Jak wieszać karnisze? Wybór odpowiedniego produktu

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele efektownych karniszy do powieszenia nad oknem. Nowoczesne karnisze, płaszcz wodny do kominka lub dodatkowe elementy wyposażenia pomieszczeń występują pod wieloma postaciami. Wybór konkretnego modelu karnisza ma nie tylko znaczenie wizualne, ale i wpływa na sposób montażu. Najpopularniejsze produkty możemy podwiesić do ściany. Ich montaż najczęściej przebiega na kołki. W niektórych pomieszczeniach sprawdzi się naturalnie wyglądający karnisz drewniany, w innych karnisz metalowy.

Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się też praktyczne karnisze, które przytwierdza się do sufitu. Jest to nieco mniej popularne rozwiązanie (przeważnie montowane na kołki). Taki karnisz możemy bez obaw powiesić nad oknem w pomieszczeniu, w którym nie znamy dokładnego rozmieszczenia instalacji w ścianach.

Warto także zauważyć, że montowanie karniszy odbywa się na kilka sposobów. Najpopularniejsze modele montuje się na kołki, inne możemy powiesić na drążkach, a jeszcze to rozwiązania szynowe, które możemy przymocować do ściany. W starym budownictwie znajdziemy także karnisz szynowy, montowany bezpośrednio do sufitu.

Jak zamontować karnisz? Dokładne pomiary

Posiadamy już karnisz szynowy, sufitowy lub montowany do ściany. Montaż wszystkich produktów wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą prac będą dokładne pomiary, które sprawią, że produkt szynowy, montowany na drążkach czy kołkach będzie efektownym, a jednocześnie trwałym elementem wyposażenia pomieszczenia.

Podstawowy pomiar dotyczy sprawdzenia szerokości okna. Aby założyć podwójny lub pojedynczy karnisz, powinniśmy określić jego optymalną długość. Zaleca się, by długość karnisza była o 30 do 50 cm szersza niż wymiar okna. Taka miara sprawi, ze zarówno karnisz szynowy pojedynczy, jak i karnisz metalowy do sufitu okaże się eleganckim uzupełnieniem.

Montowanie powinno także uwzględniać odległość karnisza od okna. Produkt warto zawiesić na takiej wysokości nad oknem, by nie utrudniać swobodnego użytkowania skrzydeł. Przyjmuje się, że karnisz metalowy lub drewniany karnisz szynowy powinien być prawidłowo umieszczony minimum 8 cm nad oknem. Pomiar wysokości nie dotyczy karniszy sufitowych, które montujemy bezpośrednio do sufitu. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na odległość do ściany. Za optymalną odległość uważa się 10 – 15 cm. Taka odległość do ściany pozwoli wygodnie zawiesić firanki, umożliwi korzystanie z parapetów i nie będzie kłopotliwa dla użytkownika pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karniszach.

Jak zamontować karnisz do ściany? Montowanie na kołki lub drążki

Aby prawidłowo zawiesić karnisz podwójny lub pojedynczy, musimy prawidłowo rozplanować jego położenie. Na wstępie oznaczamy linie poziomą, która będzie stanowiła wyznaczenie położenie karnisza nad oknem. Prace można prawidłowo wykonać przy pomocy zwykłej poziomnicy.

W drugim kroku wyznaczamy miejsca na kołki montażowe do naszego karnisza drewnianego lub produktów metalowych. W tym celu przykładamy karnisz do ściany i oznaczamy miejsca montażu ołówkiem. Następnie sprawdzamy poprawność pomiarów i upewniamy się, że taka lokalizacja karnisza nad oknem będzie optymalna. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, możemy montować kołki lub wsporniki pod karnisz podwójny lub pojedynczy.

Mężczyzna montujący karnisz na ścianie do okna, a także jak zamontować karnisz krok po kroku do sufitu lub do okna
Jak zamontować karnisz krok po kroku, czyli jak prawidłowo zawiesić karnisz do sufitu, najważniejsze informacje i porady

Na koniec wystarczy powiesić karnisz w przygotowanym uprzednio miejscu. Następnie wyrównujemy położenie karnisza drewnianego. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, możemy oczyścić miejsce pracy i powiesić firany lub zasłony. Warto także wspomnieć, że posiadacze karnisza drewnianego mogą swobodnie docinać go na pożądany wymiar. Karnisz metalowy wymaga już zastosowania bardziej zaawansowanych narzędzi, dlatego zaleca się zakup produktu pod wymiar.

Jak zamontować karnisz do sufitu?

Montowanie karnisza drewnianego lub produktów metalowych do sufitu przebiega w podobnych krokach, co montaż na ścianie. Wystarczy dokładnie wymierzyć odległość pomiędzy ścianą, a optymalnym miejscem na karnisz.

W następnej kolejności oznaczamy miejsca do wywiercenia otworów montażowych. Prace mogą okazać się utrudnione poprzez zbrojenie sufitów. Dlatego do wiercenia warto wybrać lepszej jakości wiertarkę.

Karnisz możemy założyć na uprzednio przygotowanych otworach montażowych. Karnisz sufitowy można też regulować w zakresie wysokości i długości. Dotyczy to głownie produktu drewnianego, jednak w sprzedaży znajdziemy także regulowany, metalowy karnisz sufitowy podwójny.

Karnisz bez wiercenia. Jak prawidłowo założyć?

W sklepach branżowych znajdziemy wiele godnych uwagi produktów. Płaszcz wodny do kominka czy karnisz bez wiercenia stają się coraz chętnymi elementami wyposażenia budynków mieszkalnych.

Co ciekawe, istnieją dwa sposoby na to, by wieszać karnisze bez wiercenia. Pierwszy pomysł to produkty z drążkami rozporowymi. Tego typu produkty możemy zawiesić i założyć w przypadku, gdy dwie przeciwległe ściany znajdują się dość blisko siebie. Będzie to zatem dobry pomysł do wykorzystania w niewielkich pomieszczeniach.

Drugi sposób na montaż karniszy bez wiercenia to wykorzystanie specjalnego kleju. Niektóre karnisze możemy założyć za pomocą dobrze dopasowanej, trwałej mieszanki klejowej. Prace nie wymagają wiercenia i są polecane w miejscach, w których nie znamy przebiegu instalacji w ścianach. Aby założyć karnisz bez wiercenia, wystarczy wyznaczyć miejsce na wsporniki i przykleić je do ściany. Mimo łatwości montażu, większość osób woli wieszać karnisze tradycyjnymi metodami.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, dowiedzieć się jak pomalować pokój, wybrać płaszcz wodny do kominka w domu czy płaszcz wodny do kominka w mieszkaniu, przeczytaj inne artykuły na naszym portalu.

ikona podziel się Przekaż dalej