Rodzaje basenów ogrodowych

Zanim przejdziemy do sposobów na to, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, a także jak przeprowadzić prawidłowe jej zaklejenie, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, jakie typy basenów są najpopularniejsze. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić również, w jaki sposób może zostać uszkodzona konstrukcja każdego z nich. Jest to bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej metody pomagającej skutecznie zakleić dziurę w basenie.

Do popularnych typów basenów ogrodowych zaliczają się:

  • Baseny dmuchane - zaliczają się do najpopularniejszych typów basenów ze względu na ich niską cenę i łatwą dostępność. Najczęściej decydujemy się na ich zakup ze względu na małe dzieci. Niestety polichlorek winylu, z którego zostały te baseny wykonane, nie są zbyt wytrzymałe. W związku z tym często w nich pojawia się dziura, którą można naprawić na przykład przez przyklejenie specjalnej łatki.
  • Baseny rozporowe - są dużo trwalsze w porównaniu do basenów dmuchanych, ponieważ są one zbudowane z kilku warstw materiału PCV. Dodatkowo wyróżniają się one wzmocnionym dnem. W basenie rozporowym to woda rozpiera ścianki, przez co zazwyczaj tylko tzw. kołnierz wymaga wypełnienia powietrzem. Dziura jest trudna do zrobienia w tego typu basenie. Jednak często w tym przypadku częstym problemem jest zielonkawa woda w basenie, ze względu na bardzo rzadkie nalewanie zbiornika świeżą wodą.
  • Baseny stelażowe - oprócz tego, że w basenie stelażowym ścianki są zbudowane z kilku warstw PCV, to dodatkowo są one wsparte specjalnym stelażem. Dzięki temu są one trwalsze, jak i również mogą osiągać większe rozmiary w porównaniu do poprzednich typów basenów. Tutaj również może wystąpić zielonkawa woda w basenie, której można się pozbyć przede wszystkim przez odpowiednie filtrowanie, a także chlorowanie.

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, aby ją zakleić?

Bez względu na to, czy chcemy kąpać się w basenie dmuchanym, rozporowym lub stelażowym, to w każdym z nich może pojawić się dziura, którą należy zakleić. Zatem powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy ją łatwo zlokalizować, a także skutecznie zakleić. Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby dowiedzieć się, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym.

Aby zlokalizować dziurę w basenie dmuchanym, tak naprawdę możemy zaobserwować zachowującą się wodę. Znalezienie dziury w basenie pełnym wody będzie polegało przede wszystkim na zaobserwowaniu bąbelków powietrza, które będą uchodzić przy przedziurawionej ścianie basenu. Zdecydowanie łatwiej jest zlokalizować uszkodzenie w zewnętrznej ścianie basenu, co pokaże nam gdzie skleić uszkodzoną powierzchnię. Ponieważ woda będzie uciekać przez powstałą dziurę.

Podobny sposób na to, aby sprawdzić, czy w basenie stelażowym lub rozporowym zlokalizowanie dziury. Jednak nie zawsze jest to takie proste, ponieważ dziura znajduje się na dnie basenu lub jest na tyle mała, iż jej znalezienie wymaga zastosowania innych sposobów. Innym z polecanych sposobów jest namydlenie powierzchni basenu. Dzięki tej metodzie będziemy mogli zlokalizować nawet niewielkie uszkodzenia basenu.

Znalezienie dziury w basenie pełnym wody będzie możliwe również przez próbę usłyszenia charakterystycznego dźwięku. To jednak może być utrudnione, jeżeli posiadamy bardzo duży basen. Wtedy nie będziemy mogli zakleić uszkodzenia. Znalezienie dziury możliwe jest również przez cierpliwą obserwację ubytku wody, a także pojawiających się kałuż oraz mokrych plam na ściankach. Jeżeli dziura znajduje się na dnie basenu, to często jedynym rozwiązaniem będzie upuszczenie wody. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić przez podnoszenie poszczególnych części basenu, w którym miejscu zauważymy wyciek wody i gdzie należy skleić lub załatać dziurę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o basenach.

Jak naprawić dziurę w basenie pełnym wody

Gdy znalezienie dziury w ścianach lub na dnie basenu zakończyło się powodzeniem, to kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jak naprawić usterkę. Dziura w basenie dmuchanym, w którym z łatwością możemy wylać wodę, zaklejenie szczeliny będzie bardzo łatwe. Przede wszystkim musimy dokładnie sprawdzić, skąd ucieka powietrze, aby zakleić uszkodzone miejsce w basenie dmuchanym przez naklejenie łatki tzw. na sucho.

Aby naprawić, a dokładniej załatać dziurę w ściance lub na dnie basenu taką metodą, trzeba niestety najpierw pozbyć się wody. Niestety zaklejenie dziury w basenie pełnym wody nie jest możliwe. Zatem uda nam się już opróżnić basen, możemy go skleić po uprzednim osuszeniu oraz odtłuszczeniu powierzchni, jaką musimy naprawić. Gdy klej zwiąże, to należy sprawdzić wodą, czy na pewno zaklejenie jest trwałe.

Innym sposobem na to, jak zakleić dziurę w basenie pod wodą, jest zastosowanie specjalnych łatek z klejem podwodnym. Wtedy faktycznie możemy uszkodzenie załatać pod wodą, bez konieczności jej wylewania. Oczywiście może wydawać się, że to nie pozwoli skutecznie zakleić dziury. Jednak to właśnie specjalny klej, pomoże nam załatać dziurę skutecznie, szybko i jeszcze pod wodą.

Wiedząc już jak zakleić dziurę w ścianie lub na dnie basenu, warto dowiedzieć się, jak sobie radzić z innymi problemami. Do nich zalicza się między innymi zażelaziona woda w basenie lub zielonkawa woda w basenie. Tak naprawdę zielonkawa woda w basenie wymaga regularnego filtrowania oraz chlorowania. Natomiast brunatny kolor wody świadczy o zbyt dużej zawartości żelaza, który możemy zredukować przez dodanie witaminy C.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny