Zestaw kina domowego

Telewizory + audio – czyli jak utworzyć kino w domu?

Telewizory – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele różnych modeli telewizorów. Niektóre z nich posiadają ekrany LCD, inne wyświetlają obrazy w rozdzielczości Full HD, a także spotkać można w sklepach urządzenia z systemem Smart TV. Oczywiście, najbardziej zbliżone do tych kinowych ekranów są płaskie telewizory, zwane ledowymi. Możesz zdecydować się chociażby na jeden z proponowanych, które są aktualnie najbardziej popularne w polskich domach - sprawdź tu.

Wybierając telewizor do kina domowego warto wiedzieć jedno – im wyższa będzie jego rozdzielczość, tym bardziej w detale bogaty będzie obraz. Chcesz oglądać filmy w jakości  4K UHD? Zatem najlepsza rozdzielczość pod kino domowe będzie to 3840 x 2160 pikseli. Sprawdź także kontrast i jasność danego modelu telewizora, a także ilość i rodzaj złączy – przydadzą się do podłączenia kina domowego lub soundbaru. Weź pod uwagę również to, z jakiej odległości będziesz oglądał filmy i ile masz miejsca na wymarzony odbiornik w salonie. A może chcesz poczuć się, jak w prawdziwym kinie i przy okazji masz nieco wolnego miejsca… na ścianie? Warto zainwestować wówczas w uchwyt do telewizora, za pomocą którego możesz powiesić go na ścianie. Przy okazji zakupu pamiętać należy o tym, że uchwyt spełniać musi identyczny standard VESA, jak telewizor. Oto uchwyty, jakie pasują do większości odbiorników telewizyjnych: https://www.oleole.pl/uchwyty-do-telewizorow,d10.bhtml.

Zestaw kina domowego – czy warto?

Dzisiaj kino domowe spełnia zupełnie inną funkcję, jak kiedyś. Dawniej mogliśmy dzięki niemu oglądać wyłącznie filmy, a dziś można wykorzystać je do różnych, rozmaitych aktywności – jak grania w gry czy słuchania muzyki. Nowoczesne kina domowe pozwalają zmienić salon dosłownie w… domowe centrum rozrywki! Standardowy zestaw kina domowego składa się z:

Pamiętaj, że Blu-Ray pozwoli na odtwarzanie filmów najlepszej i najwyższej jakości, zatem warto będzie się w niego wyposażyć. Amplituner również jest ważny, bo to w nim jest dekoder i procesor dźwięku. Tu też podpina się zestaw kolumn, odtwarzacz oraz zakupiony telewizor. Kompletne zestawy kina domowego znajdziesz tutaj: https://www.oleole.pl/zestawy-kina-domowego1,d10.bhtml.

Kino domowe w domu – czy jest możliwe?

Jak to jest z nagłośnieniem?

Jeżeli chcesz korzystać z kina domowego w celu oglądania filmów niczym w prawdziwym kinie, warto będzie zwrócić uwagę na jakość głośników. Koniecznie zrób to, jeżeli nie będziesz kupować całego zestawu kina domowego razem, a chcesz skompletować go samodzielnie.  Najczęściej kupowane są głośniki:

  • 5.1 – dwa głośniki przednie, jeden głośnik centralny, dwa głośniki tylne oraz suboofer. Efekty są dobre, jednak nie w pełni „kinowe”,
  • 7.1 – oprócz wyżej wymienionych, dołożone są dwa dodatkowe głośniki nadające efekty specjalne,
  • 11.2 – najbardziej zaawansowane kolumny, jakie pozwalają uzyskać największą głębię dźwięku i poczuć się, jak w prawdziwym kinie!

Warto przyjrzeć się również, jakich materiałów użyto do wyprodukowania głośników. Zdecydowanie, najlepsze będą głośniki drewniane. Dlaczego? Otóż, dźwięk wydobywający się z nich brzmi znacznie lepiej, niż z plastikowych czy stworzonych ze zwykłej sklejki.

Soundbar – idealny dla kinmaniaków!

Soundbar jest niczym innym, jak popularną dziś listwą dźwiękową. Stanowi ona ogromne udogodnienie dla miłośników najnowszych produkcji kinowych! Polecana jest również wszystkim tym, którzy stawiają na minimalizm w mieszkaniu i chcą zaoszczędzić miejsce w salonie. Dźwięk soundbarów zbliżony jest zazwyczaj do zestawu głośników 5.1, jednak pozwala zaoszczędzić nie tylko przestrzeń, ale i… pieniądze w kieszeni!

Możesz zdecydować się na sam soundbar (sprzedawany jako pojedyncze urządzenie) lub zestaw składający się z dwóch elementów – czyli soundbaru z subooferem. Dzięki podwójnemu zestawowi uzyskasz lepszy dźwięk i bas, co pozwoli na przeżywanie każdej sceny filmowej dosłownie, niczym w kinie! Najbardziej popularne soundbary, które umożliwią stworzenie prawdziwego kina we własnym salonie, znajdziesz tutaj -> https://www.oleole.pl/soundbar-speakerbar,d10.bhtml.

Materiał powstał przy współpracy z OleOle.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny