Jak wykonać konstrukcję dachu dwuspadowego?

Schemat budowy dachu dwuspadowego

Decydując na się budowę własnego domu, jednym z etapów projektowania jest wybór konstrukcji dachowej. Obecnie najpopularniejsze są dachy o przekroju dwuspadowym z uwagi na ich cenne zalety. Szkielet dachu dwupołaciowego jest mało skomplikowany, a co za tym idzie, również budowa jego nie będzie dużym wydatkiem w porównaniu do dachu czterospadowego. Konstrukcja drewniana przypomina poniekąd dawne wiejskie stodoły. Ten trend jest coraz bardziej widoczny w nowoczesnych projektach architektonicznych.

Schemat dachu dwuspadowego uwzględnia (jak sama nazwa wskazuje) dwa spady, czyli połacie dachowe. Punktem styku jest tzw. kalenica, która jest najwyżej położonym punktem domu. W szkielecie dachu dwupołaciowego można jeszcze wyróżnić dwie ściany szczytowe po bocznych stronach, które to zamykają bryłę domu i zapewniają termoizolację. Najczęściej występuje więźba dachowa, która jest symetryczna na dwie strony. Choć można również wykonać asymetryczną konstrukcję drewnianą, której połacie będą miały inne kąty nachylenia. Wszelkie pomysły dotyczące więźby dachowej należy uwzględnić już na etapie projektowania i konstruowania dachu.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu konstrukcji?

Podczas projektowania i budowy dachu dwuspadowego należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Po pierwsze, drewniany szkielet dachu powinien być dostosowany do wybranego pokrycia dachowego. Konstrukcję dwuspadową można pokryć zarówno blachą, jak i dachówką, a każdy rodzaj pokrycia dachowego będzie miał swój ciężar. Po drugie, konstrukcja dachu powinna być dobrze zaprojektowana, aby zapewniała bezpieczeństwo użytkowników budynku przez wiele lat. Koszt naprawy dachu w wyniku jego nieplanowanego uszkodzenia może być dość duży.

Po trzecie, ważną informacją na temat schematu dachu dwuspadowego jest kąt jego nachylenia. Jest to bardzo ważny szczegół. Im większy kąt nachylenia dachu, tym lepsze możliwości na ewakuację śniegu czy innych opadów z niego. Zatem w rejonach, gdzie opadów śniegu jest dużo, warto rozważyć większy kąt nachylenia np. 45 stopni. Coraz popularniejsze są projekty domów z tzw. poddaszem użytkowym. W przypadku planowania takiej aranżacji poddasza dobrze jest zdecydować się na kąt nachylenia dachu około 35 stopni. Z informacji praktycznych dotyczących budowy dachu warto również znać odpowiedź na pytania: „jak zbierać deszczówkę?” czy „jak zamontować rynny?”.

Dach dwuspadowy krok po kroku – budowa

Konstrukcja drewniana – potrzebne materiały

Patrząc na przekrój dachu dwuspadowego, można stwierdzić, ze potrzebna jest duża ilość materiałów budowalnych. Przede wszystkim potrzebne będą drewniane elementy nośne dla dachu. W zależności od wybranej więźby dachowej konieczne będą różnego rodzaju drewniane deski czy belki. Dodatkowo konieczne będzie zakupienie łączników czy śrub, które połączą cały szkielet drewniany. Więźba dachowa powinna być solidna i trwała. Ilość materiałów warto określić na podstawie projektu stworzonego przez konstruktora krok po kroku.

W przypadku planowania kosztorysu budowy dachu nie można zapomnieć również o koszcie robocizny. To ona w dużej mierze stanowi dużą część wydatków poświęconych na inwestycję. Doświadczona ekipa budowlana to klucz do sukcesu. Solidne wykonanie dachu przez grupę fachowców znacznie zminimalizuje ryzyko pojawienia się koniecznych poprawy konstrukcji w przyszłości. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat dachu czterospadowego.

Budowa więźby dachowej

W praktyce budowlanej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje więźb dachowych. Jedną z nich jest więźba krokwiowo-jętkowa. Krokwie to drewniane belki o charakterystycznym prostokątnym przekroju, które pełnią główną funkcję podporową. Dodatkowym elementem równie ważnym są jętki, które rozłożone są na dwóch połaciach dachu. Taka konstrukcja jest najczęściej wykorzystywana w przypadku projektów z poddaszem użytkowym.

Kolejnym rodzajem więźby dachowej jest tzw. więźba płatwiowo-kleszczowa. W tym przypadku w konstrukcji drewnianej pojawiają się już poziome belki, które nazywają się płatwiami i wzmacniają dodatkowo krokwie. Niestety jak już wcześniej zostało wspomniane, taki rodzaj więźby dachowej ogranicza możliwości aranżacyjne poddasza użytkowego. Choć obecność wspomnianego poddasza użytkowego nie jest jedynym czynnikiem warunkującym wybór rodzaju więźby dachowej. Równie ważna w podjęciu decyzji jest planowana rozpiętość dachu.

Jak zrobić dach dwuspadowy? Porady praktyczne

Na więźbę dachową konieczne jest położenie warstwy termoizolacyjnej czy hydroizolacyjnej, a następnie ułożenie pokrycia dachowego. Na konstrukcję dwuspadową można dać praktycznie każdy rodzaj pokrycia dachowego, ale najpierw warto wykonać obliczenia obciążenia dachu tak, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji związanych z nadmiernym przeciążeniem konstrukcji. Po kilku latach można zmienić rodzaj pokrycia, ale wiąże się to często z większymi kosztami niż przy pierwotnej budowie dachu.

Jak zrobić dach dwuspadowy? Przede wszystkim przy wykorzystaniu wiedzy osób doświadczonych! Dach jest najważniejszym elementem domu, ponieważ zamyka bryłę budynku od góry i zabezpiecza ją przed czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg czy wiatr mogą uszkodzić więźbę dachową, jeśli będzie zrobiony niezgodnie ze sztuką budowlaną. Solidnie wykonana konstrukcja dachu i szczelnie założone pokrycia dachowe zminimalizuje ryzyko niechcianych wydatków w przyszłości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny