Odpływ liniowy - zalety

Zanim przekonamy się o tym, jak zamontować odpływ liniowy krok po kroku, wcześniej warto na pewno sprawdzić, dlaczego warto w ogóle zdecydować się na taką formę odpływu w prysznicu. Jest on konieczny po to, aby nie doprowadzić do wylewania się wody poza posadzkę. Jeżeli zamierzasz brać prysznic, korzystając z przepływu o największej mocy, to istniałoby ryzyko, iż odpływ nie będzie nadążać z pobieraniem wody. Odpływ liniowy zamontowany w podłodze o właściwym spadku pełni rolę brodzika.

Kolejną zaletą, jaką posiada odpływ liniowy, jest to, że nie zajmuje on zbyt wiele miejsca w podłodze. Jego montaż wbrew pozorom wcale nie jest taki trudny. Jednocześnie w porównaniu do tradycyjnego brodzika w prysznicu, czyszczenie odpływu liniowego jest dużo łatwiejsze. Wystarczy zdjąć maskownicę, aby dostać się do syfonu oraz odpływu. Ponadto podłączenie odpływu liniowego wiąże się wysoką estetyką. Ponieważ cały system jest zakamuflowany eleganckimi płytkami.

Odpływ liniowy jaki spadek?

Jeżeli interesuje nas prawidłowe podłączenie odpływu liniowego, tak aby system działał efektywnie, należy zachować odpowiedni spadek. Powinien on wynosić przynajmniej 2,5%, aby mieć całkowitą pewność tego, iż instalacja kanalizacyjna na bieżąco będzie odbierać wodę. Chcąc wymierzyć spadek w nieco inny sposób, powinniśmy przyjąć, że obniżenie podłogi w kierunku odpływu liniowego musi wynosić przynajmniej 2,5 cm, na każdy 1 metr bieżący.

To nie jest jedyna zasada, na którą należy zwrócić uwagę, jeżeli interesuje nas montaż odpływu liniowego. Ponieważ ustalając prawidłowy spadek, powinniśmy pamiętać o tym, aby instalacja, a dokładniej rury nie mogą przecinać się z belkami stropowymi. Ponadto osadzając odpływ liniowy w podłodze, kratka musi znajdować się od 1 do 2 mm poniżej powierzchni płytek. Dbając o minimalny spadek, nie musimy dbać o nachylenia podłogi z różnych stron. W zupełności wystarczy spadek z jednej strony. Ważne jest jednak to, aby wtedy odpływ liniowy znajdował się jak najbliżej ściany.

Jak zamontować odpływ liniowy w prysznicu?

Jak już wcześniej wspomniano, podłączenie odpływu liniowego pod prysznicem wcale nie jest aż tak skomplikowanym procesem. Ważne jest to, aby krok po kroku wykonywać kolejne etapy, a także przestrzegać wszystkich zasad prawidłowego montażu. Pierwszym krokiem jest wypuszczenie podejścia kanalizacyjnego w miejscu, w którym powinien znajdować się odpływ liniowy. Ważne jest to, aby instalacja kanalizacyjna była dostosowana do typu posadzki.

Gdy już wykonamy podłączenie syfonu do rury kanalizacyjnej, kolejnym krokiem jest przygotowanie posadzki pod montaż płytek. Tutaj bardzo często dopiero musimy wykonać taki spadek. Najszybszą metodą na wykonanie spadku jest wykucie posadzki. Pamiętajmy przy okazji o tym, aby wykuć również miejsce na odpływ liniowy. Po wykonaniu tego etapu możesz przejść do przymierzenia odpływu liniowego w wykonany otwór.

Zastanawiając się nad tym, jak zamontować odpływ liniowy krok po kroku, następnym etapem będzie położenie odpowiedniej izolacji przeciwwodnej. W tym celu zaleca się zastosowanie specjalnej folii izolacyjnej na posadzkę. Nie należy zapominać również o zaizolowaniu pozostałych miejsc, takich jak narożniki, czy też syfon, którego zadaniem będzie odprowadzanie wody do instalacji. Dopiero na końcu układamy wybrane płytki ceramiczne, pamiętając o ich odpowiednim przycięciu i dopasowaniu w miejscach sąsiadujących z odpływem. Sprawdź także ten artykuł na temat odpływu liniowego krok po kroku.

Montaż odpływu liniowego krok po kroku - porady

Decydując się na montaż odpływu liniowego w prysznicu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest montaż odpływu przy ścianie w odpowiedniej odległości. Zaleca się, aby odpływ znajdował się jak najbliżej ściany. Nie ma tutaj żadnych wytycznych, które by wskazywałyby minimalną odległość od ściany, dlatego odpływ może znajdować się zaraz w jej sąsiedztwie.

Należy jednak zwrócić uwagę na minimalną odległość syfonu od przewodów grzewczych, które znajdują się w podłodze. Zbyt bliskie sąsiedztwo może doprowadzić niestety do wysychania syfonu. Dlatego przyjmuje się, aby zachować minimalny dystans wynoszący ok. 30 cm. Decydując się na zakup odpływu liniowego, należy sprawdzić, czy wszystkie elementy znajdują się w komplecie. Dzięki temu podczas prac montażowych nie zauważymy nagle braku syfonu lub dopasowanej maskownicy.

Jak widzisz, montaż odpływu liniowego wcale nie jest trudnym zadaniem. Jeżeli jednak nie wiesz, czy jesteś w stanie samodzielnie wykonać wszystkie prace, lepiej jest zlecić je doświadczonej ekipie. Ponadto możesz sprawdzić również wskazówki dotyczące tego, jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza, a także komu należy zlecić jej wykonanie.

ikona podziel się Przekaż dalej