Drzwi przesuwne do szafy – jak wymierzyć?

Czym są drzwi przesuwne i dlaczego warto je mieć?

Drzwi przesuwne do szafy stanowią element zamykający oraz otwierający szafę. Działają w taki sposób, iż użytkowanie szafy kompletnie nie przeszkadza funkcjonować przestrzeni wokół. Drzwi przesuwne składają się z wielu elementów, które odpowiadają za poprawną eksploatację szafy. Drzwi przesuwne z reguły zawierają elementy takie, jak: górne i dolne tory dopasowane do danego systemu (aluminiowe albo stalowe), profile (ramki / rączki drzwi), wózek dolny (porusza się po torze dolnym), prowadnik górny (ułatwia utrzymywanie drzwi w pionie), pasek buforowy (tłumi uderzenia drzwi w boczne ściany), pasek uszczelniający (dzięki niemu do szafy nie wlatują zanieczyszczenia) i domykacz gazowy (cichy domyk).

Każdy jeden wyżej wymieniony element stanowi ważną część drzwi przesuwnych oraz całego ich systemu. Dzięki nim mebel jest funkcjonalny. Zamocowanie drzwi przesuwnych w szafie pozwoli na więcej możliwości, niż daje tradycyjna szafa. Można w ten sposób zaoszczędzić przestrzeń, w przeciwieństwie do drzwi otwieranych tradycyjnie do wewnątrz i na zewnątrz. W przypadku niewielkich przestrzeni mieszkalnych, szafa przesuwna będzie zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Wystarczy bowiem przesunąć drzwi, by uzyskać pełny dostęp do wnętrza mebla. Poza tym, szafy przesuwne mogą być szersze od tradycyjnych. Do ich zalet należy również cichy domyk, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przestrzeni sypialnianej.

Wybór drzwi przesuwnych – o czym pamiętać?

Powinieneś pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na jakość profili oraz materiałów służących do złożenia mebla. Warto, by profile zewnętrzne zabezpieczone były przed rdzewieniem bądź korozją. Płyta na drzwi przesuwne powinna być wysokiej jakości – w przeciwnym wypadku jej powierzchnia będzie się ścierać podczas częstego eksploatowania. Unikaj też szkła jedynie naklejanego na drzwi przesuwne (zwłaszcza źle dobranym klejem), ponieważ może się ono szybko uszkodzić. Jeżeli szukasz dobrej jakości drzwi przesuwnych, warto zajrzeć tutaj: https://www.komandor.pl/meble/drzwi-przesuwne.

Podczas wyboru drzwi przesuwnych pamiętaj również o wytrzymałości wózków dolnych, na których spoczywa ciężar drzwi. Koniecznie sprawdź dopuszczalny ich ciężar oraz czy system drzwi przesuwnych mu podoła. Zwróć również uwagę na bezpieczne zamykanie się drzwi przesuwnych. Nie zapomnij o dopuszczalnej szerokości skrzydeł drzwi. W przypadku szerokości wiele zależy nie tylko od posiadanej przestrzeni, ale też indywidualnego gustu.

W jaki sposób wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Mierzenie drzwi przesuwnych do szafy, krok po kroku

Zanim zabierzesz się za mierzenie drzwi przesuwnych powinieneś określić potrzeby wszystkich użytkowników. Szafa przesuwna musi być jak najbardziej funkcjonalna. Wypadałoby określić więc, co będzie w niej trzymane. To pozwoli optymalnie dostosować wymiar drzwi wnękowych do pomieszczenia, ale i potrzeb domowników. Powinieneś określić przede wszystkim:

  • Wysokość wnęki lub miejsca, w którym stanie szafa przesuwna
  • Szerokość przeznaczoną dla ustawienia szafy
  • Głębokość (z reguły jest to ok. 700 mm).
  • Kąty między ścianami, podłogą i sufitem

Po zdecydowaniu gdzie stanie szafa powinieneś dokonać dokładnych pomiarów, najlepiej za pomocą poziomicy. Możesz pomóc sobie również prowizorycznym rysunkiem na kartce, nanosząc na niego uzyskane wymiary. Pomiar wysokości oraz szerokości z rysunku będzie zewnętrznym wymiarem szafy. Wyliczenia przydarzą się zatem do ustalenia konkretnej wysokości i szerokości drzwi przesuwnych, gdy już dobierzesz do odpowiedni system.

Jeżeli posiadasz potrzebne wymiary oraz wszystkie elementy drzwi przesuwnych, o których wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, możesz przystąpić do montażu drzwi zgodnie z instrukcją producenta. Nie zapominaj o tym, że sposób montażu szafy z drzwiami przesuwnymi zależeć będzie od jej elementów składowych. Pamiętaj również, że prowadnice powinny być zamocowane w poziomie po to, by drzwi same się nie otwierały i zostawały zawsze dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy.

Drzwi przesuwne podwieszane – o czym warto pamiętać?

Najbardziej uniwersalne zastosowanie posiadają drzwi przesuwne klasyczne, a więc poruszające się po dolnym i górnym torze. Możesz ich użyć nie tylko do gotowych szaf, ale też mebli na wymiar bądź nawet jako drzwi dzielących od siebie poszczególne pomieszczenia. Drzwi przesuwne nie muszą być jednak wyłącznie tradycyjne. Bardzo modnym rozwiązaniem są chociażby drzwi przesuwne podwieszane, pozwalające wydzielać osobne strefy. Nie musisz wówczas montować torów na podłodze, ponieważ drzwi będą zawieszone na górnym torze. W przypadku szafy możesz zdecydować się np. na drzwi przesuwne mocowane do sufitu, jak Komandor.pl.

Drzwi podwieszane mają tę zaletę, że możesz łączyć w nich ze sobą różne wypełnienia na różnych wysokościach, które stanowić mogą jedno skrzydło. Wpłynie to z całą pewnością na zwiększenie się estetyki frontu szafy, ale też jej lepsze zastosowanie w środku. Drzwi przesuwne podwieszane mogą zatem podnieść atrakcyjność szafy, ale też wpłynąć na jej uniwersalne zastosowanie dla wszystkich użytkowników.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły