Jak zmniejszyć koszty utrzymania domu?
Stale rosnące koszty życia odbijają się negatywnie na kosztach utrzymania nieruchomości – szczególnie domów zamieszkiwanych przez wieloosobowe rodziny. Dowiedz się, jak zmniejszyć koszty utrzymania domu jednorodzinnego. Sprawdź, jak obniżyć zużycie prądu i wody oraz dlaczego warto się ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Zainwestuj w energooszczędne rozwiązania
Jeśli borykasz się z wysokimi rachunkami za zużycie prądu, przemyśl zakup energooszczędnych urządzeń – szczególnie AGD (np. lodówki, pralki) i RTV (np. telewizora). Co prawda wymiana dotychczasowych sprzętów na nowe generuje duży jednorazowy wydatek, ale pamiętaj, że jest jednorazowy i koszt zwraca się w dłuższej perspektywie.
Przyjrzyj się także oświetleniu – czy korzystasz z energooszczędnych żarówek? Czy Twoi domownicy zostawiają zapalone światło w pomieszczeniach, z których wychodzą na dłużej niż kilka minut? Czy moc żarówek jest dostosowana do pomieszczeń? Oświetlenie w przedpokoju lub garderobie, szczególnie punktowe, powinno być słabsze od oświetlenia w pokoju dziennym czy aneksie kuchennym.
Zastanów się także nad zmianą taryfy prądu. Podstawowa taryfa G11 zapewnia stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę. Jeśli ogrzewasz dom prądem, może Ci się opłacać taryfa nocna, gwarantująca tani prąd między np. 22:00 a 6:00. Osoby, które spędzają niewiele czasu w domu w dni robocze, wybierają taryfę weekendową, aby korzystać z taniej energii od piątkowego wieczoru do poniedziałkowego poranka.
Kontroluj zużycie wody
Lista dobrych praktyk, która pozwala zmniejszyć zużycie wody w domu, jest prosta do wdrożenia. Zakłada m.in. zakręcanie wody w czasie codziennych czynności, np. mycia twarzy i zębów, unikanie mycia naczyń pod bieżącą wodą czy wybieranie szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli w wannie. To drobnostki, które pozwalają zaoszczędzić setki litrów wody w ciągu roku.
Jeżeli korzystasz ze zmywarki, włączaj ją, kiedy będzie załadowana w pełni. W przeciwnym razie używaj programów redukujących zużycie wody, np. trybu ECO. Niektóre modele mają funkcję 1/2 załadunku, która skraca czas mycia i zmniejsza pobór wody.
Ubezpiecz dom, aby otrzymać wsparcie finansowe po pechowych zdarzeniach
Koszty utrzymania domu mogą znacząco wzrosnąć wskutek wydatków związanych ze szkodami wyrządzonymi przez osoby trzecie (np. włamywaczy), warunki atmosferyczne (np. gradobicie) oraz inne niezależne czynniki (np. przepięcie elektryczne).
Naprawa szkód może wygenerować koszty wynoszące od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy. W skrajnym przypadku domownicy stracą nie tylko wartościowy dobytek, ale także cztery kąty, które np. strawił pożar. Ubezpieczenie domu pozwala uzyskać wsparcie finansowe w postaci odszkodowania w wypadku wielu nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeżeli zależy Ci na jak najszerszej ochronie, wybierz ubezpieczenie domu w formule All Risk, czyli od wszystkich ryzyk. Ten wariant oznacza, że otrzymasz świadczenia za szkody powstałe wskutek wszystkich zdarzeń, które nie zostały wyłączone spod ochrony towarzystwa ubezpieczeniowego w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).
Skorzystaj z kalkulatora LINK4, aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie domu online. Jeśli potrzebujesz wsparcia w dopasowaniu zakresu ochrony do Twoich potrzeb, zadzwoń pod numer 22 444 44 79. Dostępny pod nim doradca odpowie na Twoje pytania. W tym samym celu możesz skontaktować się z agentem współpracującym z LINK4. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, otrzymasz pomoc w skonstruowaniu optymalnego pakietu i zakupie ubezpieczenia.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.