Wodna kaskada - zalety

Wodospad ogrodowy to nie tylko wyjątkowa uciecha dla oczu. Nie możemy zapominać o wielu różnych zaletach, jakie niesie za sobą obecność tego osobliwego typu zbiornika wodnego. Na pewno urozmaicenie aranżacji w ogrodzie, zalicza się do największych zalet. Już mała kaskada nadaje otoczeniu nieco dynamiki.

Dodatkowym atutem, jaki niesie ze sobą obecność wodospadu spływającego do oczek wodnych lub fontanny, jest zmiana mikroklimatu w ogrodzie. Staje się on o wiele przyjemniejszy, szczególnie w czasie upalnych dni. Jeżeli jesteśmy właścicielami oczka wodnego, to kaskada z kamieni skierowana do zbiornika, pomaga w lepszym napowietrzaniu wody. Na pewno kaskady ogrodowe są wyjątkowo relaksującym elementem, chociażby poprzez delikatny szum wody, jaki możemy usłyszeć. Przy wodospadzie możemy obsadzić rośliny, które doskonale odnajdują się w wilgotnym mikroklimacie. Ponadto przy takich zbiornikach wodnych, gromadzić się będą ciekawe gatunki ptaków, owadów oraz pozostałych zwierząt.

Kaskady ogrodowe - jak zrobić krok po kroku

Gdy już zbierzemy wszystkie argumenty przemawiające za tym, aby wybudować w ogrodzie kaskadę wodną, warto dowiedzieć się, jak należy w ogóle tego dokonać. Pierwszym etapem jest zbudowanie zbiornika wodnego, do którego wodospad ogrodowy będzie spływał, a także z którego będzie on zasilany. Najczęściej kaskady skierowane są do oczek wodnych. Jednak mogą to być również fontanny, a nawet baseny kąpielowe. Jednak w tym ostatnim przypadku raczej nie sprawdzi się kaskada z kamieni.

Kolejnym etapem jest zadbanie o odpowiednie ukształtowanie terenu. Wzniesienie nie musi być duże i strome, jednak powinno ono zapewnić swobodny spływ wody. Czasami mamy możliwość wykorzystania naturalnego spadku terenu, jaki odnotowujemy na swojej działce. W innym przypadku musimy wykonać sztuczne wzniesienie. Świetnie w tym celu sprawdzą się skalniaki przed domem.

Na tym etapie możemy przejść do budowania samej kaskady. Gdy już zaplanujemy jej dokładny bieg, to tworzymy koryto, obkładając dno folią, którą wykorzystujemy przy budowie oczek wodnych. Istotne jest to, aby folia była naprawdę wysokiej jakości, dzięki czemu będzie służyła nam ona przez długie lata. Projektując kaskadę wodną, dobrze jest wykonać kilka stopni w postaci zagłębień. Wtedy zapewnimy wodzie bardziej naturalny bieg. Oczywiście wykładając folią dno, musimy pamiętać, aby jej brzegi wystawały poza koryto. Ostatnim krokiem, jeżeli chodzi o techniczne wykonanie kaskady wodnej, jest podłączenie pompy wodnej oraz rury, której zadaniem jest doprowadzanie wody na szczyt kaskady. Sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego krok po kroku.

Skalniaki przed domem a wykończenie kaskady

Drugim, głównym etapem w tworzeniu kaskady jest jej wykończenie. Wodospad ogrodowy najczęściej wykonany jest z kamienia. Jednak nie jest to jedyna możliwość, na jaką mamy szansę się zdecydować. Wśród nich wymienia się również kaskady murowane, czy też po prostu obsypane ziemią. Zarówno mała kaskad, jak i też ta większych rozmiarów może być z powodzeniem obsadzona pięknymi roślinami, które doskonale znoszą wysoką wilgotność powietrza.

Wodna kaskada ogrodowa, a także kaskady ogrodowe, ich wykonanie i cena
Jak zrobić strumyk czy wodospad ogrodowy, czyli kaskady ogrodowe krok po kroku

Jeżeli planujemy skalniaki przed domem, to z usypanego pagórka, może wypływać niewielki strumyk. Cała kompozycja będzie prezentować się niezwykle naturalnie, ale i jednocześnie bardzo klimatycznie. Wtedy najlepiej sprawdzi się oczywiście mała kaskada z kamienia. Jak wiadomo, kaskada z kamieni może być również obsadzona różnymi roślinami. Pamiętajmy o tym, aby kamienie osadzać na wcześniej przygotowanym murku. Do tego celu wykonuje się betonowy fundament z zaprawy klasy B15. Oczywiście podmurówka musi być zbrojona, w innym przypadku wodna kaskada może zostać bardzo łatwo uszkodzona. Kaskada z kamienia jest doskonałym kamuflażem dla rury odpowiedzialnej za doprowadzanie wody na samą górę wodospadu.

Jeżeli planujemy ograniczenie prac związanych z samodzielną budową oraz wykończeniem wodospadu z kamienia, możemy zdecydować się na kaskadę doprowadzoną do oczek wodnych, zbudowaną z tworzywa sztucznego. W tym przypadku mówimy o gotowych prefabrykatach, które należy jedynie ułożyć w odpowiednim miejscu, jak i również je ze sobą połączyć. Bardzo często imitują one strumyk wykonany z kamienia, przez co na pierwszy rzut oka, ciężko jest odróżnić tworzywo sztuczne od naturalnych materiałów.

Kaskady ogrodowe - cena

Planując wykonanie kaskady wpływającej do oczek wodnych lub innych zbiorników, warto wcześniej dowiedzieć się, z jakim kosztem inwestycyjnym przyjdzie nam się zmierzyć. Oczywiście w poniższym zestawieniu znajdują się przede wszystkim gotowe kaskady. Jednak pozwoli nam to oszacować całkowity koszt inwestycji lub porównać ją do samodzielnie wykonanych form, jakimi są skalniaki przed domem.

Przykładowe ceny wykonania kaskad wodnych w ogrodzie

Nazwa produktu lub usługi

Cena

Wodna kaskada, oczko wodne 96x80 cm

Cena od 234,99 zł

Wodospad ogrodowy Blumfeldt Messina, 4 poziomy na baterie

Cena od 389,99 zł

Mała kaskada fontanna ogrodowa Olymp 5 kolorów światła

1099,00 zł

Strumyk, zestaw z oczkiem 230x100x90 cm, At Cascade Set I

1660,00 zł

Velda Strumyk ogrodowy 105 cm

705,29 zł

Kaskada ogrodowa river Neverending

530,00 zł

Kaskada mała oczko wodne 65x40 cm

159,99 zł

Ubbink wodospad do ogrodu lewy, CAZORALA

871,92 zł

AT zestaw do strumyka ogrodowego bez pompy

402,00 zł

Piękny strumyk ogrodowy, kaskada

399,00 zł

Strumyk z żywicy, kaskada

116,36 zł

Makstor kaskada fontanna ogrodowa 4 kolory + pompa

1099,00 zł

Pompa fontannowa, pompka do oczka wodnego, kaskady

169,00 zł

Ubbink kaskada wolga stal nierdzewna element prawy narożny srebrny

565,57 zł

S Trade Fontanna Kaskada 3 Fall Rock 56 cm

1051,00 zł

S Trade Fontanna Kaskada Seattle Stainless

526,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej