Fotowoltaika - dlaczego warto?

Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie - fotowoltaika ma praktycznie same zalety, bo to oszczędności na rachunkach i uniezależnienie się od zmiennych cen prądu, to brak generowania zanieczyszczeń i hałasu, to brak obsługi, a więc pełen komfort. Tych walorów jest bardzo dużo, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na tę inwestycję. Jedyne co niepokoi to koszty, lecz wystarczy postarać się o dofinansowanie, by zapomnieć o tym problemie. A uzyskanie dopłaty do fotowoltaiki tak naprawdę nie jest trudne. Kluczowe jest po prostu skompletowanie określonych dokumentów i przedłożenie ich w terminie. Zdecydowanie warto, gdyż dzięki zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy, wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej na całą instalację. Dofinansowanie do fotowoltaiki (sprawdź na: jamat.pl/program-czyste-powietrze-2024) to aż 7 programów:

 • Czyste Powietrze
 • Czyste Powietrze Plus
 • Mój Prąd
 • Stop Smog
 • Agroenergia
 • Zielona energia w gospodarstwie rolnym
 • Energia Plus

W poniższym artykule skupimy się na 4 pierwszych, gdyż to one są skierowane do osób fizycznych. Agroenergia i Zielona energia w gospodarstwie rolnym przeznaczone są dla rolników, Energia Plus zaś dla przedsiębiorstw.

Czyste Powietrze - co to za program? Jaką pomoc można uzyskać?

Czyste Powietrze to rządowy program, stworzony w celu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Przygotowany dla odbiorców indywidualnych. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, które generowane są przez gospodarstwa domowe korzystające z pieców na paliwo stałe - drewno czy węgiel. Dofinansowanie zostało zaprojektowane jako trzystopniowe, zależne od rocznych dochodów całego gospodarstwa domowego. Można liczyć na dofinansowanie w wysokości do 30 000 zł na wszystkie elementy inwestycji, a także do 5000 na zakup i montaż samej fotowoltaiki. To poziom podstawowy programu, ale dostępny jest też podwyższony, gdzie można uzyskać 37 000 i 5 000. Dostępny jest również poziom najwyższy i ogromne dofinansowanie - 69 000 zł i 9 000 zł.

Czyste Powietrze Plus to ten sam program, ale przeznaczony dla osób, które wcześnie nie korzystały z poprzedniej edycji, czyli programu Czyste Powietrze. Maksymalne kwoty dofinansowania są równie wysokie i wynoszą 47 000 i 79 000.

Mój Prąd - jakie są założenia tego programu?

Mój Prąd to równie popularny program co Czyste Powietrze, na tyle, że w 2024 startuje jego kolejna edycja. Przyjrzyjmy się najważniejszym założeniom. Kluczowe kwestie dotyczą oczywiście wysokości dofinansowania. Mamy tu kilka opcji:

 • Do 6 000 zł na zakup i montaż fotowoltaiki;
 • Do 7 500 zł na zakup i montaż magazynu energii elektrycznej;
 • Do 16 000 zł na zakup i montaż magazynu ciepła;
 • Do 3 000 zł na system zarządzania energią HEMS/EMS, ale tylko pod warunkiem zakupu magazynu energii ciepła lub energii

Jak więc widzimy, poza zakupem instalacji fotowoltaicznej, środki przewidziane są też na inne nowoczesne, przyczyniające się do oszczędności i ochrony środowiska, urządzenia. Wszystkie dotacje są bezzwrotne.

Stop Smog - program dla rodzin w potrzebie

Program Stop Smog skierowany jest dla najuboższych gospodarstw domowych, czyli takich, których nie stać na kosztowne ocieplenie domu i wymianę pieca. Osoby te zostały dotknięte ubóstwem energetycznym i bez odpowiedniej pomocy nie mają szans się z niego wydostać. Program obejmuje osoby, których stały dochód na mieszkańca wynosi 2 779,97 zł netto (dotyczy jednoosobowych gospodarstw domowych) i 1 985,55 zł netto (dotyczy gospodarstw wieloosobowych).

Pamiętać jednak należy, że środki przeznaczone są geograficznie - dla mieszkańców gmin z obowiązującą uchwałą antysmogową. Dofinansowanie przewiduje pokrycie do 100% kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 53 000 zł.

Widzimy więc, że nawet jak nie mamy własnych środków na inwestycje w fotowoltaikę, mamy szansę ją zakupić przy pomocy odpowiedniego dofinansowania. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej pomocy. Mieszkańcy Śląska powinni lepiej poznać ofertę firmy jamat.pl, oferującą sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych na terenie miasta Bielsko-Biała. Ale nie tylko, bo firma oferuje też pompy ciepła, magazyny energii i klimatyzację. Zachęcamy do lepszego poznania opcji fotowoltaika Bielsko, dzięki czemu zyskamy dostęp do darmowej i czystej energii, korzystając z wysokiej kwoty dofinansowania!

ikona podziel się Przekaż dalej