Uzupełnianie ubytków przed malowaniem

Dlaczego w ogóle uzupełnianie ubytków przed malowaniem jest takie ważne? Oczywiście możemy położyć kolejną warstwę farby na poprzednią bez żadnego przygotowania. Jednak złuszczająca się stara farba, zabrudzenia, a także powstałe ubytki w tynku będą powodować dalsze niszczenie nawierzchni. To może przyczynić się do szybszego odpadania nowej warstwy farby. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na to, aby zakleić wszystkie dziury, a także naprawić wszelkie ubytki, to ściana po malowaniu będzie wyglądać bardziej estetycznie.

Najczęściej przed malowaniem musimy zdecydować się na łatanie dziur po kołkach, a także gwoździach. Po malowaniu nie chcemy w tym samym miejscu wieszać obrazów lub półek, dlatego dziury po wcześniejszej ingerencji musimy skutecznie zakleić. Również bardzo często jesteśmy zmuszeni do tego, aby naprawić wcześniejsze tynkowanie. Należy wypełnić wszelkie ubytki powstałe w wyniku ukruszania się warstwy tynku, tak aby nie dochodziło do dalszych zniszczeń.

Jak zaszpachlować dziury w ścianie po kołkach?

Zazwyczaj łatanie dziur po kołkach, hakach oraz wkrętach nie powinno stwarzać większego problemu. Przede wszystkim mamy do czynienia z niedużymi otworami powstałymi w ścianie, które możemy łatać przy pomocy gotowych mas naprawczych. Zaletą takich produktów jest to, że przy ich pomocy możemy wypełnić nieduże ubytki w praktycznie każdym typie ściany. Niezależnie od tego, czy jest to karton-gips, czy może otynkowana ściana z cegły, to uzupełnianie ubytków następuje bardzo szybko i sprawnie.

Pamiętajmy o tym, aby zalepianie dziur gotowymi preparatami poprzedzić gruntowaniem, jeżeli tylko konkretne podłoże będzie tego wymagać. Jest to bardzo ważne, jeżeli zastanawiamy się, jak załatać dziurę w ścianie, aby postępować zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi znajdującymi się na etykiecie produktu. Dziura, którą uda nam się zakleić gotową szpachlą, powinna być dokładnie wyrównana z powierzchnią ściany.

Przy pomocy gotowej szpachli możemy wykonać nie tylko łatanie dziur po wkrętach, czy kołkach, ale również pozwoli ona, aby naprawić niewielkie pęknięcia i rysy na ścianie. W tym celu uzupełnianie ubytków wykonujemy przy pomocy stalowej szpachelki, pamiętając o tym, żeby dokładnie wypełnić każdą szczelinę.

Robotnik w koszuli w kratę wyrównuje ścianę papierem ściernym, jak zaszpachlować dziury w ścianie po kołkach, jakie są gotowe preparaty do łatania ubytków w ścianie
Jak wyrównań niedoskonałości na ścianie przed jej malowaniem, jak załatać dużą dziurę w ścianie i jakiego materiału użyć

Bardzo ważne jest również to, aby zalepianie dziur odbywało się w odpowiednich warunkach. Oznacza to, iż gotowa gładź szpachlowa nie powinna być używana przy ujemnych temperaturach, jak i również temperaturze przekraczającej ok. 20 stopni Celsjusza. Natomiast po tym, jak uda nam się naprawić wymienione ubytki, należy odczekać od 1 do 2 dni, aż zaprawa dokładnie zawiąże się oraz wyschnie.

Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

O ile nieduża dziura w ścianie nie sprawia większego problemu, by ją wypełnić gotową masą szpachlową, to już przy większych ubytkach musimy być ostrożniejsi. Zastanawiając się nad tym, czym wypełnić duże ubytki w ścianie, tak naprawdę musimy liczyć się z wykonaniem nieco trudniejszych prac remontowych.

Aby zaszpachlować lub zagipsować dużą dziurę, to powinniśmy zastosować materiały, które były wcześniej wykorzystywane do wykańczania ściany. W tym celu wykorzystuje się między innymi zaprawę cementową lub gipsową. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czym wypełnić duże ubytki w ścianie kartonowo-gipsowej, to tutaj również powinniśmy zastosować ten sam materiał. Mowa jest o dopasowanym fragmencie płyty kartonowo-gipsowej, która skutecznie pozwoli na łatanie dziur o pokaźnych rozmiarach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru gruntu do ścian.

Jak zaszpachlować dużą dziurę krok po kroku?

Wiedząc już, czym wypełnić duże ubytki w ścianie, dobrze jest jeszcze sprawdzić, jak załatać dziurę w ścianie. Okazuje się, że dużą dziurę nie należy od razu łatać zaprawą. Zatem zanim wykonamy docelowe szpachlowanie, aby zakleić ubytki, musimy pozbyć się wszystkich luźnych fragmentów tynku lub cegły. Natomiast rysy poszerzamy przynajmniej o 4-6 mm. To pozwoli na stabilne tynkowanie ubytków, a także dokładne wypełnienie dziur zaprawą.

Zanim gładź szpachlowa zostanie nałożona na wybrane miejsce, dziura lub rysa powinna być dokładnie oczyszczona z pyłu. Następnie tynkowanie może być poprzedzone gruntowaniem. Dzięki temu gładź szpachlowa będzie wyróżniać się zdecydowanie lepszą przyczepnością do ściany. Po wyschnięciu gruntu możemy przejść do kolejnego etapu.

Ścianę dobrze jest zaszpachlować zaprawą cementową lub zagipsować przy pomocy szpachelki. Zanim wykonamy szpachlowanie, gładź szpachlowa powinna być przez nas przygotowana według wskazówek producenta. Jeżeli dziura jest bardzo duża, to dobrze jest łatać ją nie tylko przez samo szpachlowanie, ale wspomagając się przy tym specjalną siatką zbrojącą. Dzięki temu zalepianie ubytków będzie skuteczniejsze.

Wiedząc już, jak załatać dziurę w ścianie, a także jak wygląda tynkowanie, pamiętajmy o dokładnym nakładaniu zaprawy. Zalepianie dobrze jest wykonywać przy pomocy stalowej szpachelki. Natomiast większą ilość zaprawy możemy trzymać na kielni. Gdy uda nam się zagipsować lub zaszpachlować przy pomocy zaprawy cementowej konkretny ubytek, to musimy odczekać na dokładne zawiązanie i wyschnięcie szpachli. Ostatecznie szlifujemy miejsce, które udało nam się zagipsować, tak aby pozostawić idealnie gładką powierzchnię na ścianie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny