Narzędzia do wygładzania i nakładania silikonu

Czym nakładać silikon?

Nakładanie silikonu jest możliwe z poziomu kartusza. Jednak rynek narzędzi jest na tyle bogaty, że producenci oferują specjalne packi. Nie musi to być nawet klasyczna łopatka do silikonu, ponieważ w ofercie są także kostki czy gumki (na przykład gumka do silikonu TYTAN). Wszystkie produkty do nakładania silikonu znaleźć można w marketach budowlanych, również w Leroy Merlin, a są nimi:

  • Szpachelka do silikonu — łopatka wykonana z tworzywa sztucznego. Idealna do nakładania silikonu, ale również jego usuwania. Rynek łopatek do silikonu wyróżnia narzędzia o różnym kształcie, dzięki czemu łatwiej o znalezienie optymalnego sprzętu, również pod kątem zachowania właściwego kąta wyprofilowania warstwy silikonu.
  • Packa do silikonu — zalecana do uszczelniania dużych i płaskich powierzchni. Packa ma duże rozmiary i sprawdzi się też w rozprowadzaniu fug. Trudniej tu o profilowanie uszczelniacza, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.
  • Kostka do silikonu — nakładanie silikonu możliwe jest przez kostki, różne pod kątem kształtu. Najpopularniejsze są gumki do silikonu TYTAN, które na rynek dostarcza firma Selena. Dla fugowania silikonem, który jeszcze nie zastygł, należy wykorzystać kostkę 0 mm. Do niewielkich fug nadają się kostki 2-5 mm, do uszczelniania standardowych miejsc w łazienkach i kuchniach — kostki 8-10 mm, a do największych szczelin — gumki do silikonu TYTAN 14-20 mm.
  • Taśma silikonowa — nie jest to szpachelka do silikonu ani też gumka, ale silikon lity sprzedawany w taśmach na metry bieżące. Kopułki sprawdzą się na zewnątrz, gdzie trzeba uszczelniać bardziej wymagające elementy. Taśmy silikonowe wykazują bowiem odporność na warunki atmosferyczne.

Dlaczego łopatka do silikonu?

Leroy Merlin, podobnie jak inne markety budowlane, daje więc możliwość nabycia klasycznej szpatułki do silikonu lub innego, prostego narzędzia glazurniczego z tworzywa sztucznego, dzięki któremu fugowanie silikonem jest szybsze i prostsze. Szeroki wybór to gwarancja dopasowania odpowiedniego narzędzia, dzięki któremu wykonamy nakładanie i wygładzanie silikonu, lateksu czy akrylu.

Najpopularniejsza jest jednak szpachelka do silikonu. Z jej wykorzystaniem łatwo wykonać prace remontowe w zakresie uszczelniania silikonem. Szpatułka pozwala profilować i formować kształt fug elastycznych oraz silikonów. To z kolei pozwala uzyskać efektowne połączenie między ścianami i posadzkami a ceramiką sanitarną w łazience.

Szpachelka sprawdzi się więc w zakresie osobistego uszczelniania ceramiki sanitarnej w łazience lub podczas wykańczania i wypełniania szczelin. Jej odpowiedni kształt sprawia, że jest ona wygodna w użytkowaniu i łatwa w operowaniu. Zapewnia gładkie wykończenie materiałów uszczelniających: lateksu, silikonu czy akrylu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak kłaść silikon.

Polecane silikony i akcesoria - sprawdź promocje

Nakładanie i wygładzanie silikonu szpachelką

Nakładanie silikonu nie jest trudne, dlatego można je wykonać bez zatrudniania fachowców. Jednak, aby fuga właściwie spełniała swoje zadanie, na każdym etapie prac należy zachować szczególną staranność. Tyczy się to przygotowania podłoża, nakładania silikonu, aż po wykończenie. Tylko tak uszczelnienie będzie trwałe i estetyczne.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, które musi być oczyszczone, suche i odtłuszczone. To konieczne, jeżeli aplikowany silikon ma być trwały, nie kruszył się i nie poschodził. Jeżeli w miejscu aplikacji zalega już stary silikon, koniecznie trzeba go usunąć. W tym celu należy posłużyć się ostrym nożem, a pozostałości usunąć specjalistycznymi środkami chemicznymi. Żeby nie uszkodzić powierzchni ceramiki, przestrzeń wokół szczeliny można zabezpieczyć taśmą.

Układanie fugi na płytkach, a także szpachelka do silikonu i łopatka do silikonu
Szpachelka do silikonu lub łopatka do silikonu i jej rodzaje

Fugowanie silikonem należy wykonywać ciągłym i równomiernym ruchem, co pozwoli uzyskać szczelne wypełnienie bez żadnych wolnych przestrzeni. Po nałożeniu silikonu pozostaje go na całej długości wygładzić. Pozwoli to wyeliminować wszelkie ewentualne niedociągnięcia i pęcherze powietrza.

Optymalnym narzędziem do wygładzania jest opisywana szpachelka do silikonu. Dzięki zastosowaniu specjalnej szpatułki fuga nie będzie zbyt wypukła ani zbyt wklęsła. Należy pamiętać, że przy prawidłowym wygładzeniu fugi spływająca woda nie będzie gromadziła się w załamaniach.

Ile kosztuje szpachelka do silikonu?

Uszczelnianie silikonem przy wykorzystaniu do tego specjalistycznych narzędzi jest nie tylko stosunkowo proste, ale i tanie. Sam materiał nie należy do drogich, tanie są również łopatki, kostki czy gumki do nakładania i wygładzania silikonu. Co więcej, są one szeroko dostępne, a znaleźć można je we wszystkich supermarketach budowlanych (np. Leroy Merlin).

Najtańsze szpachelki kosztują w granicach 5 zł. Tylko tyle wystarczy, aby nabyć narzędzie do fugowania silikonem. To koszt, jaki należy ponieść za jedną packę do silikonu lub zestaw czterech kostek. Wszystko zależy od ich wielkości, jakości i producenta. Za najdroższe tego typu akcesoria glazurnicze zapłacić trzeba ok. 60 zł. Większość oscyluje jednak w granicach od 5 do 10 zł. Cena jest więc naprawdę niska.

Nie ulega więc wątpliwości, że szpachelka do silikonu, niezależnie od swojej formy, jest narzędziem, w które warto się zaopatrzyć. Dzięki temu uszczelnienia będą trwalsze i dokładniejsze, aniżeli przy wygładzaniu silikonu palcem. Packa skraca, upraszcza i udoskonala fugowanie silikonem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny