Jak zrobić karmnik dla ptaków - krok po kroku
Zima jest trudną porą roku dla zwierząt i ptaków. Dla nas jest to okres, w którym musimy się zmierzyć z krótszymi dniami i znacznie niższymi temperaturami. Natomiast nasi mniejsi przyjaciele często muszą walczyć o przetrwanie. Na szczęście możemy im pomóc przeczekać zimę. Szczególnie ptakom, jeżeli zdecydujemy się na wykonanie dla nich karmnika i dbanie o to, by nigdy nie brakowało w nim pożywienia. Poniżej dowiemy się, jak zbudować karmnik oraz budki dla ptaków.
Jeśli interesuje cię aranżacja ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zrobić karmnik dla ptaków?
Jak zbudować karmnik dla ptaków z drewna?
Po otrzymaniu informacji, jak zbudować karmnik dla ptaków stwierdzimy, że nie jest to wcale takie trudne. Do tego celu wcale nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi oraz wybitnych zdolności manualnych. W zupełności wystarczy młotek z gwoźdźmi lub wkrętarka z wkrętami. Podstawowym budulcem mogą być cienkie drewniane deseczki lub sklejki.
Dobrze jest zabezpieczyć karmnik dla ptaków przed różnymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu pokrywamy drewno warstwą lakieru, lakierobejcy lub drewnochronu.
Budowa karmnika dla ptaków z drewna - krok po kroku
Jak zbudować karmnik dla sikorek oraz innych ptaków? Wśród najważniejszych materiałów musi znaleźć się przede wszystkim cienka drewniana deska, a także kantówka o szerokości 2 cm. Prace pójdą znacznie szybciej, a także uzyskamy bardziej estetyczny karmnik dla ptaków, jeżeli wykorzystamy wkrętarkę. Oczywiście możemy łączyć ze sobą poszczególne elementy przy pomocy gwoździ. Jednak wtedy nie powinniśmy zapominać o dokładnym zabezpieczeniu odstających ostrych końców.
Pierwszym elementem, jaki ma posiadać nasz własnoręcznie wykonany karmnik dla ptaków, jest podłoga. Sami decydujemy, jaka ma być duża. Zwykle jednak wystarczą rozmiary wynoszące około 30x40 cm.
Drugim elementem, również wykonanym z drewnianej deski będzie dach. W tym przypadku karmnik dla ptaków zbudowany zostanie z dwuspadowej połaci dachowej. Zatem potrzebne będą nam dodatkowe dwie deski o równych rozmiarach. Pamiętajmy, że ich ogólna powierzchnia nie może być równa powierzchni podłogi, ponieważ dach musi posiadać jeszcze odpowiedni kąt nachylenia. Dobrze by było, aby jego krawędzie wystawały poza krawędzie podstawy karmnika, tworząc przy tym swego rodzaju okap.
Następnie przygotowujemy w sumie osiem odcinków kantówek: cztery dłuższe oraz cztery krótsze. Mogą być one długości np. 20 i 25 cm. lub o bardzo zbliżonych rozmiarach - tak, by ptaki przebywające w karmniku mogły się w nim swobodnie zmieścić. Pamiętajmy, by kantówki z jednej strony przycinać pod kątem prostym, natomiast na łączeniach z dachem muszą być przycinane pod kątem 45 stopni. Wszelkie nierówności możemy wygładzić przy pomocy papieru ściernego.
Możemy w końcu przejść do łączenia wszystkich elementów, budując w ten sposób karmnik dla sikorek i innych ptaków. Dwie połacie dachowe łączymy ze sobą przy pomocy metalowego kątownika. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam uzyskać odpowiedni kąt, a daszek nie będzie rozjeżdżał się na boki.
Kantówki łączymy do podstawy podłogi. Wcześniej jednak przymierzając, w jakich dokładnie powinny znajdować się odległościach od siebie, by móc swobodnie zamontować dach. Kantówki zarówno z podłogą, i z dachem łączymy przy pomocy wkrętów. Jeżeli chcemy sypać ziarna bezpośrednio do karmnika, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ścianek z listewek. Takie ścianki mocujemy przy pomocy niewielkich gwoździ w boczne ściany kantówek.
Gotowy karmnik dla ptaków możemy usadowić na drzewie, murku lub innym miejscu niedostępnym dla innych zwierząt. Pamiętajmy również o tym, by pod żadnym pozorem nie karmić ptaków suchym chlebem, który niestety okazuje się być dla nich śmiertelny. Sprawdź także, jak zrobić budę dla psa.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z innych materiałów?
Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?
Jeżeli nadal nie wiesz jak zbudować karmnik dla ptaków z drewna lub poszukujesz łatwiej dostępnych materiałów, inną propozycją może okazać się wykorzystanie plastikowych butelek. W zupełności wystarczą dwie plastikowe butelki, by pomóc różnym ptakom przeżyć zimę.
Jedną plastikową butelkę całkowicie wypełniamy różnymi ziarnami, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Drugą butelkę będziemy musieli pociąć ostrym nożykiem, najlepiej takim przeznaczonym do cięcia tapet. W pierwszej kolejności odcinamy całą górę butelki, pozostawiając jedynie mniej więcej 2/3 wysokości (całe zwężenie butelki musi zostać odcięte). Następnie, około 5 cm nad dnem butelki, wycinamy kwadratowe „okienka” o wymiarach 8 cm. Pomiędzy „okienkami” muszą pozostać kilkucentymetrowe pasy. W dnie rozcinanej butelki tworzymy niewielkie dziurki, najlepiej przy pomocy gwoździa. Ich głównym zadaniem będzie odprowadzanie wody.
Karmnik dla ptaków musimy ze sobą odpowiednio połączyć. W tym celu przyda się bawełniany sznurek oraz kawałek gumowego węża o średnicy 1-2 cm. Butelkę napełnioną ziarnami odwracamy do góry nogami, tak by móc w każdej chwili odkręcić nakrętkę. W ten sposób ziarno będzie się wysypywać pod działaniem siły grawitacyjnej. Podstawką, na którą ma spadać ziarno, będzie dno drugiej butelki, którą musimy nałożyć na pierwszą butelkę. W celu wzmocnienia konstrukcji warto przewiązać obie butelki sznurkiem, przeplatając go pomiędzy wyciętymi „okienkami” a haczykiem zawieszonym nad dnem butelki wypełnionym ziarnem.
Gotowy karmnik dla ptaków możemy powiesić na dowolnej gałęzi bądź pod zadaszeniem tarasu lub balkonu.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu?
Za chwilę dowiemy się, jak zbudować karmnik dla ptaków z kartonu. Jest to najprostsza i niestety najmniej trwała konstrukcja. Jednak z powodzeniem wspomoże dokarmianie ptaków zimą, szczególnie jeżeli nie możemy obecnie pozwolić sobie na budowę stabilniejszego karmnika.
Najlepszym materiałem w tym przypadku okaże się karton po mleku lub soku. Ze względu na swoją aluminiową warstwę, karton będzie dość długo odporny na wilgoć oraz opady atmosferyczne. W takim kartonie wystarczy wyciąć drzwi w jednym z boku kartonu. Warto zrobić to w taki sposób, by nie robić tylko dziury, ale wycięty fragment, jednocześnie stanowił mini zadaszenie nad otworem. W takim razie nacinamy prostokąt, ale tylko w trzech bokach, ponieważ na czwartym zaginamy karton, by tworzył on daszek.
Pamiętajmy, by otwór wyciąć na wysokości kilku centymetrów od dna, by umieszczone ziarno w karmniku się nie wysypywało. W miejsce pod otworem, wbijamy drewniany patyczek. Będą na nim siadać ptaki, by móc spokojnie najeść się ziarna. Karton zawieszamy na gałęzi lub w innym miejscu, przewlekając przez jego górną część sznurek lub drucik. Sprawdź także, jak samodzielnie wykonać meble ogrodowe z palet.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z pnia?
Karmnik dla sikorek można wykonać również z pnia drzewa. Wtedy taki pień będzie wyglądał efektownie, a nawet świetnie komponował się z naturalnym wyglądem ogrodu.
Jak zbudować karmnik z pnia? Nie jest to trudne zadanie, jeżeli tylko dysponujemy wiertarką oraz specjalnym wiertłem łopatkowym. W taki sposób wykonujemy otwory w pniu o średnicy kilku centymetrów. Najlepiej do tego celu przyda się pień brzozy, topoli lub lipy.
W wywierconych otworach, które będzie posiadał nas karmnik dla sikorek, dzięciołów oraz kowalików, będziemy mogli umieszczać słoninę lub ziarna. Doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie drewnianych, niewielkich kijków pod każdym otworem. W ten sposób ptaki będą mogły spokojnie usiąść przed konkretnym otworem, by móc wygodnie się najeść.
Jak zrobić domek dla ptaków?
Budki lęgowe a karmnik dla ptaków
Niestety, często zdarza nam się mylić pojęcia i nie rozróżniać, czym jest domek dla ptaków, a czym jest karmnik dla ptaków. Jak sama nazwa wskazuje - budki lęgowe przeznaczone są do lęgu ptaków. Możemy zatem zauważyć, że ptaki mieszkające w naszym ogrodzie, na wiosnę będą szukały miejsc, w których bezpiecznie złożą, a następnie będą wysiadywać jaja. Często misterne gniazda znajdujące się na szczycie dachu lub drzewach, nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed wypadnięciem jaj lub małych pisklaków. Chcąc stworzyć im odpowiednie warunki do rozrodu, możemy krok po kroku zbudować domek dla ptaków. Takie budki lęgowe najlepiej jest zawieszać na wiosnę lub jesień. Natomiast karmnik dla sikorek i innych ptaków uzupełniamy pokarmem wyłącznie w czasie zimowych warunków, kiedy ptaki nie są w stanie samodzielnie postarać się o pożywienie.
Najprostszy sposób na to, by zrobić domek dla ptaków
Niedawno dowiedzieliśmy się jak zbudować karmnik dla ptaków. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste, tym bardziej, że możemy dobrać rozwiązanie na miarę naszych możliwości. Poznaliśmy recepty jak zrobić karmnik dla ptaków nie tylko z drewna, ale również z kartonu po mleku, pnia lub plastikowych butelek.
Teraz dowiemy się, jak możemy zrobić stabilne i bezpieczne budki dla ptaków. W tym celu znowu wykorzystamy drewniane deski, cienkie listewki, wkrętarkę wraz z wkrętami oraz papier ścierny lub szlifierkę taśmową.
Budki lęgowe budujemy bardzo podobnie jak karmnik dla sikorek. Tutaj jednak wszystkie ścianki muszą być zabudowane, natomiast otwór do domku nie może być zbyt duży, by do wnętrza nie przedostały się ptaki drapieżne. W tym celu możemy wykonać dziurę przy pomocy wiertła łopatkowego. Po wewnętrznej stronie deski z otworem przybijamy niewielką listewkę. Dzięki niej ptaki będą miały większą wygodę przy wylatywaniu na zewnątrz.
Na samym końcu budki dla ptaków powinniśmy zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, malując je lakierem do drewna lub drewnochronem. Ostatecznie domek możemy wywiesić na balkon lub drzewo w ogrodzie. Pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiedniej wysokości, by do piskląt nie dostały się koty oraz drapieżniki.
Budowa karmnika dla ptaków - podsumowanie
Mając podstawowe informacje, będziemy wiedzieli jak zrobić karmnik dla ptaków, by służył im przez całą zimę. Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków jest bardzo ważne. W ten sposób dokładamy niewielką cegiełkę do tego, by wiele z nich mogło przeżyć najtrudniejszą porę roku. Jeżeli wykazujemy się większymi zdolnościami manualnymi, to przy okazji możemy zrobić budki dla ptaków. Mając duży ogród lub wywieszając zbudowane przez nas konstrukcje na balkon, będziemy mogli obserwować różne gatunki ptaków, korzystające z naszej pomocy. Jest to ogromna radość nie tylko dla dzieci, ale również dla każdego dorosłego.