Jak zaprojektować ścieżkę ogrodową? Poznaj popularne materiały i rozwiązania
Alejki ogrodowe to doskonałe dopełnienie dopracowanego ogrodu. Nie muszą być to nudne chodniki z betonu czy standardowa kostka – możemy zdecydować się także na inne, bliższe naturze bądź bardziej nowoczesne rozwiązania. Zobacz, z czego warto zrobić ścieżkę ogrodową i jak się za to zabrać.
Jak zaplanować ścieżki ogrodowe?
Ścieżki ogrodowe to ciekawe rozwiązanie, urozmaicające tradycyjne ogrody. Wyznaczają ciągi komunikacyjne, pozwalając uniknąć zadeptania zasadzonych roślin. Dzięki nim możemy także wydzielić optycznie poszczególne strefy na działce. Planując stworzenie takich alejek, powinniśmy pamiętać o tym, że muszą być wygodne i odpowiednio szerokie. W zależności od charakteru ogrodu możemy zdecydować się na ścieżki proste lub kręte. Mogą być wyraźne i przyciągające uwagę, lub też delikatnie zaznaczone, niknące wśród trawy. Zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać, a następnie pomyślmy nad doborem odpowiednich materiałów.
Ścieżka ogrodowa – materiały
Ścieżki ogrodowe bardzo często wykonywane są z kostki (np. kostka brukowa z castoramy - zobacz tu). Nierzadko decydujemy się także na wylanie betonu. Tymczasem, o ile są to rozwiązania niezwykle praktyczne w przypadku chodnika prowadzącego od furtki do drzwi wejściowych, o tyle w przypadku strefy rekreacyjnej ogrodu możemy skorzystać też z innej alternatywy. Świetnie sprawdzą się tutaj materiały naturalne, pozwalające na wkomponowanie w zieleń. Ciekawym rozwiązaniem jest wysypanie alejki żwirem lub tłuczniem. Dobrym pomysłem jest ograniczenie ścieżki krawężnikiem, na przykład z większych kamieni, tak aby żwir lub tłuczeń nie rozsypywał się na boki. W ogrodach o charakterze leśnym, wśród roślin lubiących kwaśne podłoże, dobrze sprawdzi się ścieżka wysypana korą. Niezwykle efektowny będzie chodnik z plastrów drewna; decydując się na taką ścieżkę, należy pamiętać o jej impregnacji. Bardzo estetyczna będzie także alejka z kamieni - wygodę poruszania się zapewnią płaskie kamienie. Mniej komfortowo chodzi się po otoczakach, choć ich zaletą jest efektowny wygląd. Warto rozważyć także ułożenie ścieżki z cegły klinkierowej. Będzie nie tylko ładna, ale również trwała. Kolejnym rozwiązaniem jest stworzenie ścieżek z trawy, biegnących pomiędzy rabatami.
Zrób to sam
Aby cieszyć się pięknymi i trwałymi ścieżkami ogrodowymi, musimy zwrócić uwagę na porządne przygotowanie gruntu. Podłoże powinno być równe, dobrze ubite. Konieczne jest zastosowanie podbudowy w postaci grubego piasku, żwiru czy tłucznia. Kolejną warstwą jest podsypka – piasek, żwir, piasek z cementem. Na tak przygotowanym podłożu możemy następnie ułożyć wybrany materiał: plastry drewna, płyty kamienne bądź cegły klinkierowe. Jeśli chcemy, aby przygotowywany chodnik był lity i gładki, wypełnijmy przestrzeń pomiędzy płytami czy cegłami spoiwem. Natomiast aby uzyskać efekt ścieżki wtapiającej się w naturę, zrezygnujmy ze spoiwa i pozwólmy trawie poprzerastać elementy chodnika.
Ścieżki ogrodowe to bardzo ciekawy element aranżacji ogrodu. Aby uzyskać ciekawy efekt, warto wybrać nietypowy materiał, który stanowić będzie doskonałe uzupełnienie tradycyjnej kostki lub betonu.
Ogród to także w dużej mierze odpowiednio przycięty oraz wypielęgnowany trawnik.
artykuł sponsorowany