Dziewczyna czyta gazetę i pije kawę

Ekspresy przeszłości

Mistrzami w parzeniu doskonałej kawy są Włosi. Espresso, cappuccino czy macchiato to muzyka dla uszu i ukojenie duszy pysznym naparem. Nie jest więc tajemnicą, że pierwsze ekspresy pojawiły się właśnie we Włoszech.

Włoska myśl techniczna

Włosi słyną z mocnej kawy, szybkich aut i pięknych kobiet. Już na samą myśl o dynamicznym i pięknym Ferrari Testarossa przez ciało przechodzi przyjemny dreszcz. Espresso już w XIX wieku stanowiło nieodzowny element każdego dnia. Szybka kawa i do kolejnych zajęć. Kawiarenki powstawały jak grzyby po deszczu, a popyt na małą czarną był tak wielki, że bariści nie nadążali z kolejnymi zamówieniami. Dlatego to właśnie Włoch wpadł na pomysł zbudowania pierwszego prawdziwego ekspresu do kawy.

Pierwszy ekspres ciśnieniowy

Jeśli cofniemy się o mniej więcej 150 lat odkryjemy, że cały kontynent oszalał na punkcie kawy. Tempo sprzedaży tego napoju sprawiło, że czas oczekiwania na upragnioną filiżankę naparu potwornie się dłużył. Kawę parzono w dzbankach pod przykryciem by następnie niewielkim kranikiem odlewać ją do mniejszych naczyń. Cały proces był długi, skomplikowany i wymagał cierpliwości i umiejętności. Pierwszy ekspres ciśnieniowy opatentował Angelo Moriondo, a w jego urządzeniu wykorzystywano jednocześnie parę i wodę.

Jego maszyna była ogromna, gdyż składała się z dwóch zbiorników. W pierwszym woda zmieniała się w parę, by w drugim dopiero przejść przez fusy. Na bazie tego urządzenia powstawały kolejne, aż Desidero Pavooni wprowadził swój ekspres do kawiarni, czym zawojował mediolański rynek.

Ekspres dzisiaj – nieodłączny element kuchni

W przeszłości ekspresy były spotykane jedynie w kawiarniach. Ze względu na swój rozmiar i moc jakiej potrzebowały nie nadawały się do użytku prywatnego. Dziś każdy szanujący się kawosz ma w domu miniaturową wersję słynnego wynalazku, która działa równie skutecznie. Codziennie możemy delektować się kawą niczym we włoskiej kawiarni, a filiżanka z samego rana gwarantuje dobrze rozpoczęty dzień. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy raczej do dyspozycji ekspresy przelewowe, tak teraz wypada mieć u siebie nawet nieco mniej gadżeciarski – ekspres ciśnieniowy. W zależności od upodobań takie ekspresy dzielą się na takie, w których używa się kawy ziarnistej, mielonej lub rozpuszczalnej. Bardzo popularne ostatnimi czasy są również ekspresy kapsułkowe. Kawa z urządzenia smakuje wyraźnie lepiej. Ma bogatszy aromat a napar jest bardziej esencjonalny. Nie może się równać kawie ze słoika.

Czytaj także: Philips 5000 LatteGo, De'Longhi czy Saeco: ceny, opinie

Zdalne zaparzanie kawy dzięki Coffee Link

Ekspres do kawy sterowany smartfonem

Obsługa ekspresu, nawet tego w domu wymaga, by zawsze być przy nim obecnym. A co, gdyby kawa robiła się sama? Kiedy tylko odgrzebujesz się rano z pierzyny, przeciągasz się i niczym w reklamie wabi cię do kuchni cudowny aromat świeżo zaparzonej kawy? To luksusy, na jakie mogą pozwolić sobie osoby, które zatrudniają gosposię? A co, jeśli powiem ci, że to możliwe i to od ręki w twoim domu? Wystarczy, że masz smartfon lub tablet, a na nim aplikację. I oczywiście odpowiedni ekspres.

Jak działa aplikacja Coffee Link?

Jak to działa? Jak każda inna aplikacja: kupujemy ekspres kompatybilny z aplikacją Coffee Link, instalujemy ją na swoim telefonie lub tablecie i dzięki połączeniu Bluetooth sterujesz ekspresem z każdego miejsca w domu. W aplikacji dostępnych jest kilka rodzajów napojów, a także możliwość dopasowania swoich preferencji. Więcej mleka? Podwójne espresso? Gotowe zanim w ogóle podniesiesz głowę z poduszki.

Dodatkowo aplikacja pozwala na zmianę ustawień samego ekspresu i ewentualny dostęp do instrukcji obsługi. To o czym musisz pamiętać, to by postawić kubek na tacce zanim pójdziesz spać. Jeszcze tego samego nie robi.

Coffee Link – jaki ekspres do kawy jest kompatybilny?

Decydując się na ekspres warto poszukać takiego, który jak najbardziej ułatwi nam życie. Aplikacja Coffee Link jest kompatybilna z maszynami marki De'Longhi z linii PrimaDonna Elite. Daje możliwość nie tylko przygotowania ulubionych napojów, ale również zdalny w którym to ty decydujesz jaką kawę zrobi. Posiada kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 4,3”, na którym prezentowane są wszystkie napoje. Ekspres zapamiętuje do 6 różnych profili użytkowników dopasowując się do indywidualnych potrzeb każdego domownika. Takiego ekspresu jeszcze nie było!

Jakie ekspresy mogą być sterowane za pomocą telefonu sprawdzisz w poradniku: Ranking ekspresów automatycznych do kawy De'Longhi - jaki najlepszy?

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny