Intensywnie zielony trawnik

Soczysty, miękki, zielony dywan to znak rozpoznawczy zadbanych ogrodów. Nawet niewielki trawnik dodaje działce przestrzeni i elegancji. Jest również doskonałym miejscem do beztroskich zabaw z dziećmi czy do relaksującego wylegiwania się na słońcu. Jak o niego zadbać?   

  • Podlewanie – trawa źle znosi letnie susze i bardzo szybko żółknie. Aby się przed tym uchronić, powinniśmy regularnie ją podlewać (raz lub dwa razy w tygodniu). Najlepiej nawadniać trawę rano, kiedy niskie temperatury ograniczają parowanie i straty wody. Najwygodniejszym (lecz również najbardziej kosztownym) rozwiązaniem, które pozwoli zadbać nam o stale zielony trawnik, jest automatyczny system nawadniania.
  • Koszenie – regularnie przycinana trawa rośnie bujnie, jest soczyście zielona i gęsta. Najlepiej, jeżeli będzie koszona raz na tydzień lub dwa tygodnie. Pamiętajmy, że im intensywniej korzystamy z zielonego dywanu, tym krócej powinniśmy go przycinać – trawnik, po którym często chodzimy, nie powinien mieć więcej niż 2 cm.
  • Nawożenie – im gęstsza i bujniejsza jest nasza trawa, tym więcej składników odżywczych będzie potrzebować. Do najważniejszych makroelementów, których powinniśmy jej dostarczyć, należą: azot, fosfor i potas. Gotowych mieszanek nawozowych należy używać ściśle wg załączonych wskazówek. Trawnik nawozi się zazwyczaj trzy razy w roku: wiosną, w czerwcu i pod koniec sierpnia.

Aby trawnik prezentował się elegancko i stylowo, warto zadbać o oddzielenie go od nawierzchni i pozostałych roślin. Do tego celu wykorzystać możemy np. gustowne obrzeża chodnikowe od firmy Polbruk.

Foto1

Czysta i zadbana nawierzchnia

Drugim elementem, który istotnie wpływa na wygląd ogrodu, jest nawierzchnia. Pomimo tego, że kostka brukowa jest materiałem trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych, ze względu na intensywne użytkowanie często zdarzają się na niej zabrudzenia.

Czyszczenie kostki i obrzeży chodnikowych najlepiej będzie rozpocząć od najprostszej metody, czyli wody, szczotki i delikatnego detergentu. Jeżeli zmagamy się z silniejszymi zabrudzeniami, możemy sięgnąć po wysokociśnieniową myjkę lub silne detergenty (szukajmy zwłaszcza takich, które stworzone są do usuwania określonego rodzaju plam, np. z oleju).

Kiedy kostka brukowa zostanie oczyszczona, powinniśmy ją zaimpregnować – dzięki temu będzie mniej podatna na przyszłe zabrudzenia i pojawianie się nieestetycznego zielonego nalotu. Impregnację możemy przeprowadzić samodzielnie, przy użyciu specjalistycznych produktów, które na nawierzchnię nanosi się pędzlem lub wałkiem.

Ogród, w którym rośnie bujna, zielona trawa i w którym zastosowano wysokiej jakości produkty firmy Polbruk, będzie długo cieszył nas swoim wyglądem i praktycznością. Wystarczy regularnie dbać o to, by panował w nim porządek i ład.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny