Praktyczne wykończenie drzwi zewnętrznych

Niezwykle powszechny jest widok wybudowanych domów, w których mimo kilka lat temu zakończonej budowy, wciąż można zauważyć niewykończone drzwi wejściowe. Jest to wielki błąd, gdyż marginalizowanie tego rodzaju prac wykończeniowych na rzecz np. aranżacji wnętrz, który w kilka lat może zniszczyć wszystko to, co oferują zakupione przez nas drzwi zewnętrzne.

Dziś wejściowe drzwi od sprawdzonych producentów, np. od Aluhaus, to nie tylko estetyczny element domu i elewacji, ale przede wszystkim pierwszy bastion między domem a potencjalnymi zagrożeniami. Są to nowoczesne rozwiązania, które oferują szeroką ochronę przed kradzieżami, działaniem czynników atmosferycznych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i na częste użytkowanie. Tymczasem brak odpowiedniego wykończenia, a więc i ochrony ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego może zdecydowanie negatywnie wpłynąć na wytrzymałość drzwi zewnętrznych np. podczas włamania. Dlatego warto zadbać o ich wykończenie, dopasowane do rodzaju drzwi zewnętrznych, ale i ich wyglądu.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych jest po prostu położenie tynku. Możemy pokusić się o położenie tynku strukturalnego, mozaikowego, szlachetnego czy dekoracyjnego. Po położeniu takiego wykończenia, by jeszcze silniej zadbać o praktyczny wymiar drzwi i elewacji, możemy tynk dodatkowo zaimpregnować. Tynkowanie wokół drzwi wejściowych to tania i skuteczna metoda, którą warto zaplanować już na etapie kosztorysowania budowy domu, by nie zapomnieć o tym podczas realizacji projektu.

Malowanie – to kolejna powszechna metoda wykończenia drzwi zewnętrznych. Jest tania, szybka i daje nam m.in. szerokie możliwości wyboru odpowiedniej kolorystyki. Jednak będzie to wyłącznie powierzchniowe uzupełnienie zewnętrznych drzwi, które nie wpłynie na ich funkcjonalność a wyłącznie na kwestie estetyczne.

Estetyczne wykończenie wejścia do domu

Coraz częściej możemy zauważyć, że elewacje domów jednorodzinnych tworzą nietuzinkowe przestrzenne elementy, jak np. kamień elewacyjny czy cegły dekoracyjne. Choć prace z tego rodzaju materiałem są nieco bardziej skomplikowane niż położenie klasycznego tynku, to jednak takie wypukłości i struktury z pewnością stanowią wyznacznik współczesnych trendów budowlanych.

Kamień elewacyjny to po prostu cienki płat wybranego przez nas kamienia, który można zamontować przy pomocy specjalnego kleju lub zaprawy murarskiej. Dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów kamienia możemy z łatwością dopasować wykończenie do wymiarów drzwi zewnętrznych.

Z kolei piękne cegły, niekoniecznie czerwone będą w pewien sposób retro dodatkiem do naszej współczesnej elewacji. Nie musimy kłaść ich na całą powierzchnię ścian, mogą modnie okalać ościeżnicę drzwi zewnętrznych lub tworzyć interesujące struktury.

Oczywiście podczas planowania budowy domu, najczęściej to architekci wykonujący projekt mają już pewną wizję tego, jak wykończyć elewację, a więc i drzwi wejściowe. Jednak warto rozmawiać, by skorelować oczekiwania z możliwościami zarówno budowlanymi, jak i finansowymi. A wtedy z pewnością drzwi zewnętrzne staną się nie lada zaproszeniem do naszego domu, będąc jednocześnie bastionem chroniącym domowników.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej