Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne
Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcje nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Zobacz więc, jak wykonać trwałe zbrojenie ław fundamentowych, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.
Przygotowujesz się do budowy domu? Sprawdź oferty od naszych sprawdzonych firm, albo oblicz ile kosztuje budowa domu na tym kalkulatorze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od czego zacząć wykonanie zbrojenia fundamentów?
Prace nad budową fundamentów rozpoczynamy od wytyczenia przyszłego budynku i przygotowania podłoża. Fundament może być wylany bezpośrednio w glebie lub w specjalnym szalunku z desek (opcja zalecana). Przed wylaniem zaprawy należy wykonać dokładne zbrojenie fundamentów. Do prac wykorzystamy stalowe pręty o średnicy 12-16 mm. Połączymy je tzw. strzemionami, które wykonamy z prętów o średnicy ok. 6 mm.
Co ciekawe, większość projektów budowlanych nie posiada dokładnych wytycznych dotyczących prawidłowego ułożenia prętów pod fundamenty. Określona jest jedynie ich średnica oraz długość. Zbrojenie fundamentów musimy rozplanować sami, przy zachowaniu podstawowych zasad sztuki budowlanej.
Jak wykonać zbrojenie fundamentów?
Pręty zbrojenia tworzą szkielet przestrzenny, usytuowany na osi ławy fundamentowej. Każda ściana zbrojenia składa się z czterech prętów podłużnych (zwanych głównymi) o średnicy 12, 14 lub 16 mm. Dla zapewnienia trwałości należy połączyć je strzemionami o średnicy 6 mm. Strzemiona pozwalają na delikatne przemieszczenie się prętów podczas betonowania fundamentów. Dzięki temu ława fundamentowa będzie jeszcze wytrzymalsza.
Zwróćmy też uwagę na to, że pręty główne trzeba łączyć na zakładkę. Sugerowane odległości pomiędzy łączeniami to:
- 50 cm przy prętach z gładkiej stali zbrojeniowej
- 40 cm przy prętach ze stali żebrowanej
Owe połączenia możemy wykonać ręcznie przy użyciu zwykłego drutu wiązałkowego. Jednak takie działania okażą się dość czasochłonne. Znacznym ułatwieniem i przyspieszeniem prac będzie wykorzystanie automatycznej wiązarki do zbrojeń. Niestety koszt zakupu takiego narzędzia jest dość wysoki. Za dobrej jakości wiązarkę do zbrojeń trzeba zapłacić przynajmniej 5 000 zł.
Zbrojenie ław fundamentowych nie jest zbyt skomplikowane. Jednak musimy zwrócić szczególną uwagę na naroża. Wszystkie pręty podłużne łączą się ze sobą w narożach i przy skrzyżowaniach ław. Wymagają dokładnego zakotwiczenia, które zagwarantuje, że przyszła ława fundamentowa będzie równomiernie przenosiła obciążenia (co z kolei zminimalizuje ryzyko pękania ścian).
Zbrojenia naroża możemy wykonać na dwa sposoby. Sposób pierwszy to wygięcie końcówek prętów głównych pod kątem 90o. Pręty o średnicy do 16 mm możemy wygiąć samodzielnie, jednak większa średnica będzie już wymagała użycia specjalistycznego sprzętu. Nasze zbrojenie powinno przypominać w narożach literę L. Wygięcia prętów głównych muszą nachodzić na zbrojenie ławy do niej prostopadłej. Długość wygięcia to przynajmniej 15 cm (chyba, że projekt budowlany przewiduje inne długości).
Zastosowanie wygięcia końcówek prętów głównych to bardzo prosta i skuteczna metoda wykończenia naroży zbrojeniowych. Jednak w niektórych przypadkach wykorzystujemy też inny sposób łączenia. Zamiast wyginania prętów głównych możemy zastosować dodatkowe wzmocnienie. Są nim dodatkowe pręty narożne, wygięte pod kątem 90o. Dodatkowy pręt narożny przypomina w swym kształcie literę L. Umieszczamy go przy każdym miejscu połączeń przeciwległych prętów głównych i solidnie przytwierdzamy do zbrojenia. Tak wykonane zbrojenie ław fundamentowych może być bardzo odporne i wytrzymałe. Musimy jednak pamiętać, że dodatkowe pręty narożne powinny posiadać tą samą średnice co pręty główne. W przeciwnym razie szkielet zbrojenia nie będzie wystarczająco odporny. Niewłaściwie wykonane naroża nie będą w stanie równomiernie przekazywać obciążeń do gleby, a ławy fundamentowe nie będą spełniać swojej funkcji.
Czy warto wykonywać zbrojenie fundamentów samodzielnie?
Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia budowlanego, to samodzielne wykonanie zbrojenia fundamentów może nie być najlepszym pomysłem. Tego typu prace mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku i dlatego warto je powierzyć specjalistom. Fundamenty stanowią przecież konstrukcję, na której opiera się cały dom.
Wykonanie fundamentów wcale nie musi być bardzo drogie. Najważniejsze to poświęcić trochę więcej czasu na odpowiednie poznanie rynku i pozyskanie ofert przynajmniej od kilku firm budowlanych. Najłatwiejszym sposobem na zrobienie tego jest skorzystanie z tego formularza. Po jego wypełnieniu otrzymasz oferty od kilku lokalnych firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. To doskonały sposób zarówno na znalezienie najlepszej oferty, jak i na pozyskanie argumentów do inwestycji cenowych z wybranym wykonawcą.
Beton, czyli otulina betonowa zbrojenia
Po wykonaniu zbrojenia musimy też zadbać o odpowiednią mieszankę otulinową. Szkielet zbrojenia powinien być otulony przez beton o grubości przynajmniej 5 cm. Dzięki temu stalowe zbrojenie będzie dobrze zabezpieczone przed działaniem procesów chemicznych, które mogą zachodzić w glebie. Pamiętajmy, że zbyt cienka otulina może popękać. To z kolei wiąże się z ryzykiem uszkodzenia zbrojenia, a w konsekwencji do zmniejszenia wytrzymałości całej ławy fundamentowej.
Otulina betonu musi znajdować się po każdej stronie. Dobrym pomysłem będzie ułożenie zbrojenia na specjalnych podkładach, które umożliwią uzupełnienie mieszaniny betonowej pod zbrojeniem. Niekiedy spotykamy się też z sytuacją, że zbrojenie układa się bezpośrednio na szalunku. W chwili wylania betonu unosi się je wyżej, do odpowiedniej pozycji. Takie działania trudno uznać za profesjonalne (głównie ze względu na trudności w odpowiednim ulokowaniu gotowego zbrojenia). Dlatego zalecamy stosowanie wymienionych wcześniej podkładów, które ułatwią prace i zagwarantują lepsze efekty.
Zbrojenie ław fundamentowych – o czym jeszcze warto pamiętać?
Tworząc dobre zbrojenie musimy pamiętać o jakości i czystości użytych materiałów. Pręty powinny być dokładnie oczyszczone z łuszczących się zabrudzeń, plam oleju, błota, smaru bądź tłuszczu. Tego typu substancje zmniejszają przyczepność mieszanki betonowej i mogą zmniejszyć wytrzymałość zbrojenia.Jeśli zauważymy łuszczący się nalot na prętach, powinniśmy go dokładnie usunąć jeszcze przed rozpoczęciem prac zbrojeniowych.
Niektóre pręty stalowe docierają na plac budowy z lekkimi śladami korozji. Nie musimy się tym przejmować. Delikatny, rdzawy nalot zwiększa przyczepność z mieszanką betonową, a zbrojenie fundamentów nie traci swoich właściwości.
Pamiętajmy też, że przed wylaniem betonu należy dokonać odbioru zbrojenia. Po zakończeniu prac trzeba sprawdzić jakość wszystkich połączeń, ocenić stan szalunku, usytuowania podkładów itp. Zbrojenie fundamentów musi przejść kontrole przed wylaniem betonu. Owa kontrola jakości powinna zostać zanotowana w dzienniku budowy.