Antyporadnik budowy domu

Lokalizacja działki – czym kierować się podczas wyboru?

Przede wszystkim sercem. Ładna okolica to podstawa, nawet kosztem wielogodzinnych dojazdów do pracy. Pamiętaj, że kupienie idealnej działki w idealnej lokalizacji (a do tego niedrogiej!) graniczy z cudem. Dlatego jeśli już taką znajdziesz, warto przymknąć oko na drobne niedogodności, takie jak spadek terenu, brak dostępu do mediów czy uciążliwi sąsiedzi.

Pozwolenie na budowę – czy naprawdę jest tak istotne?

Oczywiście, że nie! Aby otrzymać pozwolenie na budowę, musisz zgromadzić wiele dokumentów i dopełnić jeszcze więcej formalności. To bardzo czasochłonne, a Tobie zależy przecież na jak najszybszym wprowadzeniu się do wymarzonego domu. Jak rozwiązać ten problem? To prostsze, niż myślisz! Rozpocznij budowę wcześniej i stopniowo uzupełniaj niezbędną do złożenia wniosku dokumentację.

Nigdy nie konsultuj się z architektem

Wiele osób korzysta z usług architekta – jego zadaniem jest stworzenie projektu od podstaw lub przystosowanie gotowego do warunków panujących na działce. To oczywiście niepotrzebny wydatek, bo w Internecie jest już wszystko, łącznie z pomocnymi informacjami i projektami do kupienia. Poza tym - kto najlepiej zna potrzeby Twoje i Twoich bliskich? Ty sam! Inni zbędni fachowcy, przed zatrudnieniem których warto zastanowić się dwa razy, to m.in. geodeta, geotechnik czy projektant przyłączy.

Antyporadnik budowy domu

Nie planuj wydatków – i tak przekroczysz zakładany budżet

Kontrola kosztów budowy to mit. Nie możesz przeznaczyć konkretnego budżetu na budowę domu – po drodze i tak pojawi się mnóstwo nieprzewidzianych wydatków, które będą Cię tylko niepotrzebnie stresować. Boisz się, że nie wystarczy Ci pieniędzy na marmurowe płytki w łazience albo mahoniowe meble do salonu? Zacznij oszczędnie – szacuje się, że koszt materiałów stanowi nawet ponad połowę wszystkich wydatków związanych z budową domu. Gdzie zatem szukać oszczędności, jeśli nie tutaj? Postaw na jak najtańsze materiały.

Wybierz jak najtańszą ekipę budowlaną

Tani wykonawca to kolejna szansa na to, aby już na starcie nieco zaoszczędzić, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie tego najlepszego. Kluczowe kryterium powinna oczywiście stanowić cena – im taniej, tym lepiej. Wystarczy telefon z pytaniem, czy ekipa ma akurat wolne terminy. Najlepiej, jeśli może zacząć od razu. Umawianie się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jest bez sensu.

Daruj sobie także omawianie szczegółów projektu, ustalanie kosztorysu i harmonogramu prac. Niepotrzebne są pytania o doświadczenie budowlańców czy ich referencje – co jeśli ich nie posiadają i wyniknie z tego niezręczna dla nich sytuacja? Ty chcesz mieć dom, oni chcą zarobić, a jeżeli “kierownik” mówi, że będziesz zadowolony, dlaczego miałbyś mu nie wierzyć? Zaufanie do wykonawcy to podstawa.

Postaw na jak największy metraż

Metraż ma znaczenie. W tym przypadku warto kierować się zasadą odwrotną niż podczas wyboru ekipy – im większy dom, tym lepiej. Co prawda dom o powierzchni użytkowej odpowiadającej rzeczywistym potrzebom mieszkańców oznacza niższe koszty budowy, ale w takich warunkach nie zrekompensujesz sobie wielu lat spędzonych w ciasnym mieszkaniu. Jak wykorzystać setki metrów? Pokoi gościnnych nigdy za wiele! Poza tym Twoje dzieci będą mogły jeździć na rolkach czy rowerze w domu – na pewno będą zachwycone, a Tobie zależy przecież na ich szczęściu.

Antyporadnik budowy domu

Ogrodzenie tymczasowe działki to zbędny wydatek

Zabezpieczenie terenu budowy generuje dodatkowy koszt, dlatego warto rozważyć pominięcie tego etapu. Kradzieże materiałów budowlanych czy sprzętu nie zdarzają się przecież aż tak często… Poza tym, jeśli złodziej się uprze, to i tak sforsuje ogrodzenie. A monitoring albo profesjonalna ochrona? To bardzo drogie opcje, na które stać nielicznych, podczas gdy bycie dobrej myśli nic nie kosztuje.

Dom energooszczędny? Nie warto!

Choć koszt jego utrzymania może być znacznie mniejszy niż domu tradycyjnego, koszt budowy jest wyższy, a przecież – jak już zostało ustalone – oszczędności na tym etapie to podstawa. Poza tym projekt takiego domu zakłada wiele ograniczeń, m.in. zwartą bryłę, najwyższą jakość użytych materiałów czy usytuowanie okien głównie od strony południowej. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się więc, jeśli marzysz o jasnych wnętrzach z jak największą ilością okien, niezależnie od ekspozycji.

Na temat budowy domu wiesz już w zasadzie wszystko. Posiadając tak rozległą wiedzę teoretyczną, śmiało możesz przejść do działania. Wciąż masz wątpliwości? Pomyśl o tym jak o wielkiej przygodzie i podróży w nieznane... Powodzenia!

Artykuł gościnny, ma charakter sarkastyczny i nie zawiera porad, powstał we współpracy z serwisem nieruchomościowym Morizon.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny