleć nad zaizolowaniem budynku, w którym mieszkamy, aby przed falą letnich upałów, a z pewnością przed kolejnymi zimowymi mrozami, przygotować się na zmienne warunki naszego klimatu. Jak zatem wybrać styropian na ocieplenie domu? Zapraszam na stronę największego polskiego producenta płyt styropianowych – firmy Termo Organika, na której, używając trzech bardzo prostych narzędzi będziemy w stanie odpowiednio dobrać materiał do izolacji naszego domu.

Na początek polecam zaznajomienie się z ofertą Termo Organiki dotyczącą izolacji termicznych. W zakładce „Zastosowania” znajdującej się w „Bazie wiedzy” możemy szybko odnaleźć produkt dedykowany do konkretnego miejsca naszego budynku, który chcemy zaizolować. W ociepleniu najważniejszy jest parametr lambda. Im jest on mniejszy, tym lepiej dany materiał chroni przed czynnikami zewnętrznymi. W ofercie Termo Organiki możemy znaleźć płyty styropianowe z lambdą od 0 0,031 do 0,044. Który zatem wybrać? W tym pomoże nam kolejne narzędzie – kalkulator, które również można odnaleźć w „Bazie Wiedzy”:

Wybierając przegrodę, którą chcemy zaizolować oraz materiał, z jakiego jest ona wykonana, szybko możemy obliczyć współczynnik przenikania ciepła U. Określa on na ile dana przegroda skutecznie izoluje wnętrze budynku (lub poszczególne kondygnacje w przypadku podłóg) od warunków zewnętrznych. Im mniejsza wartość tego parametru tym izolacja jest lepsza. Warto pamiętać, że istnieją przepisy prawne określające maksymalne wartości tej zmiennej. Aktualnie na przykład ściany zewnętrzne muszą mieć wartość współczynnika U poniżej 0,25 W/m2K. Od 1 stycznia 2021 będzie to już 0,20 W/m2K. Trzeba pamiętać, że im niższy jest współczynnik U, tym mniejsze będą nasze rachunki na ogrzewanie/chłodzenie budynku, więc dobrym pomysłem jest dobór takiej izolacji, która zapewni maksymalne oszczędności. Warto więc zaznajomić się z ofertą szarych styropianów, które dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków w procesie produkcyjnym zapewniają najlepszy – maksymalny poziom izolacji.

Gdy już wiemy, jakiego styropianu powinniśmy użyć do ocieplenia, trzeba pamiętać, że materiał izolacyjny to jeden z podstawowych elementów Kompletnego Systemu Ociepleń ścian zewnętrznych, w skład którego wchodzą jeszcze: kleje potrzebne do przymocowania styropianu do ściany, kleje, w których zatapia się siatkę na powierzchni przyklejonych płyt styropianowych, grunty wzmacniające podłoże i przyczepność poszczególnych warstw ocieplenia oraz tynki zewnętrzne, które stanowią ochronę i decydują o estetyce elewacji. Tutaj w wyborze może być przydatne kolejne narzędzie – wizualizer. Wybierając z palety ponad 250 kolorów możemy łatwo sprawdzić, jak nasz dom będzie wyglądał po ociepleniu, jak również dobrać odpowiedni kolor elewacji.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest po prostu telefon lub mail do Dyrektora Regionu lub Doradcy Technicznego, który, dysponując wieloletnim doświadczeniem oraz doskonałą wiedzą na temat ociepleń, pomoże w dobraniu odpowiednich komponentów systemu ociepleń tak, aby sprostać wymaganiom inwestora. Możesz też skorzystać z konfiguratora na stronie Termo Organiki.

Konfigurator

Termo Organika to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów izolacji styropianowych (EPS). Więcej informacji na temat styropianu, jak również Kompletnego Systemu Ociepleń na stronie – www.termoorganika.plartykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 52,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny