Pielęgnacja trawnika po zimie – powrót do świetności

Rekultywacja trawnika przed sezonem letnim

Po ostatnich przymrozkach wiosennych nadchodzi czas na działanie, aby trawnik po zimie stał się znowu ozdobą ogrodu. Z reguły powierzchnie zielone zostają zimą mocno uszkodzone przez pokrywę śniegu i permanentną wilgoć, a opady deszczu zagęszczają na dodatek wierzchnią warstwę trawnika. Kiedy trawnik otrzymuje za mało powietrza do oddychania, skłania się wtedy do porostu mchu i filcowania, co szybko zaczyna dominować na zielonej powierzchni. Pojawiają się brunatne przebarwienia i nieestetyczne plamy; często chodzi o pleśń śniegową. Nawiasem mówiąc, jest to choroba grzybowa roślin wywołana przez gatunki grzybów zdolne do rozwoju w niskich temperaturach.

Kiedy tylko po kilku ciepłych wiosennych dniach pojawiają się pierwsze zielone źdźbła trawy, pielęgnacja trawnika po zimie powinna objąć następujące procedury:

 • Rekultywacja trawnika zapewnia piękny wygląd powierzchni zielonej w nowym sezonie.
 • Pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje przede wszystkim koszenie, wertykulację i nawożenie trawnika po zimie.
 • W razie konieczności przewidywane jest dosiewania trawy na części albo na całości powierzchni.
 • Wygrabianie suchej trawy, usuwanie mchu i zanieczyszczeń oraz ewentualnie aeracja trawnika.
 • Rozpoczęcie podlewania – najlepiej wydajnym zraszaczem.

Analiza gleby i określenie wartości pH

W zależności od rodzaju gleby i jej użytkowania niektóre powierzchnie trawników nie potrzebują żadnego dodatkowego zasilania, jeśli mają wystarczającą ilość dostępnych środków odżywczych. Jeśli gleba jest odpowiednio zaopatrzona w próchnicę i nie jest zbita, stanowi idealny podkład pod zdrowy, mocny i witalny trawnik.

Jeśli jednak udział składników pokarmowych w glebie jest raczej skąpy, trzeba trawnik uzupełniająco zastosować nawożenie trawnika po zimie, aby rósł bujnie i zielono. Gdyby ogrodnik nie był pewien stanu jakościowego gleby w swoim ogrodzie, powinien zlecić wykonanie analizy. Wyniki tej analizy wykażą, które składniki występują w niedoborze, i które trzeba docelowo uzupełniać dawką nawozu. Bardzo wygodne jest stosowanie wieloskładnikowego nawozu o przedłużonym działaniu, o składzie odpowiednim dla danej gleby.

Wykonując analizę gleby trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Badanie gleby należy wykonać przed nawożeniem trawnika.
 • Każdego roku wykonywać pomiar pH, ponieważ zbyt kwaśnego odczynu gleby trawnik nie znosi.
 • Optymalne są wartości pH od 5,5 do 6,5.
 • Przy niskiej wartości pH konieczne jest wapnowanie trawnika.
 • Wapno powinno być rozsiane bardzo równomiernie i nie w nadmiernej ilości, ponieważ nadmiar może zaszkodzić trawom. W razie wątpliwości lepiej jest zmniejszyć dawkę, niż przekroczyć.
 • Po 2-3 tygodniach ponawia się pomiar i w razie potrzeby zwiększa dawkę wapnia.
 • Nawożenie trawnika po zimie wykonuje się dopiero po uzyskaniu wyników analizy gleby. Analizę powtarza się co 3-4 lata. Sprawdź także ten artykuł na temat wapnowania trawnika.

Trawnik po zimie – renowacja, grabienie, koszenie i inne zabiegi

Koszenie trawnika pierwszy raz po zimie

Kiedy ciepłe promienie słońca podniosą temperaturę gleby do 8°C i wyżej, trawnik rozpoczyna sezon wzrostu. Jednak kosiarkę z garażu można wyciągać dopiero wtedy, gdy trawa zacznie w pełni rosnąć. Ożywiony wzrost trawnika zaczyna się wcześniej lub nieco później w zależności od rodzaju gleby. Dopiero kiedy źdźbła trawy osiągną podwójną wysokość pożądanej wysokości cięcia, można wykonać pierwsze koszenie. Ten moment występuje zwykle w kwietniu, chociaż mocno zależy od pogody. Dla trawnika, który ledwie zaczął odrastać po zimie, zbyt wczesne koszenie może być szkodliwe. Jasnozielone wierzchołki źdźbeł trawy są mianowicie jeszcze niedostatecznie zahartowane i mogłyby ucierpieć od mrozu, gdyby spóźniony nadszedł.

Ale jak wpływa rodzaj gleby na termin rozpoczęcia wzrostu trawy? Temperatura gleby rośnie z różną prędkością w różnych typach gleby. Gleba lekka, a więc z wysokim udziałem piasku i niewielkim gliny, zawiera mnóstwo dużych porów, wypełnionych powietrzem. Powietrze w porach ogrzewa się stosunkowo szybko, kiedy działa źródło ciepła, jakim jest słońce. Inaczej zachowuje się gleba ciężka, składająca się w dużym stopniu z gliny. Jest w niej więcej niewielkich porów, które uparcie, niczym gąbka, utrzymują wodę. Woda ogrzewa się o wiele wolniej niż powietrze i dlatego gleby wilgotne albo całkiem mokre długo pozostają wiosną chłodne.

Trawnik po zimie kosi na wysokości, która wynika z rodzaju trawnika. Regeneracja trawnika wymaga, aby podczas pierwszego cięcia nigdy nie skracać źdźbeł trawy więcej niż o połowę, a jeszcze lepiej o jedną trzecią wysokości. W przeciwnym razie grozi nagle skróconej nadmiernie trawie poparzenie przez słońce. Jeśli to konieczne, trzeba skracać trawnik stopniowo. Od trzeciego koszenia można stosować już zwykłą wysokość cięcia. Oto przykładowe wielkości.

Wysokość cięcia trawnika w zależności od typu

Typ trawnika

Koszenie przy wysokości [cm]

Docelowa wysokość [cm]

trawnik ozdobny

3 – 6

2 – 3

trawnik rekreacyjny

6 – 9

3 – 4,5

trawnik sportowy

6 – 8

3,5 – 4

trawnik ekstensywny

-

6 - 10

Polecane nasiona i nawozy do trawnika

Nawożenie trawnika po zimie

Nawożenie może zadziałać w optymalny sposób tylko wtedy, gdy jest przeprowadzone we właściwym czasie. Terminy zasilania trawnika nawozem wahają się w zależności od rodzaju gleby, intensywności użytkowania, rodzaju nawozu i pogody. Kiedy trawnik po zimie staje się żółty albo brązowy, prawdopodobnie przygotowanie trawnika do zimy poszło trochę nie tak jak trzeba.  Jeśli chodzi o nawożenie, ogólne zasady wyglądają następująco:

 • Piaszczysta gleba magazynuje mniej składników odżywczych, ponieważ brakuje w niej elementów, które mogą je wiązać. Chodzi o cząsteczki próchnicy i minerałów rzadkich raczej w lekkich glebach.
 • Tłusta, żyzna gleba posiada wiele tych magazynujących pokarm dla trawy cząsteczek. Minerały ilaste i cząsteczki próchnicy tworzą tak zwane kompleksy glinowo-próchniczne, szczególnie skutecznie wiążące składniki odżywcze.
 • Trawnik założony na lekkiej glebie nawozi się w marcu lub w kwietniu, aby dostarczyć dostępnego pokarmu na początku okresu wzrostu. Gleba ciężka zawiera potrzebne substancje pokarmowe potrzebne w pierwszej fazie wzrostu trawy i nawożenie wykonuje się dopiero pod koniec maja albo w czerwcu. Jeśli pielęgnacja trawnika po zimie objęła zabiegi jak wertykulacja, aeracja trawnika, wapnowanie trawnika, względnie piaskowanie, pierwsze nawożenie prowadzi się po ostatnim zabiegu.
Trawnik w ogrodzie, a także trawnik po zimie, pielęgnacja trawnika po zimie
Jak zadbać o trawnik po zimie, czyli pielęgnacja trawnika po zimie

Wertykulacja, aeracja trawnika oraz dosiewanie trawy

Piękny wygląd zielonych, równo przystrzyżonych trawników w ogrodzie to końcowy efekt wielu pracochłonnych zabiegów. Trawnik po zimie wymaga żmudnej pielęgnacji; nie wystarczy tylko grabienie opadłych liści i wygrabianie suchej trawy z powierzchni, a potem podlewanie i koszenie.

Pionowe cięcie darni trawnika – wertykulacja

Płytkie pionowe nacinanie trawnika pomaga pozbyć się sfilcowanej warstwy darniny i mchu. Taka renowacja powierzchni poprawia dopływ powietrza i wody do strefy korzeniowej. Jednocześnie umożliwia skuteczne wykonanie piaskowania trawnika ewentualnie dosiewanie trawy. Wertykulacji nie prowadzi się na trawniku młodszym niż dwuletnim, ponieważ mogłoby to uszkodzić młody system korzeniowy i pędy traw.

Napowietrzanie – aeracja trawnika

Podobnie jak wertykulacja, aeracja trawnika polega na wykonaniu otworów albo szczelin w zagęszczonej wierzchniej warstwie trawnika. Skuteczniej wnika wtedy do korzeni woda i nawóz, a wymiana powietrza jest bardziej efektywna. Zabieg można wykonać widłami ogrodniczymi albo specjalnym aeratorem.

Piaskowanie trawnika

Piaskowanie polega na rozsypywaniu na powierzchni trawnika piasku kwarcowego albo specjalnej mieszanki piasku z torfem, kredą lub kompostem. W ten sposób wypełnia się luki powstałe podczas wertykulacji lub aeracji, poprawia przepuszczalność gleby i jej strukturę. Piaskowanie jest szczególnie polecane w przypadku trawników założonych na glebie ciężkiej.Przygotowanie trawnika do zimy

Odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy zapewnia przezimowanie w dobrej formie i szybki powrót do formy na wiosnę. Koszenie trawy przed zimą powinno być wykonane z zachowaniem odpowiedniej wysokości. Zbyt krótka trawa może być narażona na przemarzanie korzeni, natomiast zbyt długa – spowoduje rozwój grzybów i słabe odrastanie wiosną. Ostatnie koszenie trawy przed zimą wykonuje się zwykle pod koniec października, a nawet na początku listopada, jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła.

Kolejną sprawą jest regularne grabienie liści, które zacieniają trawnik, a ściśnięte warstwą śniegu utrudniają dostęp powietrza do korzeni. Również właściwe nawożenie trawnika jesienią zwiększa jego odporność na niskie temperatury zimą. Późne nawożenie traw nie powinno zawierać azotu, który pobudza wzrost i opóźnia przechodzenie roślin w stan spoczynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny