Wnętrze pełne zapachu kwiatów z łąki i drewna

Jeśli lubimy życie w wersji slow, przytulne wnętrza przepełnione bibelotami, wypoczywanie na łonie natury, a poza tym sporą wagę przywiązujemy do rodzinnych więzi, styl rustykalny na pewno przypadnie nam do gustu. Jest niczym wspomnienie beztroskich wakacji spędzanych u dziadków na wsi. Daje poczucie spokoju, bezpieczeństwa, jak i tworzy przestrzeń sprzyjającą zdecydowanie relaksacji. Kojarzony jest również z trzeszczącą charakterystycznie chatą, znajdującą się w lesie oraz ciepłem pochodzącym z ogniska.

Salon w rustykalnym stylu stanowi bardzo przytulne miejsce, któremu raczej daleko do minimalistycznych wnętrz. Pomimo iż najczęściej kojarzony jest z domami na przedmieściach czy też na wsi, bez problemu wprowadzimy go także do realiów blokowych. Naturalna kolorystyka oraz najnowocześniejsze meble jak np. nowe narożniki do salonu od https://ramaro.pl/ nadają mu elegancki charakter. Z kolei suszone kwiaty oraz drewno sprawiają, iż salon rustykalny staje się tak oryginalny. Czego jeszcze nie może w nim brakować? O tym w dalszej części tekstu.

Ciepło słojów drewnianych

W drewnianych słojach zamieszkują czas oraz słońce, które dają poczucie spokoju, pewności i ciągłości. Zatem dostrzegalne belki stropowe, meble z naturalnego drewna czy też polana w kominku, stanowią charakterystyczne wyznaczniki tego stylu. Tworząc rustykalne wnętrze, najlepszym rozwiązaniem byłoby niewątpliwie wykorzystanie starego drewna pod postacią autentyczną także do zrobienia posadzki. Ponieważ jednakże takie drewno nie jest zbyt łatwe do osiągnięcia (i jest dość wymagające w zakresie pielęgnacji), możemy skusić się na zastosowanie drewnopodobnych płytek, które doskonale odwzorowują wygląd starych już desek.

Przygotowując salon w wybranym stylu, nie możemy zapominać o pozostałej przestrzeni. Jeżeli z salonem rustykalnym będzie połączony aneks kuchenny, całość powinna zostać harmonijnie urządzona. Jedności sprzyjać będzie taka sama okładzina na podłogę - przykładowo ceramiczne, jasne deski. Płytki mające wygląd białych cegieł niczym kameleon mogą się dopasować do różnych stylizacji i w zależności od kontekstu, w którym się znajdują, będą współtworzyły nie tylko nowoczesny, ale również sielski wystrój.

Stary kamień tak samo dobry jak drewno

Do zaaranżowania salonu w rustykalnym stylu tak samo dobrze co stare już drewno sprawdzą się ceramiczne płytki będące odwzorowaniem wysłużonego kamienia, terakoty albo klinkieru. Materiały te sprawiają także, iż pomieszczenia stają się przyjazne i swojskie. Miejmy na względzie, iż dokonując wyboru płytek rustykalnych do salonu, musimy unikać polerowanych powierzchni i mocno błyszczącego się szkliwa.

Jakie dodatki i materiały będą odpowiednie do salonu w stylu rustykalnym?

Z pewnością te naturalne. Jeżeli drewno to z każdą jego niedoskonałością: pęknięcia, słoje i sęki doskonale podkreślają jego szlachetność. Kamień też jest dobrym wyborem, niemniej jednak powinien on mieć nierówną strukturę wymytą przez nurt rzeczny. Jeżeli spod tynku przebijać będzie surowa cegła to idealnie - nie powinno się jej chować pod farbą. Na podłodze można ułożyć klinkier albo drewniane deski i narzucić na to dywan z juty lub wełny.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej