III kwartał na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie

W Warszawie w III kwartale 2020 roku sprzedano 4,5 tysiąca mieszkań. Jednocześnie deweloperzy w tym okresie wprowadzili na rynek kolejne 4 tysięcy lokali. Pod koniec III kwartału 2020 roku na warszawskim rynku dostępne było 15,1 tys. ofert, a średnia cena mieszkań spośród tych ofert wynosiła 10 900 zł/m2.

Dla porównania w Krakowie średnia cena za m2 wynosiła 9900 zł, przy czym deweloperzy sprzedali w III kwartale 2020 roku 2,2 tysiąca mieszkań, wprowadzając na rynek kolejne 2,8 tysięcy lokali. Łącznie w 6 największych miastach w Polsce sprzedano 13,3 tys. nowych lokali mieszkalnych, co stanowiło o 94% więcej niż w poprzednim kwartale bieżącego roku. Jednocześnie większość tych transakcji została zrealizowana przy cenach ofertowych, które były wyższe od cen ofertowych, które panowały w II kwartale 2020 roku.

Od lipca do września bieżącego roku sprzedaż lokali mieszkalnych na sześciu największych krajowych rynkach w sześciu największych miastach w Polsce urosła dwukrotnie względem sprzedaży odnotowanej w II kwartale 2020 roku, czyli w okresie, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Warto przy tym zaznaczyć, że sprzedaż mieszkań w III kwartale 2020 roku była aż o 30% mniejsza od sprzedaży odnotowanej w I kwartale br., czyli w okresie sprzed pandemii.

Jednym z poważniejszych zjawisk, które uderzyło w deweloperów w okresie pandemii, była fala zwrotów mieszkań. W pierwszych miesiącach pandemii wielu klientów zerwało umowy rezerwacyjne, obniżając bilans sprzedaży nawet do ujemnego poziomu w niektórych dzielnicach stolicy. Niemniej, wraz ze złagodzeniem restrykcji gospodarczych bilans sprzedaży powrócił do poprzedniego poziomu.

Co wpłynie na ceny mieszkań w kolejnych latach?

Według rynkowych analityków na ceny, popyt i podaż mieszkań z rynku pierwotnego największy wpływ będzie miało poczucie bezpieczeństwa nabywców. Z kolei na bezpieczeństwo to wpłyną przede wszystkim stabilność dochodów i zatrudnienia, a także zdrowie własne i najbliższych. Nie bez znaczenia będzie również łatwość w znalezieniu nowego miejsca pracy.

Jeżeli szukasz mieszkania w topowych dzielnicach w Warszawie w atrakcyjnych cenach, koniecznie sprawdź ofertę warszawskiego dewelopera Dantex (https://www.dantex.pl/) i nie zwlekaj z kupnem własnego M!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej