Jak wybrać zbiornik na gaz do ogrzewania domu?
Instalacja zbiornikowa może składać się z jednego lub kilku zbiorników na gaz. Każdy ze zbiorników ma za zadanie magazynować gaz przez okres pomiędzy dostawami produktu. W jaki sposób wybrać zbiornik na gaz?
Przydomowe zbiorniki na gaz - Czy wymagają zgłoszenia?
Budowa instalacji zbiornikowej wymagać może uzyskania pozwolenia na budowę, jednak zacznijmy od tego, do jakiej pojemności nie trzeba tego robić. Tak więc, aby uniknąć wspomnianej biurokracji wystarczy pamiętać, że pojedynczy zbiornik na gaz płynny nie może przekraczać pojemności 7 m³. W tym miejscu warto dodać, że na ogół dom o powierzchni użytkowej do około 140 - 150 m² zazwyczaj zasila zbiornik o pojemności 2,7 m³ lub 4,85 m3. W takim wypadku, gdy instalacja spełnia powyższe warunki, należy jedynie zgłosić budowę instalacji do Starostwa Powiatowego. Zgłoszenie musi zawierać takie elementy jak: wniosek; projekt, który został stworzony przez osobę uprawnioną oraz skonsultowany z rzeczoznawcą zajmującym się zagadnieniem ochrony ppoż.; dokument (kopia) potwierdzający uprawnienia projektanta, do wykonania projektu technicznego instalacji zbiornikowej; dokument, który potwierdza prawo do dysponowania swoją nieruchomością.
Projekt instalacji - Czym zajmuje się projektant?
Posadowienie zbiornika na gaz nie jest możliwe bez zgłoszenia budowy instalacji w odpowiednim urzędzie oraz wykonania jej technicznego planu. Zatem projekt instalacji zbiornikowej jest niezbędny. Za jego wykonanie odpowiada uprawniony projektant.
W przypadku zbiornika na gaz LPG, nie jest wymagane posiadanie osobnego pomieszczenia do składowania paliwa. Jednakże projektant musi zaplanować techniczne rozmieszczenie całej instalacji zgodnie z przepisami prawa budowlanego, by można było zgłosić instalację do Starostwa Powiatowego oraz by Urząd Dozoru Technicznego wydał pozwolenie na używanie instalacji gazowej.
Zbiornik na gaz płynny: Zbiornik na gaz do ogrzewania domu cena
Jeżeli chcą Państwo wiedzieć, ile będzie kosztować gaz do ogrzewania domu, warto zapoznać się z ofertą Gaz dla Ciebie czyli skorzystać z kalkulatora cenowego znajdującego się na stronie głównej. Jednakże, jeśli chodzi o orientacyjne ceny zbiornika na gaz płynny, przedstawiają się one następująco. Za zbiornik naziemny o pojemności 2700 litra zapłacimy około 6 tysięcy złotych. Z kolei za większy zbiornik naziemny - o pojemności 4850 litrów należy zapłacić około 9 tysięcy złotych. Nieco droższe są zbiorniki podziemne. Bowiem przykładowo, za zbiornik na gaz o pojemności 4850 litrów zapłacimy ponad 10 tysięcy złotych. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://gazdlaciebie.pl/warto-wiedziec/zbiornik-na-gaz.
Jak wybrać zbiornik na gaz płynny?
Wybierając zbiorniki na gaz płynny warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Pierwszym z nich jest to, czy zbiornik na gaz LPG posiada odpowiedni certyfikat. Zgodnie z obowiązującym prawem zbiornik na gaz musi posiadać certyfikaty oraz homologacje, które są zgodne z normami bezpieczeństwa (CE). Dla użytkownika ważna jest też pojemność zbiornika na gaz płynny LPG. Bardzo ważne jest, aby została wybrana pod względem zapotrzebowania danego domu tudzież firmy. Na ogół pojemność określa się w litrach, lecz mogą się Państwo też spotkać z jednostkami określanymi w kilogramach, a nawet metrach sześciennych. Bardzo ważne jest by dopasować pojemność zbiornika do wielkości budynku, liczebności rodziny czy jakości ocieplenia budynku. Wiemy już, że najpopularniejsze zbiorniki na gaz używane w domkach jednorodzinnych to te o pojemności 2700 litrów. Jednakże ostatnio przydomowe zbiorniki na gaz mają nawet 6400 litrów.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając zbiornik na gaz? Bardzo ważny jest materiał, z którego został on wykonany. Zbiornik do instalacji gazowej musi zostać zrobiony z odpowiedniej stali, posiadającej właściwe parametry fizyczne oraz mechaniczne. System ogrzewania gazem płynnym wszak musi spełniać wszelkie warunki bezpieczeństwa, więc materiał zbiornika musi być odporny mechanicznie, na warunki atmosferyczne czy korozję. Oprócz tego warto sprawdzić czy dany zbiornik został poddany próbom ciśnieniowym.
Zbiorniki gazowe - zalety ogrzewania domu gazem LPG
Najważniejszą zaletą ogrzewania domu gazem płynnym jest to, że niezależnie od rodzaju zbiornika, montaż instalacji jest szybki i dość prosty. Ponadto dostawy gazu od renomowanego dostawcy gazu są bezproblemowe. Sam system ogrzewania jest bezobsługowy, zatem człowiek nie musi poświęcać czasu, aby się nim zajmować. Oprócz tego gaz płynny nie wymaga osobnego pomieszczenia, aby składować w nim paliwo i jest ekologiczny.
Wiedzą już Państwo, czym kierować się przy wyborze zbiornika na gaz płynny. Pamiętajmy, że wielkość zbiornika wpływa na koszt całkowity budowy instalacji zbiornikowej, który poniesiemy za instalację, dlatego warto doradzić się fachowców w tym zakresie.