Budowanie domu zaczyna się od planowania

Działka, projekt i finansowanie

Własny dom jest jedną z najpoważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wymaga dokładnego planowania i kalkulacji. Aby na własnej działce postawić jednorodzinny dom, trzeba przygotować fundusze na finansowanie budowy. Dobrze jest wybrać taki projekt, którego realizacja nie będzie obarczona ryzykiem. W miarę tani plan, oparty przede wszystkim na własnych oszczędnościach, można wesprzeć kredytem budowlano-hipotecznym w rozsądnej wysokości.

Planując finansowanie własnej inwestycji, należy przewidzieć pewien bufor, który zapewni pieniądze na ewentualne dodatkowe wydatki. Wiele osób stara się wybudować dom jak najtaniej, zapominając o dodatkowych kosztach, jak przyłącze gazowe, podłączenie do wodociągów i kanalizacji, zagospodarowanie działki itp. Może się okazać, że uda się postawić budynek, ale nie starczy pieniędzy na jego urządzenie. Warto zapoznać się z możliwymi dopłatami do domów energooszczędnych, bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Pierwszym krokiem na drodze do własnego domu jest niewątpliwie zakup odpowiedniej działki. Poza lokalizacją działki, ważniejsze są zapisy o jej przeznaczeniu. Zanim podpisze się akt notarialny, koniecznie trzeba sprawdzić we właściwym urzędzie, co na temat upatrzonego kawałka gruntu mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Należy upewnić się, czy w ogóle działka jest przeznaczona do celów budowlanych, oraz jakie ewentualnie przewidziano dla niej regulacje. We wspomnianych szczegółowych regulacjach może być na przykład podana wysokość zabudowy, rodzaj pokrycia dachu, kolorystyka elewacji i wiele innych szczegółów.

Lokalizacja budynku i harmonogram prac

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy na konkretnej działce można rozpocząć poszukiwanie projektu, który spełni wymagania formalne (na przykład odległość budynku od granicy działki), a zarazem będzie odpowiadał oczekiwaniu wszystkich mieszkańców. Czy to będą domy inteligentne, pełne systemów i automatyki, czy mniej zaawansowane technicznie, korzystnie jest wybrać gotowy projekt domu jednorodzinnego. Oczywiście, dysponując odpowiednimi środkami finansowymi, można zamówić u architekta indywidualny projekt domu, jednak zakup gotowego planu też ma swoje zalety.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży gotowych projektów oferują niższe ceny, a poza tym klient ma możliwość skorzystać z doświadczenia osób, które dany projekt już zrealizowały. Projekt powinien uwzględniać nie tylko aktualne potrzeby mieszkańców, ale też przewidywane w przyszłości. Architekt z odpowiednimi uprawnieniami może przeprowadzić adaptację projektu gotowego. Wśród licznych dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebny jest projekt zagospodarowania działki. Zawiera on między innymi lokalizację budynku, odległość budynku od granicy działki, przyłącza wody, energii elektrycznej i kanalizacji.

Nie zawsze budowa domu przebiega tak szybko, jak by się chciało, dlatego też harmonogram prac należy zaplanować dosyć luźno, spodziewając się niespodziewanych utrudnień. Lepiej pomieszkać trochę dłużej w starym mieszkaniu, niż wprowadzać się do domu, który nie jest w pełni gotowy do zamieszkania. Obróbka dachu i komina musi być zakończona, a odpowiednia hydroizolacja balkonu wykonana. Nie każdy detal musi być w momencie przeprowadzki idealnie wykończony, niemniej jednak przynajmniej główne pomieszczenia powinny być funkcjonalne.

Materiały na dom i wykonanie - decyzja należy do inwestora

Wybór materiałów budowlanych i technologii

Główne materiały przewidziane do budowy domu wpływają bezpośrednio zarówno na koszt inwestycji, długość trwania budowy, jak i na trwałość budynku. Szczególną formą budownictwa są domy z bali. Drewno, jako materiał budowlany posiada liczne zalety, nie jest to jednak wariant najtańszy. Poza technologią opartą na murowaniu coraz bardziej popularne stają się domy szkieletowe.

Tradycyjny dom murowany może mieć ściany wykonane z różnych materiałów, jak na przykład pustak ceramiczny, pustak keramzytowy, beton komórkowy albo bloczki silikatowe. Pustak keramzytowy odznacza się przy tym wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi. Technologia szkieletowa domu zapewnia szybką realizację inwestycji. Kluczowe w tej metodzie jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz staranny wybór drewna na konstrukcję.

Nowoczesna technologia nie ogranicza się do techniki budowlanej. Bardzo modne są ostatnio określenia „dom inteligentny” albo „dom energooszczędny”. Jeśli chodzi o smart homes (domy inteligentne), należy zastanowić się, jak daleko ma pójść system sterowania, jako że możliwości jest wiele. Na przykład żaluzje mogą się automatycznie ustawiać, kocioł na pellet może sam decydować, kiedy ma włączyć ogrzewanie mieszkania albo podgrzewanie wody itd. Tablet albo smartfon służą do sterowania ogrzewaniem, otwierania i zamykania okien i drzwi, obsługi innych urządzeń. Sprawdź także ten artykuł o budowie domu krok po kroku.

Panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje

Budowa domu pod klucz i urządzenie otoczenia

Popularne sformułowanie „budowy pod klucz” nie posiada wprawdzie prawnej definicji, jest jednak dosyć jednoznacznie interpretowane. Chodzi tutaj o końcowy etap budowy domu, po którym inwestor może już spokojnie umeblować wnętrza. Dom pod klucz posiada wszystkie potrzebne instalacje i urządzenia grzewcze i sanitarne. Ściany i podłogi są wykończone, schody, taras i balkon gotowe do użytku. Ten stan budynku oznacza także przygotowanie otoczenia domu, z ułożeniem podjazdu włącznie. 

Budowa domu z pustaków, a także informacje, jak zbudować dom krok po kroku, czyli praktyczny poradnik budowy
Budowa domu, czyli jak zbudować dom, praktyczne porady dla inwestorów oraz sposoby i zasady budowy domu

Nie wystarczy sama budowa domu; koniecznie trzeba też pamiętać o zaplanowaniu ogrodu. Jeśli ogród nie jest projektowany równolegle z budową, powinno się przynajmniej stworzyć jego koncepcję i zwracać uwagę, aby nie zabudować powierzchni działki kosztem ogrodu. Zwykle mało kto na początku o tym myśli, ale w ogrodzie też znajdują się różne obiekty i to nie tak odporne na warunki atmosferyczne, jak większość roślin.

Ławki ogrodowe, stoły, huśtawki i tym podobne obiekty muszą znaleźć swoje miejsce przed zimą w garażu, piwnicy albo odpowiedniej ogrodowej szopie. Wcześniej zaplanowane pomieszczenie ogrodowe może być nie tylko funkcjonalne, ale też pasujące do całości otoczenia. Ogród jest przedłużeniem mieszkania, jednak panują w nim czasem niekorzystne warunki, jak deszcz, wiatr i mróz. Jak widać, na pytanie, jak zbudować dom, nie ma prostej odpowiedzi.Budowanie tanim kosztem, ale rozsądnie

O tym, jak zbudować dom tanio, trzeba zastanawiać się na etapie planowania. Nie wszystko da się wykonać najtaniej, a na pewno nie należy szukać oszczędności kosztem jakości materiałów budowlanych. Niektóre elementy domu mają szczególny wpływ na koszt całej inwestycji; należy do nich forma dachu i bryły budynku. Oczywiście, domy inteligentne, czy domy wybitnie energooszczędne, z założenia nie powstaną tanim kosztem.

Mały dom, ale z dachem wielospadowym, licznymi wykuszami, lukarnami i balkonami na pewno nie da się szybko i tanio wybudować. Szukając oszczędności, należy skupić się na prostej konstrukcji z dachem dwuspadowym, bez kosztownych komplikacji. Mały, solidny dom jednorodzinny „pod klucz” może kosztować około 2000 zł za metr kwadratowy. Materiały budowlane powinny mieć parametry wskazane przez projektanta. Najtańszy zakup może się okazać oszczędnością bardzo pozorną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny