Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwa domowa wciąż jest niebezpiecznym insektem, który może stać się prawdziwą plagą, nawet w cywilizowanych krajach europejskich. Skąd się biorą pluskwy? Nierzadko sami nieświadomie przywozimy je z innego państwa np. na ubraniu, w bagażu, używanych meblach... Do jej ekspansji przyczyniają się też populacje nielegalnych cudzoziemców. Jak wygląda ugryzienie pluskwy i jak się jej pozbyć?
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwa domowa to niewielki insekt: jej jajeczka mają około 1 milimetr długości i są podobne do maleńkich ziarenek ryżu. Po wykluciu się z jaja ma wielkość około 1 milimetra, a dorosłe osobniki mierzą od 3 do 6 milimetrów długości. Pancerz pluskwy jest spłaszczony i słusznie ktoś zauważył, że przypomina zarówno kształtem, jak i kolorem pestkę jabłka.
Nieprzyjemną wiadomością jest, że insekt przyjmuje czerwonawo-brązowy kolor po napiciu się naszej krwi, ponieważ to właśnie nią się żywi. Rozmiar pluskwy wzrasta po posiłku i może wynosić aż 8 mm. Pluskwa nie lata ani nie skacze, ale potrafi bardzo zwinnie wspinać się po ścianach, meblach i innych powierzchniach. Niestety pluskwy nie jest łatwo dostrzec: za dnia chowa się w trudno dostępnych miejscach i zakamarkach, co bez wątpienia ułatwia jej płaskie ciało. Pluskwa może chować się w pęknięciach listew przypodłogowych, dziurach po śrubkach, a nawet pod tapetą i w zasłonach oraz tapicerce mebli i ich szczelinach.
Jak wygląda ugryzienie po pluskwach?
Czas żerowania pluskwy to noc. Najczęściej wychodzi miedzy 24:00-3:00 w nocy, a do ugryzienia dochodzi, podczas naszego snu. Jest ono na ogół bezbolesne, ponieważ insekt uwalnia jednocześnie substancje znieczulające. Po czym możemy poznać, że padliśmy ofiarą pluskwy? Łatwo to dostrzec na skórze, na której pojawiają się czerwone bąble. Ugryzienie pluskwy wygląda bardzo charakterystycznie, ponieważ ma postać 3-4 plackowatych bąbli, które są rozmieszczone w linii prostej lub układają się w kształt trójkąta. Następstwem ukąszenia jest także silne swędzenie, które często prowadzi do niekontrolowanego drapania i rozdrapywania ran, które nierzadko bywają przyczyną zakażenia.
Pluskwa domowa na ogół nie roznosi chorób. Niezwykle rzadko jej ugryzienie może być przyczyną gronkowca złocistego, posocznicy, zapalenia szpiku kostnego lub zespołu wstrząsu toksycznego. Pluskwy domowe wybierają na ukąszenia te miejsca na ciele człowieka, gdzie skóra jest najdelikatniejsza i pozbawiona owłosienia. Na ugryzienie pluskwy może pomóc krem, np. kortyzon, a w przypadku infekcji, zaleca się przyjąć antybiotyk.
Co odstrasza pluskwy domowe?
Gdy odkrywamy w domu pluskwy, najczęściej w pierwszej kolejności próbujemy je odstraszyć domowymi sposobami. Sięgamy po ogólnodostępny preparat owadobójczy w rozpylaczu, a nawet spirytus salicylowy lub naftę. Warto jednak wiedzieć, że tego typu środki są nieskuteczne: nie tylko nie pomogą nam pozbyć się pluskiew, ale także stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia. Z kolei nafta jest niebezpiecznie łatwopalna. Niestety pluskwy to gatunek, który przez wieki uodpornił się na wiele środków owadobójczych, które są ogólnodostępne w sklepach chemicznych lub marketach. Domowe rozpylacze nie odstraszają pluskiew.
Z tego względu najszybszym i najlepszym sposobem pozbycia się tych uporczywych insektów jest zatrudnienie licencjonowanego specjalisty od zwalczania pluskiew domowych, który zastosuje najskuteczniejszy specyfik insektobójczy. Firmy trudniące się zwalczaniem szkodników nieustannie opracowują nowsze i coraz lepsze sposoby odpluskwiania w Warszawie i innych miastach Polski.
Dlatego to właśnie im warto zlecić walkę z pluskwami domowymi. Profesjonalista nie tylko wybierze i umiejętnie zastosuje jak najlepsze środki owadobójcze na pluskwy, ale także poradzi nam, jak się zachowywać podczas dezynsekcji pluskiew i co robić, aby pluskwy domowe nie zalęgły się u nas ponownie w przyszłości.
Czy pluskwy domowe żyją w ubraniach?
Często słyszy się pogląd, że aby odpluskwianie warszawa, było w pełni skuteczne, należy niezwłocznie wyprać wszystkie swoje ubrania, a wówczas pozbędziemy się problemu.
Czy pluskwy żyją w ubraniach?
Zdarza się, że również i tam je znajdziemy, jednak warto pamiętać, że pluskwy domowe to bardzo uciążliwe insekty, które gnieżdżą się nie tylko w ubraniach, ale najbardziej w meblach i ich tapicerce, zasłonach, za obrazami, plakatami oraz szczelinach ścian, ale także w naszym zagłowiu łóżka.
Dlatego też często słyszymy zalecenie, aby ubrania wyprać w wysokiej temperaturze: powyżej 50 stopni, ponieważ to niszczy jaja pluskwy oraz dorosłe osobniki. Warto jednak pamiętać, że pluskwy rozpleniają się po całym domu, więc upranie jedynie samych ubrań nie pomoże ich zwalczyć. Pluskwy gnieżdżą się w niezwykle trudno dostępnych, a nieraz bardzo nieoczywistych miejscach dlatego lustrację domu oraz dezynsekcję pluskiew warto powierzyć zawodowemu, certyfikowanemu specjaliście od dezynsekcji pluskwy.
Czy wiesz, że pluskwy często są przenoszone na odzieży? Idealnym dla nich miejscem żerowania są miejsca w których długo przebywamy min. metro, tramwaje, autobusy, hotele, praca w ochronie, szpitalu, na tirze. Niestety takie miejsca zwiększają ryzyko przenoszenia się pluskiew domowych.
Gdzie szukać pomocy, gdy w domu zalęgną się pluskwy domowe?
Najlepiej od razu oddać swoje mieszkanie w ręce fachowców, np. firmie Prusator działających w Warszawie. To specjaliści w swej dziedzinie, którzy stosują najlepsze preparaty do zwalczania pluskwy domowej. Posiadają bazę partnerów z całej Polski, którzy na pewno skutecznie pomogą i Tobie.
Specjalizacją firmy Prusator są profesjonalne usługi dezynsekcji, dezynfekcji, deratyzacji, odpluskwianie, ozonowanie, a także profesjonalne konsultacje online.
Dlatego, jeśli odkryjesz na swojej skórze niepokojące czerwone bąble, na pościeli drobne plamki krwi, a na ścianach lub za obrazami drobne, czarne plamki, to z pewnością są odchody pluskiew. Nie zwlekaj aż krwiopijcze insekty (pluskwy domowe) staną się plagą w Twoim domu, wejdź na https://prusator.pl i skontaktuj się z fachowcem, który szybko i skutecznie pomoże Ci pozbyć się problemu pluskiew domowych.
artykuł sponsorowany