Dlaczego należy odprowadzać wodę deszczową?

Powodów dla których należy przeprowadzać odprowadzanie wody deszczowej jest co najmniej kilka. Odprowadzanie wody deszczowej to nie tylko nasza prywatna sprawa lecz również obowiązek prawny.

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne w której ostatnie zmiany zostały wprowadzone w 2015 roku, informuje nas w art.29, że właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wód na gruncie, ani kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Dodatkowo art.29 mówi, że jeśli zmiany stanu wody na naszym gruncie są szkodliwe dla gruntów sąsiednich władze mogą nakazać nam przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń przeciwdziałających szkodom.

Na właścicielach posesji ciąży obowiązek odprowadzenia wody deszczowej do kanalizacji deszczowej lub specjalnych zbiorników, alternatywnie do rowu melioracyjnego. Według art. 74 wykonywanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów.

Takich uregulowań ustawowych jest bardzo dużo. Dodatkowo na podstawie delegacji zawartej w Ustawie Prawo Wodne, wydano kilka rozporządzeń które szczegółowo regulują te kwestie. Podsumowując, woda deszczowa nie może spływać sobie dowolnie gdzie oczy poniosą, zalewać sąsiednie posesje czy wylewać się strumieniem na ulicę czy chodniki. Za takie postępowanie spotkają nas nieprzyjemne sankcje prawne. Na właścicielu posesji spoczywa obowiązek, aby zorganizować odpowiednie odwodnienie.

Odprowadzanie wody deszczowej powinno się wykonywać również z innych powodów. Przede wszystkim woda deszczowa gromadząc się, będzie przyczyną tworzenia się błota. Woda stojąca przez dłuższy czas będzie w konsekwencji przyczyną podmywania fundamentów domu. Koszty takiego podmycia w zależności od skali są trudne do oszacowania.

Fundamenty podmyte wodą mają tendencje do odkształceń i spękań. Osłabiony na skutek wody grunt pod fundamentami może prowadzić do nierównego osiadania budynku. Dodatkowo na skutek działania wody powstają warunki do rozwoju mikroorganizmów wszelkiego autoramentu z grzybami na czele. Dobra hydroizolacja budynku może okazać się niewystarczająca (więcej na temat hydroizolacji przeciwwodnej budynku przeczytasz tu).

Woda spływająca na sąsiednie działki jest szkodliwa z punktu widzenia życia społecznego, kosztów ewentualnych remontów i jest zabroniona prawem. Tak więc odprowadzenie wody deszczowej to nasz obowiązek. Tą konieczność można jednak przekuć w zysk i wykorzystać wodę która spadła nam z nieba do własnych celów.

Sposoby na odprowadzenie wody deszczowej

Wiele gmin przyłącza i pobiera opłaty za odprowadzanie wody opadowej do kanalizacji deszczowej, a właściwie sieci kanalizacyjnej. Chodzi tutaj o odprowadzanie wody deszczowej do miejskiej kanalizacji. Opłata taka bywa nazywana kolokwialnie "opłatą od dachu" lub "opłatą za deszczówkę".

Odprowadzenie deszczówki jest obowiązkiem właściciela posesji. Może być odprowadzona rynnami do podłoża w ogrodzie.
Jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej

Wielu właścicieli domów jest jednak zmuszonych pozbywać się wody opadowej we własnym zakresie. Niektórzy właściciele domów decydują się na, zgodne z prawem, rozprowadzanie wody na terenie posesji aby równomiernie wsiąkła w grunt. Jednak w wielu przypadkach nie będzie to możliwe. Przypadkiem takim jest zbyt duża powierzchnia utwardzonego gruntu (np: wybetonowana), lub zbyt mało chłonny teren, jak również teren leżący na zbytnim spadku.

Woda deszczowa może i powinna w celach oszczędnościowych być powtórnie wykorzystana. Tradycyjnie można zastosować odprowadzenie wody z rynien i zamontować system rynnowy. Również odwodnienia liniowe zyskują obecnie na popularności. Odwodnienia liniowe składają się z rusztu i kanału. Systemy odwodnienia liniowego zapewniają szybkie i bezproblemowe odprowadzenie wody deszczowej z terenu posesji.

Odprowadzenie wody z rynny, jeśli chcemy podłączyć się do kanalizacji deszczowej, wymaga projektu i uzgodnień z zakładem kanalizacyjnym. Jest to jednak tylko jedna z możliwych opcji. Jak już wspomnieliśmy można rozsączyć wodę po terenie posesji.

Rury spustowe poprzez osadniki prowadzą wodę do rur kanalizacji deszczowej. Woda rurami jest transportowana do studzienki deszczowej wyposażonej w filtr. W celu przeprowadzenia infiltracji do gruntu, wspomnianego rozsączania, montuje się specjalne skrzynki. Liczba skrzynek zależy od przewidywalnej ilości wody, powierzchni dachu oraz rodzaju gruntu. Taka skrzynka to specyficzny zbiornik na wodę, rozprowadza ona wodę opadową i umożliwia jej wsiąkanie w grunt.

Woda deszczowa może zostać przez nas wykorzystana. Odprowadzenie wody z rynny w celu jej ponownego wykorzystania można przeprowadzić za pomocą montażu zbiornika na wodę. Zbiorniki na wodę w ogrodzie czy przy samym domu, pozwolą wykorzystać wodę opadową do różnych celów gospodarczych.

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika na wodę

Zbiornik na deszczówkę to chyba najprostszy z wymienionych sposobów na bezproblemowe odprowadzenie wody deszczowej, którą później można wykorzystać do własnych celów. W ogrodzie przyda się do podlewania roślin, czyszczenia sprzętów ogrodowych czy mycia mebli stojących na zewnątrz.

Zbiorniki na wodę w swojej najprostszej formie można zakupić w sieci sklepów budowlano - wykończeniowych, takich jak Leroy Merlin, Castorama czy Obi. Nasza własna kanalizacja deszczowa będzie wtedy ograniczać się do ustawienia zbiornika w odpowiednim miejscu. Odprowadzenie wody z rynny bezpośrednio w zbiornik na deszczówkę może odbywać się za pomocą rury lub otworu.

Odprowadzanie wody deszczowej należy zaprojektować odpowiednio wcześniej. Rury odprowadzające wodę mogą znajdować się pod podwórkiem
Jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama produktów tego typu, od zwykłego zbiornika na deszczówkę z tworzywa sztucznego po ozdobne modele które będą zarazem funkcjonalne i estetyczne.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Zbiornik na wodę wyposażony w specjalny wentyl do podłączenia węża ogrodowego pomoże podczas pielęgnacji ogrodu. Niejeden zbiornik na deszczówkę przypomina wyglądem ozdobną donicę, beczkę czy dzban. Nie musimy się więc martwić, że będzie on psuł kompozycje stylistyczną w ogrodzie czy w okolicy domu.

Odprowadzenie wody z rynny w zbiornik na wodę będzie możliwe, jeśli wyposażymy system rynnowy w specjalne akcesoria. Jeśli chcemy aby zbiornik na wodę pozostawał otwarty potrzebny będzie "wyłapywacz" czyli element z zamykaną klapką. Jednak jeśli zbiornik na deszczówkę ma być zamknięty należy zamontować tak zwany "zbieracz", czyli element, który połączy rurę ze zbiornikiem.

Zbiornik na deszczówkę ze szczelną pokrywą jest dużo lepszym rozwiązaniem, gdyż woda dodatkowo nie zanieczyszcza się. Pokrywa powinna być trwała i szczelna.

Kupując zbiornik na wodę z przeznaczeniem na odprowadzenie wody deszczowej z dachu pamiętajmy, aby wybierać solidne modele. Tworzywo sztuczne z którego został wykonany zbiornik na wodę powinno być trwałe i odporne na zmieniające się warunki na zewnątrz. Równie ważna jest pojemność. W sklepach dostępne są zbiorniki o pojemności od 100 do 500 litrów. W większości przypadków najlepszym wyborem będzie zbiornik na deszczówkę o pojemności 300 litrów.

Zbiornik na wodę to w zależności od pojemności i wyglądu produktu to wydatek od stu do kilkuset złotych. W sklepach dostępna jest również szeroka oferta akcesoriów powiązanych - końcówek, kranów do zbiorników, przepustów do beczek oraz zestawów do łączenia zbiorników.

Magazynowanie wody pod ziemią

Oczywiście tak jak każda metoda, również zbiornik na deszczówkę nie sprawdzi się dla każdego. Jeśli nie mamy możliwości na odprowadzenie wody z rynny do kanalizacji deszczowej, a zbiornik na deszczówkę nie przypadł nam do gustu, pozostaje odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika pod ziemią.

Odwodnienie liniowe wspomniane uprzednio to tylko jeden ze sposobów na odprowadzenie wody deszczowej do gruntu. Istnieje wiele możliwości zarówno związanych z rozprowadzaniem wody w gruncie, jak i jej magazynowaniem do ponownego wykorzystania.

Odprowadzenie wody z rynny aby magazynować ją pod ziemią powinno przebiegać przez rynnę do wpustu, a dalej rurą do podziemnego zbiornika. Zbiornik może być betonowy. Czasem istnieje możliwość wykorzystania do tego celu dawno nieużywanego szamba. Woda może być wykorzystana na zewnątrz za pomocą pompy. W ten sposób będziemy mogli prowadzić prace w ogrodzie ze stałym źródłem taniej wody.

Innym sposobem magazynowania wody pod ziemią jest zakup i wykorzystanie zbiorników podziemnych z tworzyw sztucznych. Podziemny zbiornik na wodę jest duży gabarytowo, najczęściej jest produkowany w pojemności 2000 litrów. W sklepach znajdziemy również modele o pojemności 3000 litrów.

Podziemny zbiornik na deszczówkę z tworzywa sztucznego działa podobnie jak podziemny zbiornik betonowy. Również w tym przypadku wodę pobiera się za pomocą pompy ogrodowej. Warto użyć pompę z filtrem, gdyż dzięki temu woda będzie pozbawiona pyłów, osadów i grubszych zanieczyszczeń.

Innym sposobem na odprowadzenie wody deszczowej , a zarazem jej spożytkowanie jest założenie stawu lub oczka wodnego. Zbiornik na deszczówkę tego typu będzie bardzo estetyczny i stanowił będzie integralną część ogrodu.Nie należy jednak doprowadzać do zbytniego podniesienia poziomu wody, gdyż w razie intensywnego deszczu możemy się spodziewać rozlewiska. Do stawu lub oczka wodnego woda powinna zostać doprowadzona przez przelew. W przeciwnym razie dojdzie do podmycia dna lub mącenia wody.

Jak widać, z wodą deszczową można zrobić bardzo dużo. Standardowa kanalizacja deszczowa czy zbiornik na deszczówkę to tylko niektóre propozycje, które można wziąć pod uwagę. Niezależnie którą metodę wybierzemy, ważne aby była dostosowana do obszaru, gruntu i jego rodzaju.

Nie na wszystkich gruntach da się przeprowadzić rozsączanie popularnymi metodami, na przykład ze względu na ich słabą nasiąkliwość. Także podziemny zbiornik na wodę nie wszędzie zda egzamin. Jednak wśród tylu różnych metod z pewnością uda się wybrać to najkorzystniejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej