Ile farby na m2 ściany - jak obliczyć potrzebną ilość?

Zanim wybierzemy się do sklepu, aby kupić potrzebną farbę do malowania, musimy dokładnie obliczyć jej potrzebną ilość. Wyliczenie nie jest trudne do wykonania, ponieważ musimy odpowiedzieć sobie tylko na kilka prostych pytań. Przede wszystkim należy obliczyć całkowitą powierzchnię malowanych ścian i ocenić, ile warstw potrzebujemy do całkowitego pokrycia poprzedniego koloru. W większości przypadków wystarczą w zupełności 2 warstwy. Jednak czasami poprzedni kolor jest na tyle ciemny, a nowa farba ma jasny odcień, dlatego trzeba liczyć się nawet z malowaniem 3 warstw do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, ile farby na m2 potrzeba konkretnego producenta. Takie zużycie jest dokładnie określone na opakowaniu każdej farby do malowania. Najczęściej producenci podają konkretną ilość, jaką potrzeba do pomalowania jednej warstwy.  Czasami jednak na etykiecie znajdziemy ilość podaną w formie przedziału litrów do pokrycia ściany konkretną farbą. Wtedy do wyliczenia, ile farby na m2 potrzeba do pomalowania jednej warstwy, lepiej jest brać zaniżoną wartość.

Ile litrów kupić farby do malowania ścian?

Wiedząc już, na jakie informacje należy zwrócić szczególną uwagę, aby wyliczyć dokładne zużycie farby, której potrzeba do pomalowania ściany, będziemy mogli określić, ile kupić litrów konkretnej emulsji. Przede wszystkim mnożymy średnie zużycie farby na metr kwadratowy, które zostało podane na etykiecie produktu przez całkowity metraż, jaki mamy do pomalowania. Uzyskaną sumę mnożymy przez ilość warstw, jaką chcemy pokryć ściany w mieszkaniu.

Ostatecznie uzyskamy wynik pokazujący, ile litrów potrzebujemy do całkowitego pomalowania ścian w domu. Nie zapominajmy o tym, aby jednak kupić przynajmniej o 10% litrów farby więcej, niż uzyskany wynik. Ponieważ musimy wziąć pod uwagę również niespodziewane wypadki. Do nich zalicza się chociażby wylanie się farby, czy też konieczność naniesienia dodatkowej warstwy na ścianę lub wykonania drobnych poprawek.

Wydajność poszczególnych typów farb i ich koszt

Pamiętajmy, że do wyboru mamy różne rodzaje farb, które wyróżniają się nie tylko nieco innym składem, czy też właściwościami. Oprócz tego wyróżnia ich nieco inna wydajność na metr kwadratowy, a także minimalna ilość warstw, jaka pokryje poprzedni kolor. Na podstawie wyliczeń, ile potrzeba farby na metr kwadratowy powierzchni, będzie łatwiej obliczyć całkowity koszt emulsji do malowania, którą musimy zakupić. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru gruntu do ścian.

Połowa ściany pomalowana na biała, a gruga połowa pomalowana na niebiesko, jak sprawdzić wydajność farby, ile farby jest potrzebne na m2 ściany
Jak zaplanować malowanie ścian w domu, o czym trzeba pamiętać przed malowaniem ścian i co trzeba przygotować przed malowaniem ścian
Przykładowy koszt popularnych farb do ścian, a także ich średnią wydajność

Nazwa farby do ścian

Średnia wydajność

Koszt

Jedynka farba emulsyjna biała 10 l

Wydajność farby emulsyjnej - 9 m2/l

60,00 zł

Dekoral Biała farba Odporna na zmywanie 3 l

Zużycie farby emulsyjnej - 14 m2/l

22,00 zł

Dulux farba emulsyjna Idealny Sufit biała, 3 l

Zużycie farby emulsyjnej - 14 m2/l

63,99 zł

Adexbud farba do ścian emulsyjna biała, 3 l

Zużycie farby emulsyjnej - do 12 m2/l

40,00 zł

Farba Magnat Ceramic Surowy hematyt 2,5 l

Starcza na 40 m2, wydajność 16 m2/l

69,98 zł

Farba Dekoral Energia Barw Cytrusowa Żorżeta 2,5 l

Starcza na 35 m2, wydajność 14 m2/l

33,97 zł

Farba Dulux Easycare czarno na białym 2,5 l

Starcza na 35 m2, wydajność 14 m2/l

54,98 zł

Farba Dekoral Śnieżnobiała Eko 10 l

Starcza na 160 m2, wydajność 16 m/l

54,99 zł

Farba Luxens Akrylowa Biały 5l

Wydajność z pojemnika do 65 m2 przy jednej warstwie

43,90 zł

Farba Luxens plamoodporna do kuchni i łazienki Fossil 6 2,5 l

Wydajność z pojemnika do 35 m2 przy jednej warstwie

64,99 zł

Farba Luxens Lateksowa Granit 6 5l

Wydajność z pojemnika do 70 m2 przy jednej warstwie

88,90 zł

Jak malować ścianę, aby zmniejszyć zużycie farby

Jeżeli mamy do pomalowania bardzo duży pokój, to na pewno będzie nam zależeć na maksymalnym zwiększeniu wydajności farby. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy dokładnie oczyścić ściany przed malowaniem. Oczywiście może pojawić się pytanie, czym umyć ściany przed malowaniem? Tutaj warto mieć na uwadze przede wszystkim niezastąpione mydło malarskie, które jest nie tylko łatwe w użyciu, ale jednocześnie daje doskonały efekt.

Kolejną wskazówką podpowiadającą, jak zmniejszyć zużycie farby na każdy metr kwadratowy, jeżeli planujemy pomalować pokój, jest dopasowanie odpowiednich narzędzi. Największą efektywność zapewni nam malowanie techniką natryskową. Oczywiście wtedy pokój należy malować sprawnie, aby nie nakładać zbyt dużej ilości farby na tę samą powierzchnię. Innym sposobem na ograniczenie zużycia farby jest wykorzystanie wałków z krótkim włosiem. Wybierając wałki z długim włosiem, zwiększamy ryzyko, iż farba będzie pozostawać na wałku. Ponadto powinniśmy dokładnie odciskać wałek, aby w kuwetce pozostawał nadmiar farby.

Malując ściany, powinniśmy stosować zasadę „mokre do mokrego”. Oznacza to, iż nakładanie kolejnych pasów farby lub nanoszenie poprawek zawsze powinno odbywać się przed wyschnięciem miejsca, obok którego dalej malujemy. To pozwoli nam na uniknięcie nieestetycznego efektu, wymagającego położenia kolejnej warstwy farby. Dlatego też żaden pokój nie powinien być malowany przy panujących bardzo wysokich temperaturach. W tym celu należy także unikać przeciągów.

Remontując pokój, jak i również inne pomieszczenia, możemy również zmierzyć się z innymi pracami, do których będzie zaliczać się między innymi układanie cegły. W takim razie możemy również zainteresować się faktem, ile waży cegła, aby obliczyć ciężar dodatkowej ścianki. Nie ma również najmniejszego problemu z wyliczeniem zużycia cegły lub innych materiałów przeznaczonych do remontu lub dekoracji wnętrz. Ponieważ możemy teraz posłużyć się podobnym wzorem.

ikona podziel się Przekaż dalej