Dlaczego warto wykonać stolik kawowy z palet?

Meble z palet to nie tylko sezonowy trend dekoracji pomieszczeń. Za tego typu rozwiązaniem często przemawia także aspekt ekonomiczny. Stoły i krzesła z palet mogą być nawet kilkukrotnie tańsze niż ich sklepowe odpowiedniki. Cena pozostaje atrakcyjna nawet wtedy, gdy zlecimy wykonanie mebli doświadczonemu fachowcowi.

Kolejnym atutem okazuje się unikalny design. Stoły, krzesła czy meble ogrodowe z palet wzbudzają zainteresowanie gości. Nie pochodzą z produkcji seryjnej, dzięki czemu zyskujemy unikalny produkt o dużych walorach dekoracyjnych. Za wykorzystaniem palet dochodzi także aspekt ekologiczny. Meble z palet świetnie komponują się w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym i naturalistycznym. Europalety służące do wyboru mebli często pochodzą z recyklingu i zyskują drugie życie. Moda na recykling trwa już od kilku sezonów i najprawdopodobniej zagości w naszych aranżacjach na dłużej.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych meblach z palet – polecamy osobny artykuł

Na wstępie wybierzmy odpowiedni materiał

Do wykonania mebli najlepiej nadają się europalety. Nie ma sensu kupować największego rozmiaru, a następnie docinać poszczególnych elementów. Znacznie prościej będzie wybrać europalety o rozmiarze, który pasuje do naszych potrzeb. W ofertach sprzedaży znajdziemy europalety o standardowej wielkości 120 x 80 x 14 cm. Wykonamy z nich elegancki stół lub przestronne meble ogrodowe z palet. Jednak w niewielkich aranżacjach lepiej sprawdzi się zastosowanie materiału o mniejszych gabarytach. Stolik kawowy z palet możemy wykonać przy użyciu europalety połówkowej. Jej rozmiar 80 x 60 x 14 cm świetnie pasuje do większości pomieszczeń mieszkalnych. Materiał połówkowy wykorzystamy też na krzesła z palet.

Po wyborze rozmiaru palety przystępujemy do wyboru miejsca zakupu. Materiał znajdziemy w każdym składzie i na aukcjach internetowych. Bez problemu kupimy palety nowe bądź używane. Przy zakupie zwróćmy uwagę na stan drewna. Na meble nadają się jedynie palety zdrowe, bez widocznych przegnić, głębokich rys i wyszczerbień. Zakup zniszczonych palet wiąże się z koniecznością samodzielnej naprawy poszczególnych elementów. To z kolei zwiększy koszt budowy mebla, a także podniesie czasochłonność przygotowań.

Przygotowanie europalety

Niewielki stolik kawowy z palet możemy wykonać przy użyciu jednej palety 80 x 60 x 14 cm. Na większy, a jednocześnie wyższy stół lepiej wykorzystać dwie europalety o standardowym formacie. Do prac potrzebne nam będą także wkręty do drewna, szlifierka, wiertarko wkrętarka oraz nóżki meblowe.

Na początku prac musimy oczyścić paletę i nadać jej gładką fakturę. Nasze meble z palet nie mogą posiadać drzazg ani widocznych chropowatości. Dlatego ich powierzchnia musi być oczyszczona przy pomocy szlifierki. W trudno dostępnych zagłębieniach możemy oczyścić drewno ręcznie papierem ściernym.

Po przygotowaniu powierzchni pozostawiamy palety na kilka dni do pełnego wyschnięcia drewna. Nasz materiał najprawdopodobniej przebywał w warunkach zewnętrznych, dlatego drewno jest jeszcze zbyt wilgotne. Po kilku dniach suszenia w suchym, ciepłym pomieszczeniu możemy przystąpić do malowania.

Wybieramy kolor na stolik kawowy z palet

Nasze stoły i krzesła z palet powinny być pokryte preparatem ochronnym. Możemy użyć typowej farby kryjącej lub lakieru bądź bejcy. W domach najlepiej sprawdza się pierwsza opcja, która zwiększa walory dekoracyjne. Meble ogrodowe z palet są z kolei zabezpieczane impregnatem lub lakierobejcą, która pozostawia widoczność słojów. Tego typu preparaty stanowią także ochronę przeciwko zmiennym warunkom pogodowym, promieniami ultrafioletowymi i atakami szkodników.

Malowanie wykonujemy zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu farby. Deski możemy pomalować przy użyciu niewielkiego wałka. W trudno dostępnych zagłębieniach najlepiej sprawdzi się pędzel z długą rączką.

Problem z posadzką?

Szukasz produktów dobrej jakości, łatwych w użyciu i szybkoschnących?

Poznaj farby, uszczelniacze oraz inne materiały firmy Watco, pozwalające na szybkie, wytrzymałe i długotrwałe utrzymanie posadzek technicznych i przemysłowych. Dzięki nam wykonasz więcej zleceń w tym samym czasie!

Sprawdź!

Czas na montaż

Ostatnim etapem prac jest skręcenie wszystkich elementów. Niewielki stolik kawowy z palet nie wymaga zbyt wielu prac montażowych. Od spodu palety wystarczy przykręcić nóżki. Najlepiej byłoby wybrać nogi meblowe, które posiadają możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu zyskamy opcję delikatnego podwyższenia blatu, a jednocześnie poprawienia stabilności.

Większy stół musimy poskręcać z kilku, ułożonych jedna na drugiej palet. Taki mebel mógłby okazać się dość ciężki, bowiem typowa waga europalety wynosi ok. 25 kg. Dlatego dobrym pomysłem będzie wycięcie niektórych desek w środkowej części mebla. Wykonaną w ten sposób przestrzeń możemy wykorzystać jako schowek lub niewielką, ozdobną półkę. Tak zmontowane stoły mogą być elegancką ozdobą nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Meble z palet kontra dodatki

Dodatki to kluczowy element, który sprawia, że meble z palet nabierają eleganckiego charakteru. Nasz stół może być wzbogacony o szklany blat, który ułatwi codzienne użytkowanie mebla. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie równego blatu z płyt MDF. Wykonana w ten sposób równa przestrzeń będzie pozbawiona wgłębień, co ułatwi wspólne biesiadowanie.

Nasze stoły mogą być także wzbogacone o krzesła z palety. Dzięki temu stworzymy elegancki komplet mebli. Krzesła z palet warto wykonać z mniejszego, dostępnego materiału. Zaletą tego rozwiązania będzie kompaktowy kształt oraz mniejsza masa, która ułatwi regularne przestawianie mebli.

Omawiając dodatki nie sposób zapomnieć o ozdobnych elementach wyposażenia. Europalety dają nam bardzo szerokie możliwości zastosowania. Możemy tworzyć z nich eleganckie półki, szafki, łóżka bądź ozdobne doniczki.  Nawet niewielki dodatek dekoracyjny może ożywić wnętrze i podkreślić jego naturalistyczny charakter.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny