Awokado z pestki – w domu i w naturze

Jak wyhodować awokado? Oczywiście z pestki awokado! Jest to jedyny sposób na wyhodowanie rośliny własnoręcznie, w innym wypadku pozostaje tylko kupienie sadzonki. Jednak hodowla awokado z owocu daje mnóstwo satysfakcji i z pewnością przypadnie ci do gustu. Musisz jednak wiedzieć, że awokado może być dość kapryśne i wymagające, w końcu jest rośliną egzotyczną i może mieć dość specyficzne wymagania.

Pochodzenie awokado

Awokado w zasadzie pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest tam niewysokim drzewem, które rodzi smaczne, wyjątkowe owoce. Prawdopodobnie jest to jedna z najstarszych roślin świata, podobno Aztekowie nazywali ją „masłem Boga”. Owoce awokado, w Polsce nazywane smaczliwkami, są wyjątkowe. Mają masłowaty, delikatny miąższ, który rozpuszcza się w palcach, o mdłym smaku. Jednak jest bardzo lubiane i pasuje niemal do wszystkiego. Dodaje się je do sałatek, mięsa, kanapek, robi się z niego pasty i wegańskie ciasta. Wystarczy skropić miąższ sokiem cytryny, by wydobyć pełnię jego smaku. Ze względu na to, że poprawia metabolizm i jest cennym źródłem zdrowych tłuszczów, świetnie sprawdza się na diecie odchudzającej. Być może zainteresuje cię także temat sadzenia pomidorów? Niezbędne porady znajdziesz w tym artykule.

Uprawa awokado w domu

W uprawie w domu lub w ogrodzie awokado raczej nie wydaje owoców. Jest to przepiękna ozdobna wnętrz, która każde pomieszczenie urozmaici. Można wykorzystać pestki awokado kupione w sklepie, są oczywiście najbardziej korzystne. To są swojego rodzaju nasiona awokado – są twarde, mają grubą skorupkę i jajkowaty kształt. Awokado w doniczce będzie miniaturką w stosunku do naturalnych drzew. Uprawia się je ze względu na bardzo ładne liście i gęsty pokrój, dlatego jest cenioną rośliną ozdobną. W ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych nie ma szans na przeżycie, w końcu to roślina egzotyczna.

Jak wygląda roślina awokado?

Jego liście mają około 10-15 cm długości, są skórzaste, ciemnozielone i pokryte ozdobną siecią żyłek. Czasami hodowla awokado sprawia, że roślina zakwita żółtymi, ładnymi kwiatami, po 6-8 latach nawet może zawiązać owoce. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak wyhodować awokado na owoce, to musimy cię rozczarować – najprawdopodobniej nic z tego. Chociaż nadają się do jedzenia, na pewno nie będą tak okazałe, jak te pozyskiwane w naturze. Ich dojrzewanie także jest bardzo długie, może trwać nawet 24 miesiące, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Warto dowiedzieć się, jak sadzić awokado, ponieważ jest to wyzwanie, którego efekty przyniosą satysfakcję każdemu ogrodnikowi. Awokado słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź także nasz artykuł: Leki prosto z ogrodu.

Jak zasadzić awokado – stanowisko i wymagania

Jeśli zastanawiasz się, jak wyhodować awokado, musisz wiedzieć, że sposoby są dwa. Jeden z nich to zanurzenie pestki w wodzie, drugi to umieszczenie jej od razu w doniczce z ziemią. W obu przypadkach jednak, żeby uprawa się udała, musisz zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Jak wyhodować awokado? Przede wszystkim w pełnym słońcu i w cieple.

Zanim zasadzisz awokado, koniecznie musisz ukorzenić jego pestkę. Pestka ukorzenia się w wodzie, najlepiej na słoiku lub innym szklanym naczyniu
Jak zasadzić awokado? Praktyczny poradnik

Najlepsze miejsce dla awokado

W zasadzie nie powinieneś zastanawiać się jak zasadzić awokado, to znacznie łatwiejsze, raczej zwróć uwagę na to, gdzie to zrobić. Te rośliny doniczkowe pochodzą z egzotycznego klimatu, dlatego potrzebują ciepła. Przez cały rok oczekują temperatury pokojowej, minimalnie w okolicach 15 stopni Celsjusza zimą i około 22-28 stopni Celsjusza latem. To sprawi, że roślina ciągle będzie się rozwijać i ładnie rosnąć a ewentualne zawiązane owoce będą powoli dojrzewać. Z tego względu raczej nie powinno się uprawiać awokado na balkonie czy w ogrodzie. Musi mieć stałe i ciepłe miejsce, nawet latem nocne spadki temperatur w ogrodzie mogą być dla niego zabójcze. Od czasu do czasu latem można jednak postawić roślinę na balkonie, zwłaszcza jeśli jest obrócony na południe, ale nie bezpośrednio nasłoneczniony.

Awokado z pestki - warunki

Awokado z pestki najlepiej uda się, jeśli będzie miało zapewnioną odpowiednią ilość słońca. Hodowla awokado powinna być prowadzona w domu w pobliży południowego okna. Ważne jednak, by latem liście rośliny nie były narażone na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ mogą być podatne na oparzenia i inne uszkodzenia związane z temperaturą. Zimą należy także zadbać o to, by miało jasno, ale nie stało w pobliżu rozkręconego kaloryfera.

Kilka porad, jak zasadzić awokado

Jak zasadzić awokado? Najlepiej do żyznego podłoża. Świetnie sprawdza się nawieziona ziemia ogrodowa, przepuszczalna i uzupełniona próchnicą. By dobrze odprowadzała wodę, warto wymieszać ją w niewielkiej proporcji z piaskiem. Awokado z pestki lubi także mieć zapewnione odpowiednio wilgotne podłoże i powietrze. Z tego względu doniczkę często umieszcza się na podstawce z wodą lub umieszcza się obok niej nawilżacz powietrza. To powinno wystarczyć, by  uprawiane z owocu awokado w domu poczuło się jak w warunkach naturalnych i zaczęło się rozwijać. Być może zainteresuje cię także temat: Sadzenie i uprawa truskawek krok po kroku.

Jak zasadzić awokado krok po kroku?

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, ale instruktaż jak zasadzić awokado nie powinien przerosnąć nawet początkującego amatora ogrodnictwa. Wyhodowanie awokado z pestki nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, jak sadzić tą roślinę.

Przygotowanie pestki

Przede wszystkim będziesz potrzebować pestki awokado. To nasiona awokado, w zasadzie nie ma możliwości rozmnożenia rośliny domowymi sposobami inną metodą. Dlatego z owocu, kupionego w standardowym sklepie warzywnym, wyciąga się nasiona awokado, dobrze oczyszcza z resztek miąższu i w zasadzie można już je wykorzystać.

Jak wyhodować awokado? Tak przygotowaną pestkę najczęściej przebija się wykałaczkami i umieszcza ją w wodzie, opierając wykałaczki na brzegach szklanki, tak, żeby cała pestka nie była zanurzona. Dzięki temu możesz kontrolować, czy roślina zaczyna wypuszczać korzenie i pędy i czy powoli się rozwija w wodzie. Po kilku tygodniach, gdy roślina zacznie się ukorzeniać, możesz umieścić awokado w doniczce i ustawić na stałym miejscu. Powinno zacząć się szybko rozwijać.

Sadzenie pestki awokado

Inna metoda poleca umieszczenie nasiona awokado w doniczce od razu po wyciągnięciu z owocu. Najlepiej sprawdza się podłoże przeznaczone do wysiewu roślin, wcześniej odkażone i nawiezione. W ciągu kilku tygodni, około 4, awokado powinno zacząć wypuszczać korzenie. Jak sadzić pestkę awokado? Należy ułożyć ją w ziemi w taki sposób, by jej cieńszy koniec znajdował się około 2-5 cm pod powierzchnią gleby i był zwrócony do góry. W tym wypadku ważna jest ostrożność w podlewaniu rośliny. Jeśli zaaplikujesz jej zbyt dużo wody, pestka może zacząć gnić, a wtedy cała uprawa awokado pójdzie na marne.

Jak wyhodować awokado? Podlewanie

Jak widzisz, to, jak sadzić awokado nie jest takie trudne. Znacznie trudniejsze jest to, jak wyhodować awokado. Awokado z pestki powinno dość szybko się rozwijać, roślina bez większych problemów wypuszcza korzenie i kiełek. To jest moment, kiedy trzeba szczególnie zadbać o te rośliny. Nie ma się jednak czego bać, uprawa awokado nadal nie jest szczególnie skomplikowana. Jak uprawiać awokado?

Hodowanie awokado może być absorbujące przede wszystkim dlatego, że roślina potrzebuje dość dużo wody. A raczej potrzebuje jej często, ale w małych porcjach. W upalne dni można podlewać ją nawet codziennie. Nie można jednak dopuścić do przelania, ponieważ awokado źle reaguje na zbyt mokre podłoże i może być wrażliwe na choroby grzybowe. Jednak bardzo ryzykowny jest dla niego brak wody, ten może poskutkować szybkim zwijaniem się i marnieniem liści. Z tego względu nawet na czas urlopu nie można sobie odpuścić podlewania awokado. W jego przypadku jednak świetnie sprawdzają się hydrożele i tego typu rozwiązania, które pozwalają na nieco dłużej zatrzymać wodę w podłożu.

Ponadto awokado może potrzebować zraszania. Wilgotne powietrze to jeden z warunków powodzenia uprawy. Awokado z pestki powinno być zraszane zwłaszcza zimą, kiedy powietrze jest suche z powodu działania ogrzewania centralnego. W tym wypadku przydadzą się różnego rodzaju nawilżacze powietrza i podstawki z wodą.

Umieszczona w ziemi sadzonka awokado dość szybko się przyjmuje. Ładnie się prezentuje, kiedy wypuszcza pędy, wtedy jej pielęgnacja jest dość wymagająca.
Jak zasadzić awokado? Praktyczny poradnik

Jak wyhodować awokado? Nawożenie i inne zabiegi

Nawożenie awokado nie jest szczególnie skomplikowane. Przeprowadza się je tylko raz na kilka tygodni (maksymalnie co 14 dni). Roślina przez cały okres wegetacyjny potrzebuje odpowiedniej dawki składników mineralnych, dlatego warto stosować chociaż uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. Oczywiście najlepiej sprawdzi się ten dedykowany dla roślin egzotycznych, który będzie wspierał rozwój rośliny i pobudzał ją do kwitnienia. Dzięki temu możliwości uzyskania owoców są większe. W przypadku awokado warto zastosować preparat ze zwiększoną zawartością fosforu. Wtedy roślina będzie się lepiej krzewiła, będzie miała gęstszy pokrój i będzie po prostu znacznie bardziej atrakcyjna.

Awokado jako roślina ozdobna

Jak wyhodować awokado, by ładnie się prezentowało w pomieszczeniu? Początkowo roślina rozwija się bardzo szybko i osiąga ogromne przyrosty w ciągu kilku miesięcy. Później jej rozwój nieco przyhamowuje, ale nadal jest dość wysoka. Jeśli chcesz, by była bardziej zagęszczona i rozkrzewiona, koniecznie musisz pamiętać o przycinaniu. Zabieg najczęściej robi się tylko raz, kiedy roślina osiągnie kilkadziesiąt centymetrów. Od tego momentu będzie rozwijała się coraz wolniej i będzie ładniej rozkrzewiona, jej liście staną się gęstsze i większe.

Przesadzanie awokado

Kolejnym zabiegiem, którego nie można pominąć w uprawie awokado jest przesadzanie. Roślina szybko rozwija nie tylko swoje nadziemne części, ale także całą bryłę korzeniową. To sprawia, że co najmniej raz w roku należy pamiętać, że powinna zostać przesadzona. Wystarczy doniczka o około rozmiar większa, czyli mająca mniej więcej 2 cm średnicy więcej. Awokado przesadza się raz w roku co najmniej przez pierwsze kilka lat. Później można ograniczyć je do przesadzania co 1,5-2 lata. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź tutaj także nasz wybór ziół i roślin leczniczych.

ikona podziel się Przekaż dalej