Ocieplenie dachu – prace przygotowawcze

Przegląd strychu i dachu

Ważnym elementem prac przygotowawczych jest sprawdzenie stanu dachu. Aby ocieplenie dachu było właściwe, należy sprawdzić kilka istotnych elementów. Warto dokładnie oglądnąć konstrukcję drewnianą, czy aby nie ma miejsc zniszczonych przez pleść czy mikroorganizmy, jak również czy nie jest popękana. Jest to ważne, ponieważ wszelkie uszkodzenia powinny być naprawione przed izolacją termiczną dachu.

Istotna jest także właściwa wentylacja, co łączy w sobie konieczność wykonania odpowiednich wlotów i wylotów w okapie dachu czy kalenicy. Wymiana powietrza jest bardzo ważna, dlatego należy zwrócić uwagę na ten szczegół.  Podobnie jak wszystkie uszkodzenia, tak i wentylacja dachu powinna zostać zrobiona przed ociepleniem poddasza.

Czynnością przygotowawczą jest także rozłożenie folii paroprzepuszczalnej, której zadaniem będzie odprowadzanie wilgoci z warstwy ocieplenia poddasza wełną mineralną. Folia powinna być rozwinięta od środka, dlatego należy uważać na to, aby napisy były od środka deskowania. Należy ją także odpowiednio zamocować bezpośrednio do boków krokwi lub do dodatkowych listew. Rozkładanie folii należy zacząć od kalenicy w taki sposób, aby była równo naciągnięta z każdej strony.

Zamontowanie uchwytów do profili dla waty do ocieplenia dachu

Wybierać można pomiędzy dwoma rodzajami uchwytów montażowych. Jeden z nich to profil typu CD tzw. sufitowy, natomiast drugi to ES. Drugi rodzaj jest łatwiejszy w montażu, ale wymaga odsunięcia stelaża od krokwi na nie więcej niż 10 cm. Pierwszym etapem jest wyznaczenie punktów zamocowania uchwytów.

W celu dokładnego wyznaczenia uchwytów dla profili warto posłużyć się sznurkiem rozciągniętym między skrajnymi krokwiami w pobliżu ścianki kolankowej i następnie co 50 cm w górę. Uchwyty powinny być zlokalizowane na linii wyznaczonej przez sznur.

Po zamontowaniu uchwytów można przejść do instalowania belki prostopadle na dwóch krokwiach oddalonych od siebie o 3-4 m. Na zamontowane uchwyty należy założyć profil stelaża dokręcając kolejne uchwyty. Zainstalowane profili ułatwią późniejsze zamontowanie pokrycia.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – właściwy etap

Pierwsza warstwa wełny na poddasze

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wypełnij formularz

Wata do ocieplenia dachu to najpopularniejszy wybór. Izolacja termiczna dachu powinna być wykonana przy użyciu dwóch warstw wełny mineralnej. Pierwsza warstwa wełny powinna być ułożona na grubość jednej krokwi, ale pamiętając o pozostawieniu odstępu wentylacyjnego o szerokości 3-4 cm.

Wełna na poddasze zwykle jest do kupienia pod postacią sprasowanych rolek, ale nie jest to przeszkodą w ich rozłożeniu. Wata do ocieplenia dachu może być rozcięta w razie konieczności długim nożem, aby uzyskać wymagane wymiary. Czasem zdarza się wełna mineralna pod postacią płyt, ale jest to rzadziej spotykane.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną nie wymaga dodatkowych mocować z uwagi na sprężystość wełny. Jeśli jednak zdarzy się, że wykonane cięcie wełny jest nieodpowiedni i rozstaw krokwi jest nieregularny, to można wspomagać się zygzakowo zamocowanym sznurkiem w celu stabilizacji wełny. Jeśli planujesz zlecić prace przy wykończeniu dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.

Druga warstwa wełny na poddasze

Ocieplenie strychu jak już wcześniej zostało wspomniane, wymaga ułożenia drugiej warstwy wełny mineralnej. Należy ją rozłożyć prostopadle do krokwi i nabić na przygotowane wcześniej uchwyty. Warto także trochę przycisnąć wełnę, aby ocieplenie było efektywne. Jeśli w użyciu są profile płaskie profile wystarczy docisnąć do tych uchwytów. 

Przy drugim rodzaju uchwytów należy ustalić położenie. Wstępnie można zamontować dolny profil i sprawdzić czy także górna część jest właściwie ułożona. Dzięki takiemu oszacowaniu umiejscowienia profili można zabrać się za zamocowanie profili pośrednich i przyczepić je do uchwytów.

Ocieplenie poddasza - prace wykończeniowe

Chwilowe pozostawienie odkrytego ocieplenia pozwala na ostatnie prace przy instalacjach. Możliwe jest poprowadzenie przewodów elektrycznych za stelażem i przymocowanie ich opaskami zaciskowymi. Instalacja elektryczna może zostać zlokalizowana jako przewód wielożyłowy lub pozostać w rurkach typu peszel. Bez problemu można także osadzić gniazdka na poziomie ocieplenia.

Jedną z ostatnich czynności podczas ocieplenia dachu jest właściwe ułożenie folii paroszczelnej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie warstwy ocieplenia przed przedostaniem się pary wodnej. Folia paroszczelna powinna być rozłożona za pomocą dwustronnej taśmy klejącej na profilach. Klejona powierzchnia powinna być odtłuszczona i sucha.

Mężczyzna podczas wykonywania ocieplenia dachu, a także ocieplenie poddasza krok po kroku
Ocieplenie dachu krok po kroku, w tym wata do ocieplenia dachu i inne materiały

Na samym końcu następuje montaż płyt gipsowo-kartonowych zielonych o 20 mm grubości przynajmniej. Płyty wodoodporne zabezpieczą ocieplenia przed uszkodzeniami oraz wilgotnością. Płyty mocuje się pionowo i nie powinny być krótsze niż 1m. Płyty g-k można przytwierdzić za pomocą samonawiercających się wkrętach do blachy lub przy pomocy wiertarko-wkrętarki akumulatorowej.

Jako zakończenie montowania płyt gipsowo-kartonowych należy wykonać odpowiednie szpachlowanie. Spoiny między płytami należy wypełnić masą i dodatkowo wykonać wzmocnienie z taśmy z włókna szklanego. Na koniec wystarczy nałożyć zaprawę wyrównującą, a po stwardnieniu dokładnie wyszlifować.

Cena ocieplenia poddasza

Koszt wykonania ocieplenia strychu zależy od powierzchni dachu, współczynnika U oraz robocizny. W przypadku własnoręcznego wykonania izolacji termicznej dachu odpada koszt opłacenia ekipy budowlanej. Koszt jaki musi zostać poniesiony zależy też od jakości produktów do izolacji oraz ich ceny.

Biorąc pod uwagę dach o powierzchni około 220 m2 i współczynnik przenikania ciepła U o wartości 0,124 W/(m2xK) koszt ocieplenia będzie wynosił około 15 tys. zł przy wykorzystaniu produktów firmy Isover. Daje to koszt około 68 zł/m2.

Zmniejszając współczynnik U do wartości 0,120 W/(m2xK) koszt ocieplenia dachu rośnie do około 20 tys. zł. Przy niewielkiej zmianie współczynnika przenikania ciepła daje to wzrost kosztów o 5 tys. zł. Wszystko jednak jest dość indywidualnie, dlatego przed rozpoczęciem ocieplania poddasza powinien zostać opracowany odpowiednio kosztorys, aby uniknąć niespodziewanych dodatkowych kosztów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny