Jak zaszalować schody? Szalowanie schodów krok po kroku
Szalowanie schodów (nazywane często deskowaniem schodów) polega na tworzeniu formy służącej do tego, by nadać kształt betonowej mieszance. Ta tymczasowa konstrukcja wykonana może zostać z rozmaitych materiałów (drewna albo płyt). Szalunek schodów pozwala na to, by konstrukcja została odpowiednio podtrzymana. Kiedy zatem zamierza się przeprowadzić budowę klasycznych betonowych schodów, przeprowadzenie tej czynności jest niezbędne.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szalowanie schodów
Deskowanie schodów – zasady
Warto pamiętać o tym, że tylko maksymalna staranność ekipy budowlanej podczas szalowania schodów może dać w rezultacie spodziewane efekty. Gdyby jej zabrakło, mogłoby się okazać, że schody wykonane są krzywo, co uniemożliwiłoby komfortowe korzystanie z nich przez mieszkańców.
W opinii specjalistów najlepiej sprawdzają się tu płyty ze sklejki. Ich zaletą jest bowiem to, że dzięki nim można zagwarantować to, iż wykonane w dalszej kolejności biegi schodów oraz inne ich elementy będą miały idealnie wyważony poziom.
Deskowanie schodów wyspecjalizowane ekipy tworzą w ten sposób, że jeszcze przed udaniem się na budowę przygotowują szalunek na zamówienie, który następnie montują. Tego typu rozwiązanie zapewnia dobre podwaliny pod budowę nawet schodów o nietypowych rozmiarach czy nietuzinkowej, dalekiej od klasycznej formie. Jeśli zdecydujesz się zlecić prace przy schodach profesjonalistom, wypełnij ten krótki formularz, aby otrzymać najlepsze oferty z twojej okolicy.
Szalunek schodów – etapy pracy
Jak zrobić betonowe schody? W pierwszej kolejności należy zapoznać się dokładnie z dokumentacją dotyczącą budowy schodów. Pominięcie tego punktu mogłoby bowiem skutkować popełnieniem wielu błędów podczas tworzenia ich konstrukcji.
Szalunek schodów robi się, jak już wspominaliśmy, z desek lub płyt, jest on tworzony od góry do dołu. Podczas wykonywania tej czynności należy poruszać się wzdłuż linii biegów schodów. Musi on zostać odpowiednio podparty, aby konstrukcja była solidna. Stosuje się w tym przypadku stemple, które są od siebie oddalone co około 1 metr. Dzięki takiej podporze zapewnimy szalunkowi schodów podparcie.
Do schodów zabiegowych wykonanych z betonu (czyli innymi słowy takich, których kształt przypomina literę L) nie stosuje się drewna, tworząc szalunek. Jest ono bowiem zdecydowanie za mało elastyczne. Wykonując schody zabiegowe, używa się sklejki wodoodpornej lub też listew. Można je wszak z powodzeniem wyginać. W tym przypadku całość prac uchodzi za trudniejszą niż w przypadku schodów klasycznych, ponieważ sam kształt schodów jest bardziej skomplikowany.
Deskowanie schodów ze spocznikami
Z dość specyficzną sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy schody będą wyposażone w spoczniki. Są to podesty przecinające ich biegi lub stanowiące ich zakończenie lub początek. W tym przypadku należy zastosować stemple również w przypadku spoczników.
Tylko wtedy bowiem cała konstrukcja będzie mogła zachować solidność, zaś budowlańcy zyskają pewność tego, że można z powodzeniem przystąpić do dalszego etapu wykonywania schodów betonowych po tym, jak stworzony zostanie ich szalunek.
Szalowanie schodów betonowych
Deskowanie schodów i betonowanie
W jaki sposób przeprowadza się betonowanie schodów? Należy kierować się niezwykle ważną zasadą: całość tej pracy wykonana powinna zostać w przeciągu jednego dnia.
Gdyby zdarzyło się tak, że materiał wylany zostanie jedynie na część schodów, a zadanie kontynuowane jest innego dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że schody betonowe będą pękać.
Ich użytkowania nie nazwiemy wówczas niestety bezproblemowym i komfortowym z punktu widzenia mieszkańców.
Szalowanie schodów - porady
Po jakim czasie od przeprowadzenia betonowania szalunek schodów może zostać zdjęty? Specjaliści z branży budowlanej przekonują, że najlepiej byłoby zrobić to po mniej więcej 3-4 tygodniach. Tylko wtedy bowiem będzie można zyskać pewność tego, że konstrukcja wykaże się stabilnością.
Nie trzeba jednak unikać ich użytkowania (wszak podczas budowy wiele prac budowalnych wykonywanych jest w tym samym czasie), zatem gdy tylko tylko beton ulegnie zastygnięciu, można z powodzeniem ze schodów korzystać.
Warto jednak wiedzieć, że czas wiązania betonu uzależniony jest od kilku czynników, między innymi od jego wilgoci, sposobu jego pielęgnowania oraz otoczenia. Mieszanki wysychające najszybciej wiążą się nawet w ciągu jednej doby, zdecydowanie częściej należy jednak poczekać dłużej na możliwość użytkowania schodów. Zwykle jest to kilka (około pięciu) dni.
Szalunek schodów z żelbetu
W opinii specjalistów to właśnie one są najbardziej skomplikowane, gdy chodzi o szalowanie. Schody z żelbetu można jednak poddać tej czynności, odpowiednio się do tego przygotowując. Jak wyglądają poszczególne etapy pracy?
- zapoznanie się z dokumentacją
- przygotowanie stempli
- zastosowanie płyty szalunkowej
- zbrojenie schodów
- wykonanie bocznych elementów szalunku
- stworzenie elementu, który poziomuje stopnie schodów
- zastosowanie deski usztywniającej pod schody z żelbetu
- betonowanie w kolejności: stopnica, podstopnica, spocznik, bieg schodowy, schodowa płyta piętra, belka konstrukcyjna
Czy możliwym byłoby to, by wylać beton bez zastosowania szalunku? Z całą pewnością nie, bowiem w tym przypadku konstrukcja schodów nie byłaby stabilna. Beton wylać da się dopiero wtedy, kiedy przygotowuje się szalowanie, trzeba zatem odpowiednio przygotować się do wykonania zadania, by móc wylać beton i w rezultacie stworzyć schody.
Szalowanie schodów zewnętrznych - jak zaszalować schody zewnętrzne?
Jak zaszalować schody zewnętrzne? Okazuje się, że w tym przypadku sposób postępowania jest analogiczny. Kolejne etapy pracy również są tożsame, można więc korzystać ze wzoru podanego powyżej. Jak zaszalować schody zewnętrzne, by domownicy przez wiele lat mogli się cieszyć komfortem ich użytkowania? Rzetelne wykonanie każdego etapu pracy okaże się być najlepszym rozwiązaniem.
Warto również zwrócić uwagę na to, by po szalowaniu przystąpić do zbrojenia schodów. Co to konkretnie oznacza? Pręty stanowiące zbrojenie schodów układane są po to, by konstrukcja cechowała się maksymalnym stopniem wytrzymałości. Układa się je wzdłuż deskowania spodu. Zbrojenie schodów odpowiada za to, by wykazywały one odporność na rozciąganie, będąc użytkowanymi przez wiele lat.
Szalowanie schodów wymaga ogromnej precyzji, jednak prawidłowe przeprowadzenie tej pracy w dużej mierze zagwarantuje bezproblemowe korzystanie z nich. Warto zatem pamiętać, by tę pracę powierzyć najlepszym specjalistom!