Projekt domu Murator C333j Miarodajny - wariant X WAJ3747

Projekt domu Murator C333j Miarodajny - wariant X WAJ3747

Minimalizm w cenie

Im prostsza i bardziej zwarta konstrukcja budynku, tym mniejsze są koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Domy pozbawione dodatkowych elementów, takich jak balkony i wykusze, oprócz tego, że nie potrzebują dodatkowej ilości materiałów do budowy, lepiej trzymają w sobie ciepło. Podobnie brak garażu w bryle pozwoli na oszczędności - zamiast niego można postawić na przykład wiatę.

Istotnym elementem jest dach. Najlepiej, żeby był jak najprostszy i nieskomplikowany. Doskonale sprawdzają się dachy dwuspadowe. Są najtańsze i najszybsze w budowie. Dzięki ich prostej konstrukcji ryzyko błędów wykonawczych jest zminimalizowane. Nie trzeba również przycinać dachówek w celu dopasowania ich do skomplikowanych powierzchni. Można przewidzieć jaka ilość dachówek jest potrzebna i w pełni ją wykorzystać, bez konieczności wyrzucania odpadów. Ponadto ten rodzaj dachu jest niezwykle praktyczny. Charakterystyczne skosy dobrze odprowadzają opady deszczu i śniegu.

Przeszklenia to dodatkowe opłaty nie tylko przy zakupie i montażu, lecz także podczas użytkowania. Dlatego ilość okien powinna być przemyślana, a dom usytuowany względem stron świata tak, aby słońce ogrzewało przede wszystkim strefę dzienną.

Istotna jest kwestia wyboru projektu domu. Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty gotowych projektów domów tanich, które ma w swojej ofercie firma Extradom. Obejmują one rozwiązania, które pozwolą na oszczędności w czasie budowy, ale także późniejszego użytkowania. Pracowanie nad projektem indywidualnym razem z architektem pochłania dużo więcej środków, czasu i zaangażowania.

Od środka

Należy zastanowić się także jaka liczba pokoi jest optymalna dla całej rodziny. Nie ma sensu tworzyć zbyt wielu pomieszczeń, ponieważ w takim wypadku i tak część pozostanie nieużywana. W domu powinna znaleźć się sypialnia dla rodziców, pokoje dla dzieci (jeżeli są lubią swoją obecność, za ich zgodą można dać im wspólny pokój). Rolę pokoju gościnnego może pełnić salon z rozkładaną sofą. Wystarczy tylko jedna łazienka, natomiast ubrania zamiast w osobnej garderobie, można przechowywać w szafie. Chcąc zaoszczędzić w czasie budowy jak i późniejszej eksploatacji domu należy zastanowić się na jakich pomieszczeniach naprawdę nam zależy, pozostawiając jedynie te niezbędne.

Odpowiedni układ pomieszczeń pozwala zaoszczędzić na ilości pionów instalacyjno-wentylacyjnych. Warto zainstalować wentylację mechaniczną. Dzięki jej zastosowaniu straty ciepła w domu są ograniczone, co przekłada się również na niższe koszty ogrzewania. Dodatkowo wentylacja mechaniczna zapewnia optymalną wymianę powietrza, co tworzy zdrowy mikroklimat w strefie mieszkalnej. W zachowaniu odpowiedniej temperatury pomaga także styropian.

Projekt domu Lilia BSA1712

Projekt domu Lilia BSA1712

Zrób to sam

Dobrym pomysłem jest budowanie systemem gospodarczym. Oznacza to, że większość prac wykonuje się samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych, a specjalistów zatrudnia się tylko do prac, które wymagają większego doświadczenia i fachowej wiedzy. Zmniejszą się tym samym koszty robocizny.

Na własną rękę można również zakupić niezbędne materiały budowlane. Na ich jakości nie warto oszczędzać, ponieważ słabe tworzywa mogą spowodować więcej szkód w przyszłości. Jednak warto poszukać u lokalnych wytwórców lub w hurtowniach. Niektóre z nich oferują spore zniżki przy zakupie dużej ilości materiałów w ich firmie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny