Lepiej zapobiegać zabrudzeniom żelazka niż czyścić

Dlaczego trzeba odkamienić i wyczyścić przypalone żelazko

Można by powiedzieć, że odrobina zanieczyszczenia, które dostało się na stopę żelazka nie ma większego znaczenia. Problem jest niestety rozwojowy i może się wkrótce okazać poważniejszy. Przypalone żelazko może pozostawiać na prasowanej tkaninie brudne plamy. Cząsteczki brudu roztapiają się na gorącej stopce i wnikają w świeżo upraną garderobę, tworząc okropne plamy.

Poza tym zabrudzoną stopę trudno jest lekko przesuwać po tkaninie. Aby proces prasowania przebiegał płynnie i bez zakłóceń, żelazko zwykłe albo parowe musi mieć zawsze idealnie czystą powierzchnię stopki. Odkamienianie zaś umożliwia skutecznie wytwarzanie i podawanie pary.

Idealnie byłoby odkamienić i usunąć przypalenie zaraz po prasowaniu. Najczęściej jest to jednak nierealne, nikt tego na co dzień nie robi. Tak się składa, że oprócz żelazka jeszcze wiele innych sprzętów domowych chciałoby otrzymywać regularną pielęgnację i czyszczenie. Jeśli ktoś nie jest aktualnie bezrobotny, ma zwykle problem z czasem na sprzątanie i czyszczenie. Nie mówiąc o tym, że mało komu takie czynności sprawiają przyjemność.

Swoją drogą wiele domowych maszyn potrafi upominać się o swoje: pralka sygnalizuje, że pranie skończone i trzeba ją opróżnić; ekspres do kawy wciąż miga, żeby go odkamienić – tylko przypalone żelazko w ciszy czeka, żeby je czyścić. Często wystarczy umyć stopkę po całkowitym wystygnięciu, aby pozbyć się części problemu, a przynajmniej odłożyć go znacznie w czasie.

Jak przedłużyć trwałość swojego żelazka

Często odrobina poświęconej uwagi albo przestrzeganie prostych zasad pozwalają na dłuższe zachowanie dobrego stanu tak podstawowego sprzętu domowego jakim jest żelazko.

 • Należy unikać przejeżdżania stopką żelazka podczas p[rasowania przez zamki błyskawiczne i guziki.
 • Nigdy nie używać drapiących środków czyszczących albo ostrych narzędzi, aby oczyścić stopę żelazka. Już szorująca warstwa kuchennej gąbki może powodować zarysowania gładkiej powierzchni.
 • Zawsze zwracać uwagę na zalecane ustawienia temperatury prasowania podawane na metkach ubrań. Zachowanie temperatury odpowiedniej do rodzaju materiału pozwala uniknąć topieniu się włókien tkaniny syntetycznej i pozostawiania na stopce żelazka osadu.
 • W przypadku koszulek i bluzek z drukowanymi motywami, lepiej jest położyć na nie lekko wilgotną ścierkę dopiero potem prasować. Zostaną dokładnie wyprasowane bez ewentualnego uszkodzenia wzoru i pozostawienia na stopce śladów przypalenia farby.
 • Jeśli na bluzce albo innej części garderoby występują cekiny, drobne guziki, koraliki, hafty i tym podobne ozdoby, trzeba najpierw upewnić się, czy w ogóle nadaje się do prasowania. Może trzeba oddać to do pralni. Poza tym, na wszelki wypadek, zawsze warto zastosować prasowanie przez lekko wilgotną ścierkę.
 • Nie stawiać żelazka na nieprzystosowanym do tego podłożu.
 • Żelazko parowe napełniać tylko wodą destylowaną. Jeśli mimo to powstanie osad z kamienia, trzeba przeprowadzać odkamienianie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić przypalone żelazko.

Kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie żelazka

1. Jak wyczyścić żelazko sprayem do piekarnika?

Któż nie spotkał się z brązowymi przebarwieniami i plamami rdzy zwłaszcza wokół dysz w stopce parowego żelazka? To bardzo utrudnia prasowanie, ponieważ przypalone zanieczyszczenia skutecznie hamują przesuwanie stopki po tkaninie. O wiele bardziej irytujące jest roztapianie się cząsteczek brudu podczas prasowania bezpośrednio na ubraniu. Oczywiście najczęściej zdarza się to na białej bluzce albo koszuli, która natychmiast trafia do ponownego prania.

Jeśli więc zauważy się przypalone włókna z tworzyw sztucznych na stopce żelazka, trzeba je możliwie szybko usunąć. Jest na to prosty sposób. Przy pomocy środka do czyszczenia piekarników można bez problemu usunąć brązowe ślady rdzy i włókien tekstylnych. Nie wolno tylko stosować do stopek żelazek wykonanych z aluminium. Działa to następująco:

 • Najpierw ustawia się żelazko na umiarkowaną temperaturę. Powinno się móc krótko dotknąć stopki ręką, bez obawy poparzenia.
 • Spray do piekarnika nanosi się obficie na stopkę żelazka. Oczywiście przede wszystkim powinny być przykryte środkiem czyszczącym brązowe plamy. Najlepiej jest umocować żelazko miedzy dwoma podporami tak, aby leżało stopką do góry. W przeciwnym razie środek w sprayu szybko spłynie z czyszczonej powierzchni.
 • Teraz zaczyna działać piana. Trzeba odczekać ok. 5 minut, zanim przejdzie się do następnej czynności.
 • Następnie miękką ścierką wyciera się stopkę żelaza do czysta. Z wyjątkiem szczególnie odpornych przypalonych plam, stopka powinna wyglądać jak nowa.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

2. Jak wyczyścić żelazko z powlekaną stopką?

Producenci żelazek starają się na różne sposoby poprawić komfort prasowania. Należą do nich liczne powłoki stosowane przez firmy Tefal, Philips, Bosch, Braun i wielu innych. Te powłoki są nieco bardziej wrażliwe na ostre środki czyszczące. W przypadku powlekanych stopek jest rzeczą szczególnie ważną, aby na powierzchni nie pojawiły się żadne zarysowania. Dlatego do czyszczenia wrażliwych powierzchni warto używać naturalnego środka, a mianowicie soku z cytryny.

W tym celu trzeba wycisnąć sok z cytryny i dalej postępować następująco:

 • Wlać sok z cytryny do miski.
 • Miękką bawełnianą ścierkę (albo z mikrofibry) namoczyć w soku cytrynowym. Szczególnie ważne jest tutaj użycie miękkiej ścierki, która w żaden sposób nie może porysować stopki żelazka.
 • Przetrzeć zwilżoną ścierką zabrudzone miejsca na dolnej stronie stopki żelazka. Wciąż trzeba pamiętać, że powłoka jest bardzo wrażliwa.
 • Teraz powinno się okazać, że przypalone włókna tkanin, zabrudzenia i osad z kamienia dają się łatwo rozpuścić i zetrzeć bez specjalnego wysiłku.
 • Na zakończenie można wypolerować powierzchnię suchą i miękką ścierką, aby przywrócić optymalną gładkość.

Sok z cytryny jest rzeczywiście dobrym rozpuszczalnikiem brudu i naturalnym domowym środkiem czyszczącym. Lekkie zabrudzenia dają się łatwo i dokładnie usunąć. Poza tym po czyszczeniu pozostaje przyjemnie pachnące żelazko gotowe do użycia.

3. Jak wyczyścić żelazko folią aluminiową?

Prostym sposobem jest czyszczenie żelazka z użyciem folii aluminiowej. Ten artykuł jest na ogół zawsze w domu. Folię aluminiową stosuje się do pakowania różnych produktów spożywczych, ale nie wszyscy wiedzą, że można nią również wyczyścić żelazko. I to bez szczególnego wysiłku.

Ten domowy sposób z folią warto wypróbować szczególnie wtedy, gdy żelazko wygląda właściwie na czyste, tyle tylko że prasuje jakby z pewnym oporem. Prawdopodobnie na powierzchni stopki znajduje się całkiem cienka warstwa zanieczyszczeń, której właściwie jeszcze nie widać. Ale też przy większych plamach zabrudzeń trik z folią aluminiową działa całkiem dobrze.

 • Folię aluminiową układa się na odpowiedniej powierzchni. Najlepiej na desce do prasowania. Arkusz folii powinien być oczywiście na tyle duży, żeby dało się go prasować.
 • Teraz trzeba włączyć żelazko na najwyższą temperaturę i poczekać, aż się nagrzeje.
 • Teraz trzeba „poprasować” folię przez 2-3 minuty w jedną i drugą stronę. Oglądając stopkę sprawdza się, czy widoczne są jeszcze jakieś zabrudzenia. Jeśli nie, można skończyć zabieg.
 • W przeciwnym razie trzeba kontynuować prasowanie aluminium jeszcze przez kilka minut. Widać wyraźnie, jak zanieczyszczenia z żelazka odkładają się na folii.

4. Jak wyczyścić żelazko octem z proszkiem do pieczenia?

Jest to skuteczny sposób czyszczenia żelazka, który wykorzystuje właściwości octu i proszku do pieczenia. Taka mieszanina usuwa nie tylko przypalone włókna tkanin i zabrudzenia, ale również plamy rdzy. Znikają też osady z kamienia, właśnie przy dyszach pary. Działa to w ten sposób:

 • Żelazko do czyszczenia powinno być lekko nagrzane. W tym celu ustawia się temperaturę prasowania na minimum i odczekuje chwilę, aż żelazko się nagrzeje.
 • Na płaskiej powierzchni rozkłada się pierwszą bawełnianą ścierkę jako podkład i kładzie na niej drugą. Podkład służy do tego, żeby ocet nie wsiąkał w podłoże (na przykład deskę do prasowania). Następnie zwilża się wodą drugą ścierkę. Można ją zmoczyć pod kranem, a potem dobrze wycisnąć. Ważne, aby była wilgotna.
 • Na wilgotną ścierkę polewa się ocet. Nie za dużo, ale powinna być nasączona octem w każdym miejscu.
 • Na ścierce rozprowadza się teraz proszek do pieczenia.
 • Ciepłym żelazkiem można teraz prasować ścierkę. Ocet i proszek do pieczenia rozpuszczają podczas prasowania zanieczyszczenia osadzone na żelazku. Od czasu do czasu trzeba spojrzeć, czy stopka jest już zupełnie czysta. Jeśli tak, można zabieg zakończyć.
 • Wilgotną gąbką usuwa się pozostałości octu i proszku do pieczenia.

5. Jak wyczyścić żelazko solą?

Tego sposobu nie wolno stosować do żelazka z powłoką teflonową, a polega on na tym:

 • Na ścierkę rozsypuje się grubą warstwę soli (nie bezpośrednio na deskę do prasowania).
 • Żelazko ustawia się na maksymalną temperaturę bez pary.
 • Sól na ścierce prasuje się równomiernie i bez nacisku.

Po pięciu minutach zabrudzenia zostają usunięte. Sól odrywa podgrzane i lekko zmiękczone zanieczyszczenia, co nie wymaga nacisku. Przeciwnie: nacisk mógłby spowodować zadrapania stopki, na czym ucierpiałaby gładkość powierzchni.

Dlaczego ważne jest czyszczenie i odkamienianie żelazka?

Czysta powierzchnia robocza żelazka jest podczas prasowania bardzo ważna nie tylko dlatego, żeby ubrania były pięknie gładkie, ale również, aby po prasowaniu pozostały czyste. Dlatego czyszczenie powinno się wykonywać możliwie po każdym użyciu. Także po to, aby być pewnym, że żelazko jest gotowe do następnego prasowania, a plamy z kamienia i ewentualnie przypalone miejsca nie będą się na nim utrwalać.

Ceramiczne albo teflonowe żelazka trzeba czyścić tak, aby nie uszkodzić materiału. Aby odkamienić i usunąć przypalenie, nie można używać ostrych przedmiotów ani zabrudzonej ścierki. Poza tym stopę żelazka można czyścić tylko takimi środkami pomocniczymi, które są do tego celu zalecane i nie spowodują uszkodzenia jej powierzchni. Nawet drobne rysy powstałe w wyniku czyszczenia powodują, że ceramiczne i teflonowe stopki nie wygładzają ubrań optymalnie. Na dodatek uszkodzone miejsca są szczególnie podatne na nowe zabrudzenia. Pomyślne rozwiązanie problemu pod tytułem „czym wyczyścić żelazko”, może zachęcić do wyzwań typu „jak wyczyścić pralkę” albo „jak podłączyć włącznik schodowy”.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny