Jak zamontować listwy przypodłogowe? Podpowiadamy krok po kroku
Listwy przypodłogowe to element wykończenia, który sprawdzi się tak naprawdę w każdej aranżacji. Oprócz tego, że doda wnętrzu stylu, to bez wątpienia wpłynie też na funkcjonalność przestrzeni. Aby jednak listwy mogły spełniać swoją funkcję, należy odpowiednio je zamontować. Na szczęście instalacja nie jest trudna i każdy z łatwością sobie z nią poradzi. Wystarczy wybrać odpowiedni sposób montażu i zastosować się do kilku prostych kroków.
Styl i funkcjonalność, czyli dlaczego warto zamontować listwy przypodłogowe
Listwy przypodłogowe łączą funkcjonalność ze stylem. Po pierwsze, chronią ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Podczas odkurzania czy mycia podłogi ściany są narażone na zarysowania, a listwy skutecznie je zabezpieczają.
Po drugie, listwy przypodłogowe pozwalają ukryć kable. W nowoczesnych wnętrzach plątanina przewodów nie jest mile widziana. Najlepiej w pełni je schować. Można w tym celu użyć listew, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać schludnie, przestronnie i minimalistycznie.
Po trzecie, listwy przypodłogowe mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeśli dobierze się je odpowiednio do kolorów ścian i podłogi, sprawią, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie.
Po czwarte, listwy przypodłogowe stanowią świetne uzupełnienie każdego stylu. Wystarczy odpowiednio dopasować je do aranżacji, aby cieszyć się wyjątkowym efektem.
Wybór listew przypodłogowych – najpopularniejsze rodzaje
Oferta dostępnych listew przypodłogowych jest na tyle bogata, że bez problemu można znaleźć modele idealnie dopasowane do potrzeb. Dostępne są zarówno te klasyczne, drewniane, jak i nowoczesne, wykonane z tworzyw sztucznych.
Listwy z drewna dodają wnętrzu przytulności. Sprawdzą się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych – można je bez problemu pomalować na dowolny kolor i dopasować do reszty wystroju. Natomiast listwy wykonane z MDF mogą wyglądać jak drewniane, ale są od nich lżejsze i nieco łatwiejsze w montażu. Doskonale nadają się do wnętrz narażonych na wilgoć np. do kuchni lub łazienki.
Świetna opcja to również nowoczesne listwy z PVC lub XPS. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu idealnie sprawdzą się do przedpokojów czy domów, w których mieszkają dzieci i zwierzęta. Modele tego typu są dostępne w wielu kolorach i wzorach, więc można je dopasować do każdego stylu. Ich montaż jest prosty, a dodatkowo są łatwe do wyczyszczenia. Dostępne w ogromnej gamie kolorów – również imitujących drewno – stanowią ciekawą ozdobę wielu różnych aranżacji.
Montaż listew przypodłogowych – przygotowanie powierzchni
Przygotowanie powierzchni pod listwy przypodłogowe jest bardzo ważne. Jeśli pominie się ten krok, mogą one nie przylegać do powierzchni ściany tak, jak powinny. W konsekwencji konieczne będzie ponowne ich montowanie.
W pierwszej kolejności należy oczyścić miejsce instalacji listew – na podłodze czy ścianie nie powinno być kurzu i resztek farby. Bez tego kroku klej nie będzie mógł odpowiednio przyczepić się do powierzchni. Następnie należy sprawdzić, czy ściany i podłoga są równe. Jakiekolwiek ubytki trzeba wypełnić masą szpachlową i wyrównać. Powierzchnia, do której będą montowane listwy przypodłogowe, powinna być w pełni sucha. Dzięki temu będą lepiej przylegać, a końcowy efekt zachwyci swoją estetyką.
Narzędzia do montażu – co będzie potrzebne?
Aby zamontować listwy przypodłogowe, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Co będzie potrzebne?
- Miarka – potrzebna do zmierzenia długości ścian i listew – pozwoli na dokładne docięcie materiału.
- Poziomica – umożliwi zamontowanie listew przypodłogowych w prostej linii. Nawet niewielkie odchylenie od poziomu może psuć estetykę całego wnętrza.
- Piła do drewna – narzędzie konieczne do przycięcia listew na odpowiednią długość. Warto wybrać piłę o drobnych ząbkach, która zapewni precyzyjne i gładkie cięcie.
- Klej montażowy – niezbędny w przypadku listew montowanych na klej. Preparat powinien być dopasowany odpowiednio do materiału, z którego są wykonane listwy.
- Młotek lub wiertarka – przydadzą się do delikatnego dobijania lub dokręcania listew, aby idealnie przylegały do ściany.
- Gwoździe lub kołki rozporowe – w przypadku modeli przybijanych do ściany.
3 sposoby montażu listew przypodłogowych
Istnieją trzy główne sposoby montażu listew przypodłogowych: klejenie, klipsy lub szyny oraz przybijanie. Bardzo często producent umożliwia zamontowanie jednego rodzaju produktu na kilka różnych sposobów. Podczas montażu warto pamiętać, że listwy w narożnikach łączy się, docinając je pod kątem 45°, albo przy pomocy specjalnych łączników. Wszystko zależy od konkretnego zestawu listew.
Montaż listew podłogowych na klej
Pierwszą i najpopularniejszą opcją jest klejenie. To szybka i prosta metoda, idealna zarówno w przypadku listew z drewna, MDF, jak i PVC. Co trzeba zrobić? Wystarczy nałożyć klej montażowy na tylną stronę listwy i docisnąć ją do ściany. Czas wiązania zależy od rodzaju użytego kleju. Preparaty błyskawicznie schnące są wygodne ze względu na szybki montaż, ale dają mniej możliwości na ewentualną zmianę położenia listwy.
Montaż listew podłogowych na klipsy lub szyny
Drugi sposób to montaż na klipsy lub szyny. To metoda autorska, która jest sugerowana przez producenta. Szczególnie polecana do listew PVC, które są lekkie i łatwe do zamontowania. Klipsy lub szynę należy przymocować do ściany za pomocą kołków i wkrętów, a następnie wcisnąć w nie listwy, które mają specjalne frezy po wewnętrznej stronie. Taki system pozwala na łatwe zdejmowanie listew w razie potrzeby np. do malowania ścian czy układania nowych kabli. Montaż tego typu wymaga właściwie jedynie precyzyjnego wyznaczenia miejsc na klipsy – najczęściej odległości między nimi to ok. 40-50 cm. W przypadku szyny natomiast nie ma tego problemu.
Montaż listew przypodłogowych za pomocą kołków
Trzeci sposób to montaż listew przypodłogowych za pomocą kołków rozporowych. Tego typu modele wystarczy dociąć, przyłożyć do ściany i nawiercić w kilku miejscach, aby następnie wbić w nie kołki rozporowe. W miejscu przybijania zakłada się pasek maskujący.
Jaki sposób montażu listew przypodłogowych wybrać?
Sposób montażu listew przypodłogowych zależy od preferencji. Zdecydowanie najłatwiejszą i najszybszą opcją jest montaż na klipsy lub szynę. Poradzą sobie z nim nawet amatorzy. Montaż na klej też jest prosty, ale wymaga nieco więcej skupienia i wprawy – najtrudniejsze jest tutaj odpowiednie przymocowanie listwy na czas – przed wyschnięciem kleju.