Krok 1: Projekt ogrzewania podłogowego

Jak już wspomnieliśmy, zanim przejdziemy do omówienia tego, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie, na uwagę zasługuje sam projekt. Jakie informacje są niezbędne do jego przygotowania? Po pierwsze są to dane o budynku i jego energooszczędności, a poza tym takie parametry, jak: zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło, współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych ścian i elementów (okien, drzwi, dachu, podłogi), a także parametry wentylacji.

Niezbędna jest również znajomość kubatury budynku oraz plany i wymiary każdego z pomieszczeń, w którym ma się znaleźć ogrzewanie podłogowe. Na tym etapie warto także przewidzieć materiał wykończenia podłogówki, by można było określić jego stopień przewodzenia ciepła. Najlepiej do tego celu nadaje się kamień, terakota lub gres. W przypadku paneli i drewna dobrze, by nie były zbyt dużej grubości.

Kiedy projektant przygotuje rysunek z planem rozmieszczenia instalacji ogrzewania podłogowego oraz gdy zakupimy materiały, można przystąpić do montażu. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie? Z projektem nie jest to już skomplikowana sprawa. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Krok 2: Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe

To szczególnie ważny krok, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie. Powierzchnia podłoża powinna być idealnie wyrównana i pozioma. Wszelkie nierówności mogą spowodować pęknięcia i uszkodzenia elementów ogrzewania podłogowego. Na oczyszczonej i wygładzonej powierzchni należy ułożyć warstwę podkładową w postaci folii polietylenowej.

Krok 3: Wykonanie izolacji brzegowej i cd. przygotowań podłoża

Trzeba pamiętać o wykonaniu tak zwanej izolacji brzegowej w postaci kilkucentymetrowego zapasu folii przy ścianach (wysokość odpowiada wysokości wylewki). Na przygotowane podłoże układa się około 10-centymetrową warstwę styropianu lub wełny mineralnej, pamiętając o wyłożeniu także izolacji brzegowej na ścianie. W tym celu można także użyć pianki polietylenowej w postaci taśmy samoprzylepnej. Kolejna warstwa to izolacja refleksyjna, np. w postaci folii aluminiowej. To także moment na instalację profili dzielących pomieszczenie na mniejsze powierzchnie grzejne.

Ogrzewanie podłogowe składa się z pięciu kroków. Jednym z nich jest rozłożenie instalacji rozdzielczej i wszystkich koniecznych przewodów
Jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie? Instrukcja krok po kroku

Krok 4: Instalacja rozdzielacza

Najtrudniejsze za nami, jeśli chodzi o to, jak wykonać samodzielnie ogrzewanie podłogowe. Kolejny krok to instalacja rozdzielacza, który najlepiej ukryć w specjalnej szafce podtynkowej.

Krok 5: Rozmieszczenie elementów ogrzewania podłogowego

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Na odpowiednio przygotowanym podłożu rozmieszczamy elementy ogrzewania podłogowego w sposób przewidziany w projekcie. Rury najlepiej mocować do styropianu przy użyciu klipsów.

Krok 6: Podłączenie do rozdzielacza

Jeśli chodzi o kolejny krok w odpowiedzi na pytanie, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie, system wystarczy teraz napełnić wodą, odpowietrzyć i zbadać ciśnienie. W tym kroku niezbędna może się okazać pomoc specjalisty.

Krok 7: Wylewka i instalacja termostatów

Pozostało już tylko wykonanie wylewki. Po związaniu i przeprowadzonym procesie wygrzewania podłogówki ostatni krok to wykończenie podłogi zgodnie z preferencjami i założeniami projektu oraz instalacja termostatów. Na rynku znaleźć można termostaty przewodowe i bezprzewodowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny