Czym wygłuszyć strop skutecznie?

Uciążliwy hałas dochodzący z wyższych pięter w bloku może zmniejszyć komfort mieszkania. Dźwięki sprzątania, niekończący się remont czy zabawy gromady dzieci nie zawsze są akceptowane przez mieszkańców. Wygłuszenie czy wyciszenie niechcianych dźwięków będzie mile widziane. Takie prace można wykonać w dowolnym momencie, a efekt końcowy nie będzie zaburzał dotychczasowego wystroju pomieszczenia. Nie trzeba też jednocześnie wygłuszyć każdego pokoju w mieszkaniu, tylko można zrobić to etapami.

Jednym ze sposobów na wyciszenie stropu jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, czyli tzw. sufit podwieszany. Dzięki niemu dźwięki będą tłumione, a sufit nie zostanie znacznie obniżony. Jeśli jednak samo zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych nie da zadowalających efektów, to jako wypełnienie sufitu podwieszanego można dać wkłady, styropian czy maty akustyczne. Wyłożenie stropu materiałami dźwiękoszczelnymi będzie już wystarczającym rozwiązaniem, aby wygłuszyć hałas.

Jak wyciszyć sufit przy pomocy wełny mineralnej? Takie wygłuszenie hałasów ma również swoich zwolenników, ponieważ dodatkową cechą wełny jest jej termoizolacja. Wełna mineralna wykładana jest pomiędzy strop, a sufit podwieszany i skutecznie wyciszy dźwięki z wyższych kondygnacji. Z łatwością można dostać materiał dźwiękoszczelny, którym można wygłuszyć mieszkanie. Nie ma jednego konkretnego sposobu na to, czym wytłumić dźwięki w pomieszczeniu. Jeśli już wybór padł na zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, to trzeba również dowiedzieć się, co ile montować profile do sufitu podwieszanego lub też, co ile halogeny w suficie podwieszanym. Wygłuszenie to jedno zadanie płyt gipsowo-kartonowych, ale ich ciekawa aranżacja może mieć dodatkowo wartości estetyczne.

Koszt wyciszenia mieszkania

Analizując koszty wygłuszenia mieszkania, trzeba brać pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim materiały budowlane, które będą potrzebne w pracach remontowych. Wełna mineralna czy mata akustyczna z roku na rok drożeje (jak większość materiałów budowlanych). Koszt ich zakupu w ciągu kilku miesięcy może się zmienić o nawet kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Oprócz materiału dźwiękoszczelnego trzeba także zakupić elementy stelażu sufitu podwieszanego i płyty gipsowo-kartonowe.

Wygłuszenie mieszkania można wykonać samodzielnie, jeśli posiada się podstawowe umiejętności domowego majsterkowicza. Jeśli jednak konieczne będzie wynajęcie specjalistycznej ekipy fachowców, to koszty remontu wzrastają. Dopiero po podliczeniu kosztów materiałów budowlanych i robocizny można oszacować wydatki związane z wyciszeniem mieszkania. Nie zawsze możliwa będzie droga na skróty i wybór innych materiałów. Jeśli mają one spełniać swoje funkcje, to muszą być dźwiękoszczelne, a taka mata czy styropian niestety kosztuje. Całkowity koszt wyciszenia sufitu to nawet 200-300 zł/m2. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat malowania sufitu krok po kroku.

Jak wyciszyć sufit? Porady praktyczne

Jak pomalować ściany? Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jak wygłuszyć sufit? To częste pytania pojawiające się na forach mieszkaniowych. Co do wyciszenia mieszkania, to jak widać powyżej, jest kilka możliwości. Decyzja o wyborze konkretnej zależy od właściciela mieszkania, ale też względów technicznych.

O ile, sufit podwieszany może zostać zamontowany w mieszkaniu, gdzie jego wysokość wynosi około 3 metrów, to w przypadku niższych pomieszczeń może on dodatkowo pomniejszać przestrzeń. Podobnie będzie w przypadku sufitów zabytkowych np. w kamienicach. Wzory na ścianie nie mogą być przyłożone sufitem podwieszanym, ponieważ zasłoni je całkowicie. W takiej sytuacji rozwiązaniem byłoby wyciszenie stropu, ale poprzez wyłożenie materiału dźwiękoszczelnego na nim, a nie pod nim. Niestety wiąże się to z dużo większym zakresem i kosztem remontu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny