Urwana śruba – problem nie do pokonania?

Ukręcona śruba może przytrafić się naprawdę każdemu. Takie sytuacje często nazywane są złośliwością rzeczy martwych. Istotne jest jednak odpowiednie podejście do problemu i skorzystanie z dostępnych technik, by móc uporać się z problemem. Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Chociaż urwana śruba może narobić sporo stresu, tym bardziej, jeżeli dotyczy to bardzo drogiego lub niedostępnego elementu.

W Internecie znajdziemy sporo indywidualnie dopasowanych porad. Najczęściej opisują one konkretne problemy, które przytrafiły się użytkownikom forów dyskusyjnych. Śledząc niektóre wątki, można znaleźć analogiczną sytuację do tej, z którą ty aktualnie chcesz się uporać. Jednak nie wszystkie porady mogą okazać się skuteczne. Dlatego należy uważać, zanim zaczerpnie się wskazówki zasięgnięte od anonimowych osób w celu naprawy uszkodzonej śruby.

Jak wykręcić urwaną śrubę w 4 sprawdzonych sposobach?

Pierwszym sposobem na to, jak wykręcić urwaną śrubę, jest rozwiercenie jej przy pomocy wiertła. Należy rozwiercić śrubę wiertłem, który będzie posiadał zbliżone rozmiary do urwanej śruby. Dzięki tej metodzie doprowadzamy do wytworzenia się wysokiej temperatury, przez co dochodzi do obluzowania gwintu. W ten sposób wykręcanie urwanych śrub przebiega szybko, a także bez obawy o uszkodzenie konkretnego elementu lub układu. Czasami pozostają resztki gwintu, które należy z dużą precyzją usunąć przy pomocy na przykład szpikulca.

Kolejny sposób na wykręcanie urwanych śrub jest bardzo podobny do poprzedniego. Również będziesz potrzebować wiertarki oraz wkrętaków. Jednak ta metoda zakłada najpierw wkręcenie się cienkim wkrętakiem w centrum śruby. Wtedy należy rozwiercić śrubę jeszcze większym wkrętakiem. Robimy to tak długo, aż urwana śruba będzie możliwa do wykręcenia wkrętakiem zbliżonym do jej średnicy. Czasami dużym ułatwieniem jest podgrzanie elementu, w którym znajduje się urwana śruba. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ze względu na ryzyko uszkodzenia innych podzespołów lub po prostu występowanie w sąsiedztwie łatwopalnych substancji.

Najlepsze promocje na akcesoria samochodowe — sprawdź je!

Zdarzają się sytuacje, w których urwana śruba jest dodatkowo zapieczona. Jest to nie lada wyzwanie, z którym na szczęście również można sobie poradzić. Zanim zabierzemy się za wykręcanie urwanych śrub, najpierw trzeba przejść do poluzowania gwintu. Świetnie sprawdzą się w tym celu uniwersalne środki penetrujące, takie jak na przykład WD-40. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z dość długim okresem oczekiwania, aż dojdzie do właściwej reakcji chemicznej oraz poluzowania śruby. Wykręcanie urwanych śrub będzie możliwe nawet dopiero po kilkunastu godzinach oczekiwania. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niska cena preparatów, a także możliwość wykonania całej operacji w przydomowym warsztacie. Po poluzowaniu gwintu możemy rozwiercić śrubę według wcześniejszych wskazówek, czyli przy użyciu wkrętaków. Jeśli szukasz innych wskazówek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odkręcić wyrobioną śrubę.

Ukręcona śruba może być wyjęta również pod wpływem wysokiej temperatury

Takie rozwiązanie możemy zastosować, gdy nie tylko nie wiemy, jak wykręcić urwaną śrubę, ale jednocześnie jej gwint jest zapieczony lub zardzewiały. Do tego celu możemy wykorzystać różnego rodzaju podgrzewacze, w tym między innymi indukcyjny. Zanim jednak zdecydujemy się na tę metodę, to trzeba koniecznie sprawdzić, czy wywołanie wysokiej temperatury na pewno nie zaszkodzi części, z której chcemy pozbyć się uszkodzonej śruby. Dodatkowo musimy mieć pewność, iż w pobliżu nie ma żadnych substancji łatwopalnych. Po rozgrzaniu gwintu powinien on ulec poluzowaniu. Dopiero wtedy możemy rozwiercić dziurę, właściwie w analogiczny sposób, do wskazanych poprzednio metod. Zastosowanie podgrzewaczy nie zawsze jest możliwe, ze względu na element, w którym znajduje się ukręcona śruba lub po prostu brak dysponowania odpowiednim urządzeniem.

Jeżeli takie sytuacje, jak ukręcona śruba zdarzają Ci się stosunkowo często, warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw wykrętaków. Dedykowane są one właśnie do urwanych śrub. Dzięki nim nie musisz się martwić o tym, w jaki sposób wykręcić śrubę uszkadzając gwint. Aby zastosować tego typu wykrętaki, należy rozwiercić śrubę w centralnej jej części. Dopiero później umieszczamy dopasowany wykrętak. Jego charakterystyką jest to, że posiada on lewy gwint, dzięki czemu nie ma problemu z wykręcaniem zerwanej śruby. Oczywiście metod na pozbycie się urwanej śruby jest zdecydowanie więcej. Jednak najważniejszym elementem każdej z nich jest to, aby umiejętnie rozwiercić śrubę, a następnie ją wydobyć. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy zrobimy to bez żadnych szkód, lepiej jest oddać ten problem w ręce specjalisty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny