Jak zrobić łóżko, czyli wybór materiału

Łóżko z drewna

Wybór materiału na meble jest bardzo ważnym krokiem, który wpłynie na późniejszy sposób przeprowadzenia prac. W wielu domach dużą popularnością cieszą się łóżka sypialne z drewna. Jest to ponadczasowy materiał o efektownym wyglądzie i trwałości. Samodzielnie wykonane łóżko z drewna może być zarówno wygodne, jak i estetyczne.

Zastanawiając się, jak zrobić łóżko drewniane do sypialni, warto na wstępie wybrać rodzaj drewna. Największą popularnością cieszą się sosnowe meble do sypialni. Sosna to drzewo rodzime, które posiada jasną, przyjemną barwę, a dodatkowo wyróżnia się łatwością obróbki. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzi się, jako stelaż na łóżko z drewna pod materac.

Łóżko z palet

Meble z palet są ostatnio coraz modniejszym elementem wyposażenia pomieszczeń inspirowanych ekologią. Moda na recykling sprawiła, że tego typu meble do sypialni stają się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem.

Osoby zastanawiające się, jak zrobić stelaż do łóżka z palet, mogą być zaskoczone prostotą wykonania. Co więcej, łóżko z palet będzie też bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Zakup europalet nie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym. Jedynym droższym zakupem okaże się wybór dobrego materaca.

Polecane materace do spania

Wybierając łóżko z palet warto pamiętać o wyborze dobrej jakości materiału. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić łóżko, zapoznaj się z dostępnymi wymiarami palet. Największą popularnością cieszą się palety typu euro o rozmiarze 80 x 120 cm. Możemy zmontować z nich łóżko o szerokości 80, 120, 200 lub nawet 240 cm. Wybór wymiarów zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. A może zainteresują cię także inne meble z palet?

Jak zrobić łóżko drewniane do sypialni?

Ustalenie wymiarów

Rozmiar łóżka jest pierwszym krokiem naszych prac. To od niego zależeć będzie ilość i rozmiar materiału użytego podczas montażu. Jeśli wiesz jak zrobić łóżko drewniane do sypialni, z pewnością zdajesz sobie także sprawę z pewnych ograniczeń wymiarowych. Co prawda samodzielny montaż daje możliwość budowy stelaża o dowolnych kształtach i rozmiarach. Jednak całość powinna być dobrze dopasowana do rozmiarów materaca.

W ofertach sprzedaży znajdziemy materace o standardowych wymiarach (od 60 do 200 cm szerokości). Zakup nietypowego rozmiaru materaca wiąże się już z koniecznością dokonania zamówienia indywidualnego, co wygeneruje większe koszty.

Zrobienie łóżka z palet lub drewna to świetny pomysł. Można je zrobić samodzielnie, jednakże potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi.
Jak zrobić łóżko do sypialni? Poradnik krok po kroku

Lista niezbędnych materiałów i narzędzi

Zastanawiasz się jak zrobić stelaż do łóżka? Rozpocznij prace od przygotowania niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Do budowy łóżka wykorzystaj docięte na odpowiedni wymiar deski drewniane. Większość sklepów oferuje materiał w stanie surowym. Oznacza to, że deski będą wymagały dodatkowej impregnacji lub bejcowania. Zatem na liście Twoich zakupów powinien znaleźć się też dobrej jakości preparat ochronny, który zabezpieczy mebel i nada mu eleganckiego wykończenia.

Niezbędne do budowy łóżka do sypialni okażą się też wkręty do drewna. To za ich pomocą połączymy wszystkie elementy w jeden, stabilny stelaż. Prace z pewnością ułatwi nam wyrzynarka, piła, a także wkrętarka. Po skompletowaniu wszystkich materiałów możemy już przystąpić do montażu.

Jak zrobić łóżko drewniane do sypialni? – kolejne etapy prac

Znamy już wymiary łóżka i posiadamy niezbędne materiały. W kolejnym etapie wyjaśnimy krok po kroku, jak zrobić łóżko drewniane do sypialni.

Krok 1 – jak zrobić łóżko - budowa ramy

Ustaliliśmy dokładne wymiary ramy i posiadamy odpowiednie deski. Jeśli materiał nie został jeszcze docięty na wymiar, należy przyciąć deski przy pomocy piły.

Wskazówka. Wycinając deski zwróć uwagę na wewnętrzne wymiary ramy i dotnij elementy tak, aby stworzyć stabilne obramowanie łóżka. Pamiętaj też o zastosowaniu środkowej, poprzecznej belki. Jej zadaniem będzie wzmocnienie ramy i uodpornienie jej na obciążenia.

Na początek przyłóż do siebie wszystkie elementy ramy. Jeśli drewno jest do siebie dobrze spasowane, przykręć je za pomocą wkrętów do drewna. Na każdy styk desek powinny przypadać minimum dwa wkręty.

Polecane narzędzia dla każdego majsterkowicza - sprawdź oferty

Krok 2 – jak zrobić stleaż do łóżka - montaż nóg oraz zagłówka

Do dna ramy przytwierdzamy wycięte na wymiar nogi. Do tego celu najlepiej sprawdzą się jednolite, grube fragmenty desek, które dobrze poradzą sobie z obciążeniami.

W przypadku ramy o szerokości 180 cm (i więcej) zaleca się montaż dodatkowej, piątej nogi. Przytwierdzamy ją na środku zamontowanej uprzednio deski poprzecznej. Dzięki temu łóżko nabierze większej stabilności, a rama równomiernie przeniesie obciążenie użytkowników.

Proste łóżka sypialne nie muszą posiadać zagłówków. Jednak ich obecność znacząco poprawi walory wizualne i komfort użytkowy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łóżko drewniane do sypialni, pomyśl o montażu tego elementu. Zarówno wysokość, jak i materiał wykonania zagłówka są sprawą indywidualną. Warto dopasować go do stylistyki sypialni oraz własnych preferencji.

Krok 3 – jak zrobić łóżko drewniane do sypialni - montaż dna

Wiemy już jak zrobić stelaż do łóżka. Jednak końcowym etapem prac będzie także montaż dna. Na wstępie docinamy niewielkie deski, które zastosujemy, jako podpory dla stelaża utrzymującego materac. Długość desek musi odpowiadać wewnętrznym wymiarom ramy. Elementy przytwierdzamy do wszystkich wewnętrznych ścian wykorzystując gęsto rozmieszczone wkręty do drewna.

Po zamontowaniu podpór układamy przycięte na wymiar deski stelaża. Odległość pomiędzy deskami powinna wynosić ok. 5 do 10 cm. Na tak przygotowanej ramie możemy bezpiecznie ułożyć materac.

Powyżej opisaliśmy, jak zrobić łóżko drewniane do sypialni o prostych kształtach. Nasz mebel nie posiada skrzyni ani dodatkowego, estetycznego wykończenia. Jednak bardziej ozdobna rama łóżka i pozostałe meble z drewna również nie powinny sprawić większych problemów montażowych.

Łóżko do sypialni można zrobić z palet. To szybkie i wygodne rozwiązanie, a co najważniejsze tanie i stylowe. Dobrze się prezentuje w wielu stylach mieszkań.
Jak zrobić łóżko do sypialni? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić łóżko z palet?

Krok 1 – jak zrobić łóżko? Wybór materiału i jego przygotowanie

Samodzielny montaż łóżka z palet nie przysparza tylu dylematów jak meble z drewna. Prosta rama łóżka składa się jedynie z kilku połączonych ze sobą europalet.  Typowa paleta posiada nieco ponad 14 cm wysokości, a do wykonania ramy zazwyczaj wykorzystuje się dwie warstwy tego materiału. Dzięki temu zapewniamy sobie największy komfort użytkowy. Wybór szerokości i długości łóżka zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji.

Kupując palety pamiętajmy, że nie powinny być nadmiernie zniszczone, ani wyeksploatowane. Po zakupie należy dokładnie zeszlifować ich wierzchnią powłokę. Dzięki temu usuniemy drzazgi i drobne nierówności. Następnie malujemy paletę na dowolnie wybrany kolor. Tak przygotowany materiał stanie się bazą do stworzenia stelaża.

Krok 2 - jak zrobić łóżko? Montaż ramy

Montaż ramy z palet jest bardzo prosty. Wystarczy przyłożyć do siebie palety i dobrze skręcić (obie warstwy). Ciekawym rozwiązaniem okazuje się też powycinanie wybranych desek. W ten sposób nasza rama zyska wrażenie lekkości, a uzyskana w ten sposób przestrzeń będzie mogła być zagospodarowana na małe półeczki.

Palety przytwierdzamy do siebie za pomocą wkrętów do drewna. Ważne będzie też to, aby połączenia znajdowały się również pomiędzy poszczególnymi warstwami palet. W ten sposób łóżko z palet zyska dużą stabilność.Krok 3 – Jak zrobić stelaż do łóżka? Przygotowanie zagłówka

Powyżej opisaliśmy, jak zrobić łóżko z palet. Jednak jego nieodłącznym elementem powinien być też zagłówek. Do wykonania zagłówka wystarczy nam jedna lub dwie, docięte na wymiar europalety (w zależności od szerokości ramy). Wycinamy w nich niepotrzebne deski i przygotowujemy do naklejenia pianki tapicerskiej. Tworząc żaglówek najlepiej będzie wykorzystać piankę o grubości minimum 10 cm. Produkt odnajdziemy w wielu sklepach internetowych. Dobrej jakości pianka zapewni większy komfort użytkowania zagłówka i umożliwi wygodne opieranie się w pozycji półsiedzącej.

Docięta na wymiar pianka tapicerska wymaga jeszcze dokładnego wykończenia. W tym celu używamy materiału obiciowego. Wybór wzorów i kolorów jest tak duży, że każdy znajdzie materiał dopasowany do stylistyki sypialni. Rozmiar materiału musi być przynajmniej o kilka centymetrów większy od rozmiarów pianki. Umożliwi to zawinięcie go pod piankę w czasie montażu.

Piankę układamy na palecie. Jeśli wszystko wygląda dobrze możemy podkleić jej środek do desek. W następnym kroku układamy materiał obiciowy i podwijamy go w narożach pod piankę. Miejsca wewnętrznego połączenia materiału i zagłówka sklejamy klejem, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Po całkowitym związaniu kleju nasz zagłówek jest już gotowy do zamontowania w ramie. Na przygotowany stelaż umieszczamy materac, co sprawia, że nasze łóżko z palet jest już gotowe do użytku.

Powyżej opisaliśmy, jak zrobić stelaż do łóżka o najprostszej budowie. Przy odrobinie umiejętności możemy też wykonać dodatkowe szuflady i systemy oświetleniowe. Specyfika wykończenia łóżka zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny