Ubytki, dziury i nierówności w ścianie po kołkach, po hydrauliku

Skąd się biorą dziury w ścianie i jak je zakryć

Dziury w ścianie szpecą, wyglądają źle i psują estetykę ściany. Wystarczy, że chcemy zmienić miejsce zawieszenia obrazków, a po starych zostaną dziury po gwoździach lub po kołkach. Drobne dziury mogą być efektem zabaw dziecięcych czy zwykłego stuknięcia krzesłem w ścianę. Każda przebudowa czy drobne zmiany mogą pozostawić dziury, już nie mówiąc o dziurach po hydrauliku. Wymiana rur, wymiana instalacji elektrycznej, każda naprawa związana z kuciem prowadzi do powstawania dużych i głębokich dziur w tynku. Co robić w takiej sytuacji? Czy musimy wzywać ekipę remontową, czy też możemy te ubytki naprawić samodzielnie?

Drobne dziury brzydko wyglądają, lecz nie są niebezpieczne i niekoniecznie trzeba je naprawiać. Inaczej wygląda sprawa w przypadku pęknięć muru. Może to oznaczać, że budynek osiada lub strop napiera na ściany. W takim przypadku niezbędna jest interwencja specjalisty, aby naprawić wady budowlane. Dopiero po naprawieniu przyczyny problemu, możemy przystąpić do naprawy pęknięć w ścianach.

Czym uzupełnić ubytki w ścianie i czy można to zrobić samodzielnie? Znalezienie fachowca do drobnych napraw nie jest łatwe i zwykle oznacza to duży koszt. Dobra wiadomość jest taka, że ubytki w ścianie dość łatwo jest zakryć samemu. Materiały i narzędzia do naprawiania ścian są tanie i dostępne w każdym sklepie z farbami czy też materiałami budowlanymi. Natomiast same prace naprawcze są łatwe i nie wymagają dużo czasu i siły fizycznej.

Najprostszym sposobem jak zakryć ubytki w ścianach, szczególnie jak zamaskować dużą dziurę w ścianie, jest po prostu powieszenie obrazka lub plakatu. Dobrym sposobem na ukrycie nierówności i krzywizn w ścianie jest przykrycie ściany tapetą, fototapetą lub panelami ściennymi. Jednak jest to rozwiązanie połowiczne, bo brzydka ściana pozostaje. Jeśli nie decydujemy się na zakrycie ścian obrazkami, możemy w łatwy sposób załatać dziurę przy pomocy masy szpachlowej. Jest to zadanie łatwe, proste i niewymagające kwalifikacji czy wiedzy specjalistycznej. Poniżej doradzamy, jak to zrobić w łatwy i prosty sposób.

Co będzie potrzebne, aby zakryć dziury w ścianie

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju masy, szpachle lub gładzie przeznaczone do pokrywania ubytków w ścianie. Masy te występują w formie gotowej pasty lub w proszku do rozdrobnienia z wodą. Masy gipsowe służą do naprawiania tynków gipsowych, do pozostałych ścian stosujemy masy cementowe. Dostępne są również masy akrylowe. W tym przypadku należy dokładnie przeczytać etykietę i wybrać środki przeznaczone do szpachlowania ścian. Do szpachlowania ścian służy także tynk. Jednak tynki sprzedawane są w bardzo dużych opakowaniach i nie opłaca się ich kupować do łatania małych ubytków. Do naprawy ubytków w tynku zewnętrznym służą zewnętrzne masy naprawcze.

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do naprawy ubytków w ścianie:

  • wąska i szeroka szpachla ze stali nierdzewnej,
  • paca,
  • siatka do szlifowania lub papier ścierny,
  • pędzel,
  • odkurzacz,
  • preparat gruntujący,
  • masa do szpachlowania.

Materiały do naprawy ścian - jaki wybrać

Pierwszą warstwą, którą należy pokryć nierówność, jest grunt. Preparat gruntujący wnika w strukturę ściany, zwiększa przyczepność podłoża, utwardza i stabilizuje chłonność podłoża. Warstwa gruntu zapobiega odpadaniu masy i ułatwia uzyskanie pożądanego efektu zakrycia ubytku. Błędem jest pomijanie tego etapu, gdyż chłonna i sucha ściana wyciągnie wilgoć z masy szpachlowej, która może się kruszyć. Preparat gruntujący zwykle sprzedawany jest w postaci płynnej, do nanoszenia przy pomocy pędzelka. Należy dokładnie pokryć całe wgłębienie, także wewnątrz.

W sklepach budowlanych dostępne są gładzie gipsowe i masy szpachlowe. Czym się różnią i która z nich nadaje się do naprawiania ubytków w ścianach. Gładź gipsowa stanowi środek dekoracyjnego wygładzenia ściany i służy do wygładzenia chropowatej ściany. Nakłada się ją bardzo cienką warstwą do 1 mm grubości.

Do wyrównywania dziur służy masa szpachlowa, która dostępna jest w postaci suchych mieszanek do rozrabiania wodą lub w postaci gotowych past. Masa szpachlowa służy do wypełniania ubytków, naprawiania rys i pęknięć oraz do spoinowania płyt g-k. Masa szpachlowa ma dużą przyczepność do podłoża i można ją kłaść grubszymi warstwami do 8 mm. Szpachlę stosuje się również w celu wygładzania ściany, która jest w złym stanie i ma dużo nierówności i ubytków. Podczas budowy domu stosuje się ją do maskowania wkrętów użytych do ich montażu, a także montażu aluminiowych narożników. Stanowi ona podkład pod gładź. Nakładamy ją równomiernie pacą ze stali nierdzewnej, czy czym nie trzeba dokładnie wygładzać. Na ścianach nakładamy ją od podłogi w górę, zaś na suficie do siebie. Sprawdź także ten artykuł: Jak załatać dziurę w ścianie? Wyjaśniamy, jak zaszpachlować ubytki.

Błędy podczas szpachlowania ubytków

W skutek błędów i nieprawidłowego szpachlowania ubytków, może się zdarzyć, że szpachla zacznie się kruszyć lub będzie za twarda do wyszlifowania i nie uzyskamy idealnie gładkiej ściany.

Największe błędy przy usuwaniu ubytków i dziur w ścianie:

  • niedokładne oczyszczenie otworu,
  • brak gruntowania ubytku,
  • nieodpowiednia masa szpachlowa,
  • nakładanie masy na mokre podłoże,
  • zbyt grube warstwy masy.
Mężczyzna podczas zaklejania ścian za pomocą szpachli, a także porady, czym zakleić dziury w ścianie
Jak i czym zakleić dziury w ścianie, czyli sposoby, metody, materiały i porady ekspertów

Czym zakleić dziury w ścianie

Jak uzupełnić ubytki w ścianie

Jak i czym uzupełnić ubytki w ścianie, jeśli są małe i płytkie. Przy małych ubytkach i nierównościach sprawdzą się masy typu szpachla i gładź w jednym. Takie masy są z reguły gotowe do użycia i nie wymagają rozrabiania z wodą.

Masę szpachlową używamy według instrukcji producenta na opakowaniu. Producent zaznacza, jak długo dana masa schnie i kiedy można nałożyć drugą warstwę lub przystąpić do szlifowania i malowania ściany.

Etapy postępowania krok po kroku:

  1. usunięcie gwoździ, kołków, wybrzuszonych części tynku, pogłębienie otworu nie będzie miało niekorzystnego wpływu na efekt końcowy,
  2. dokładne oczyszczenie miejsca ubytku - najlepiej usuwamy kurz i pyły przy pomocy odkurzacza,
  3. poszerzamy nieco ubytek szpachlą,
  4. nakładamy preparat gruntujący i czekamy aż wyschnie,
  5. wypełniamy nierówność masą szpachlową - otwór wypełniamy w miarę szybko i dokładnie, tak aby nie powstały żadne szpary, w których pozostanie powietrze,
  6. w przypadku głębokich ubytków masę szpachlową nakładamy kilkoma warstwami o grubości nie większej niż 5 mm,
  7. wyrównujemy całość szpachlą usuwając nadmiar masy szpachlowej z brzegów otworu,
  8. czekamy aż wyschnie,
  9. szlifujemy przy pomocy pacy lub papieru ściernego,
  10. oczyszczamy z pyłu,
  11. gruntujemy jeszcze raz preparatem gruntującym,
  12. czekamy, aż wyschnie,
  13. malujemy ścianę.

Nakładamy masę szpachlową o grubości 5 mm. Jeśli ubytek jest większy i głęboki musimy nałożyć więcej warstw szpachli. Następną warstwę nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia wyschnie.

Jak zaszpachlować dużą dziurę w ścianie

Dużą dziurę w ścianie naprawiamy podobnie jak mała, a etapy postępowania są takie jak opisano powyżej. W przypadku dużych i głębokich dziur, ubytków po hydrauliku, czy odpadającego tynku, lepszym materiałem naprawczym będzie masa w proszku do rozrobienia wodą.

Duże ubytki musimy naprawiać kilkoma warstwami. Pamiętajmy, aby nie nakładać grubszych warstw niż 5 mm. Duże dziury mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia. W tym celu najlepiej użyć siatki zbrojącej z włókna szklanego. Siatkę wtapiamy w warstwę masy szpachlowej i przykrywamy drugą warstwą. Pamiętajmy o nakładaniu kolejnej warstwy dopiero, gdy poprzednia wyschnie.

Jeśli dziura jest bardzo głęboka, na przykład po wymianie rur, należy ją czymś wypełnić. Niektórzy zalecają wypełnienie wglębienia kawałkami styropianu lub pianką poliuretanową. Nadmiar pianki należy ściąć nożykiem. Dopiero wtedy stosujemy szpachlę do wypełniania ubytku.

ikona podziel się Przekaż dalej