Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak do kuchni?

Wyposażając kuchnię większość inwestorów skupia się na wyborze mebli kuchennych i sprzętu AGD, nie przykładając większej wagi do wyboru odpowiedniego zlewozmywaka. Tymczasem nieprzemyślany wybór może spowodować dużo niedogodności w trakcie użytkowania całej kuchni.

Przypominamy, że ceny zlewozmywaków kuchennych możesz zawsze sprawdzić na kalkulatorze kosztów remontu kuchni.

Ocena: 4,9/5 (głosów 7)

O czym należy pomyśleć wybierając zlewozmywak?

Wybierając zlewozmywak, musimy zadecydować między innymi o:

 • Wymiarach i kształcie
 • Liczbie komór
 • Sposobie montażu
 • Materiale, z którego stworzony jest zlewozmywak

Odpowiedni dobór parametrów w powyższych kryteriach da nam gwarancję, że zlew będzie funkcjonalnym i wygodnym elementem naszej kuchni.

Wymiary zlewozmywaka

Wymiary zlewozmywaka należy dopasować do wcześniej wybranych szafek przystosowanych do jego montażu. Standardowo w marketach budowlanych można dostać zlewozmywaki o szerokości od 40 do 100 cm, najpopularniejsze dwukomorowe modele mają po około 80 cm. Standardowa głębokość wynosi od 14 do 18 cm, zwykle 16 cm.

Ile komór powinien mieć zlewozmywak?

Pod względem dostępnych modeli mamy w tym momencie na rynku dostępne modele posiadające od 1 do 2,5 komory. Najpopularniejsze sprzedawane dziś modele mają 1,5 i 2 komory. Półtorakomorowe zlewozmywaki posiadają jedną dużą komorę i niewielką komorę pomocniczą, również wyposażoną w odpływ wody. Pomocnicza komora jest używana najczęściej do składowania i mycia sztućców, warzyw i owoców, często spełnia również funkcję durszlaka. Dwukomorowe modele posiadają dwie pełne, duże komory, w których możemy myć naczynia.

Popularne modele jednokomorowe posiadają dodatkowo ociekacz, który sprawdzi się idealnie gdy nie posiadamy dodatkowej szafki-suszarki na mokre naczynia.

Ilość komór w zlewozmywaku powinna być uzależniona od ilości miejsca w kuchni oraz obecności zmywarki. Jeżeli planujemy używać zmywarki, spokojnie wystarczy nam półtorakomorowy zlewozmywak. Jeżeli jednak nie dysponujemy zmywarką, zlewozmywak jedno- lub półtorakomorowy może się okazać zdecydowanie zbyt mały. W takim wypadku rekomendowanym rozwiązaniem jest pełnowymiarowy, dwukomorowy model.

Jaki sposób montażu zlewozmywaka jest najlepszy?

Rozróżniamy trzy podstawowe sposoby montażu zlewozmywaków:

 • Wbudowane – wpuszczane w blat kuchenny. Wymagają wycięcia w blacie kuchennym otworu o wymiarach odpowiadających wymiarom zlewozmywaka. Sam zlewozmywak jest potem nakładany od góry na blat i uszczelniany. Jest to w tym momencie zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj zlewozmywaka.
 • Nakładane – muszą być idealnie dopasowane do szafki, gdyż nie są one wpuszczane w blat tylko nakładane bezpośrednio na szafkę. Kontakt z blatem mogą mieć tylko po bokach, które zresztą muszą zostać uszczelnione.
 • Podwieszane – są najbardziej skomplikowane pod względem montażu, ale najbardziej efektywne wizualne. Są podwieszane od dołu blatu, najczęściej przy blatach ceramicznych lub z konglomeratu. Dzięki temu powierzchnia blatu płynnie przechodzi w zlewozmywak bez dodatkowych wybrzuszeń.

Z jakiego materiału zlewozmywak wybrać?

Do produkcji zlewozmywaków używane są najczęściej 4 rodzaje materiałów:

 • Zlewozmywaki chrominiklowane – zdecydowanie najpopularniejszy obecnie materiał, z którego powstają zlewozmywaki. Są bardzo odporne na zadrapania, ścieranie, uderzenia, jak również wysokie temperatury.
 • Zlewozmywaki ceramiczne – odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, twardsze niż stal i odporne na wysokie temperatury. Są najdroższe, ale i zdecydowanie najbardziej efektowne.
 • Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych – eleganckie, miłe w dotyku, ale bardzo mało odporne na wysokie temperatury. Przykładem takiego materiału jest Silduran.
 • Zlewozmywaki emaliowe – coraz rzadziej stosowane ze względu na stosunkowo małą odporność na zadrapania, uderzenia czy zwykłe zacieki.

Na co więc warto się zdecydować?

Wybór zlewozmywaka wydaje się skomplikowany, ale tak naprawdę po krótkim zastanowieniu nad jego planowanym zastosowaniem staje się bardzo prosty. Jeżeli zlewozmywak ma służyć do codziennego zmywania naczyń, warto zainteresować się modelem dwukomorowym. Jeżeli planujemy korzystać ze zmywarki, zlewozmywak półtorakomorowy powinien być wystarczający.

Materiał i sposób montażu tak naprawdę zależą przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Jeżeli możemy sobie pozwolić na ceramiczny zlewozmywak montowany podwieszany pod blatem, będzie to na pewno najbardziej ekskluzywne rozwiązanie. Jeżeli chcemy osiągnąć dobrą funkcjonalność niewielkim kosztem, najbardziej optymalny będzie nakładany blat chrominklowany.

, aktualizacja 3 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij