Jak zrobić kurs elektryka? Kto może się na niego zapisać?
Kurs elektryka jest zdecydowanie najpopularniejszym kursem zawodowym spośród wszystkich tych, które przygotowują do egzaminu na uprawnienia SEP. Mnóstwo osób, zwłaszcza młodych, wręcz szturmuje tego typu szkolenia w nadziei na zyskanie nowych, bardzo cennych kwalifikacji i tym samym na poprawienie swojej sytuacji zawodowej. Jeśli sam zastanawiasz się, jak zrobić kurs elektryka, to nasz poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Wyjaśniamy w nim nie tylko, co trzeba zrobić, aby zapisać się na takie szkolenie SEP, ale także podpowiadamy, dlaczego warto w nie zainwestować. Czytaj uważnie, a na końcu podejmij rozsądną decyzję z myślą o swojej karierze zawodowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest kurs elektryka?
Pisząc w dużym uproszczeniu: kurs elektryka jest kursem zawodowym, którego ukończenie pozwala przystąpić do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem zainteresowania uczestników szkolenia są szeroko rozumiane zagadnienia związane z budową i konserwacją instalacji elektrycznych.
Po odbyciu kursu elektryka można uzyskać kwalifikacje w grupie G1, czyli inaczej uprawnienia energetyczne, które uprawniają do legalnego wykonywania prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Zaznaczamy przy tym, że osoba posiadająca uprawnienia SEP w grupie G1 może pracować jedynie przy prądzie do 1 KV. Jest to jednak w zupełności wystarczające do tego, aby realizować większość typowych projektów instalacyjnych w naszym kraju.
Kto może wziąć udział w kursie elektryka?
Na kurs elektryka może się zapisać właściwie każdy, kto tylko spełnia dwa podstawowe kryteria:
- Jest pełnoletni – trzeba mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się szkolenia SEP.
- Ma wykształcenie minimum podstawowe – jak widzisz wcale nie jest tutaj wymagane posiadanie wykształcenia kierunkowego.
Kurs elektryka jest zatem bardzo interesującą opcją dla osób zupełnie początkujących, które nigdy nie miały do czynienia z budową instalacji elektrycznych, ale chcą zdobyć nowe, bardzo cenne kwalifikacje. Elektrycy z uprawnieniami energetycznymi są rozchwytywani na rynku zatrudnienia, nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy, mogą śmiało założyć własny biznes i zdobywać doświadczenie, w międzyczasie inwestując w dalsze podnoszenie swoich kwalifikacji – chociażby zyskując uprawnienia do wykonywania pomiarów elektrycznych.
Być może jesteś zaskoczony tym, że nie musisz mieć żadnego doświadczenia ani przygotowania merytorycznego do tego, aby zapisać się na kurs elektryka. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla każdej osoby, która na przykład myśli o przebranżowieniu się, zdając sobie sprawę z tego, że na obecnym stanowisku nie da się już nic więcej osiągnąć.
Jak przebiega kurs elektryka?
Kurs elektryka zwykle trwa od kilku do kilkunastu godzin, dlatego nie musisz się przejmować tym, że brakuje Ci czasu na doskonalenie zawodowe. Ostateczna długość szkolenia zależy wyłącznie od liczby uczestników – im jest ich więcej, tym kurs się wydłuża, ponieważ pojawiają się dodatkowe pytania, prośby o wyjaśnienie najbardziej zawiłych kwestii itd.
Kurs elektryka dzieli się na dwie sekcje: wykładową oraz warsztatową. Ta druga ma na celu przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności z zakresu budowy i obsługi instalacji elektrycznych. Szkolenie oczywiście prowadzą wykwalifikowani specjaliści. W przypadku bardzo popularnych w Polsce kursów SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia, są to członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.
W tym miejscu warto wspomnieć, że Krajowe Centrum Kształcenia organizuje kursy elektryka w praktycznie całej Polsce. Obecnie jest to kilkanaście miast, w tym Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Kraków, Rzeszów, Szczecin, Warszawa czy Wrocław więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy.
Co po kursie?
Po ukończeniu szkolenia SEP w grupie kwalifikacji G1 uczestnicy mogą od razu przystąpić do egzaminu SEP. Odbywa się on przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Komisja sprawdza kwalifikacje kandydatów, pytając wyłącznie o te kwestie, które mają związek z uprawnieniami, o które się ubiegają.
Sam egzamin nie jest specjalnie trudny, natomiast bez wątpienia jest stresujący. Sukces w głównej mierze jest uzależniony od tego, jak bardzo skupiłeś się na treści szkolenia, jak również od jego poziomu merytorycznego. To argument ostatecznie wyjaśniający, dlaczego warto postawić na kurs elektryka rekomendowany przez branżowych ekspertów oraz cieszący się świetnymi opiniami wśród uczestników.
Jeśli uda Ci się uzyskać pozytywną ocenę, to automatycznie staniesz się posiadaczem uprawnień energetycznych, czyli w grupie kwalifikacji G1. Zostanie to potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Taki dokument jest honorowany w Polsce, w całej Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
artykuł sponsorowany