Meble ogrodowe z palet drewnianych - projekty, pomysły, wykonanie krok po kroku

Meble ogrodowe z palet to hit ostatnich lat. Możemy wykonać je samodzielnie w przydomowym zaciszu i dopasować do potrzeb każdej aranżacji. Jedną z najbardziej docenianych zalet owego rozwiązania (nie licząc atrakcyjnej ceny) jest dbałość o środowisko naturalne. Poniżej podpowiemy jak wybrać palety na meble i jak stworzyć własne, ogrodowe miejsce wypoczynku oraz jakie produkty może nam zaoferować sklep z meblami ogrodowymi z palet.

Jeżeli chcesz obliczyć koszty aranżacji ogrodu przydomowego, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora.

Meble ogrodowe z palet

Jak zrobić meble ogrodowe z palet drewnianych?

Niegdyś palety służyły jedynie do przewozu towarów. Dziś możliwości ich wykorzystania bardzo mocno wzrosły. Współczesny trend na recykling zrodził nowe możliwości dekoracji pomieszczeń mieszkalnych, tarasów i ogrodów. Modne meble ogrodowe z palet mogą przybierać dowolny kształt, wielkość bądź formę. Wszystko zależy od naszego pomysłu i zdolności wykonawczych.

W przydomowych ogrodach najczęściej spotykamy stół z palet. Zazwyczaj jest on w stanie pomieścić przy blacie przynajmniej sześciu użytkowników. Obok stołu dobrze prezentuje się przynajmniej jedna ławka z palet, która zwiększa możliwości wykorzystania przestrzeni. Ciekawym pomysłem są też krzesła z palet, a w większych ogrodach także leżak z palet. Przy dobrym pomyśle i odpowiednim wykonaniu będą to bardzo eleganckie meble, które ozdobią całą aranżację ogrodową.

Możliwość zastosowania materiału z recyklingu nie ogranicza się jedynie do ogrodu. Możemy wykonać również meble do użytku domowego bądź na taras.  W domu dobrze sprawdzi się niewielki stolik kawowy, półki z palet bądź przestronne łóżko.  Na taras nadają się produkty o mniejszych gabarytach. W większości aranżacji zewnętrznych znajdzie się miejsce na stolik kawowy, krzesła z palet, fotel ogrodowy bądź niewielki leżak z palet. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach wykonania mebli z palet – przeczytaj ten artykuł.

Wybieramy palety na meble ogrodowe i tarasowe

Wybór odpowiedniego materiału to klucz do wykonania eleganckich, a jednocześnie wytrzymałych mebli ogrodowych. Do tworzenia stołów, krzeseł czy leżaków najlepiej nadają się europalety. Są to produkty o powtarzalnych rozmiarach i dużym, dopuszczalnym obciążeniu, które dochodzi do 1000 kg.

Standardowy rozmiar europalety wynosi 120 x 80 x 14 cm. Taki format wystarczy do wykonania eleganckiego stołu, ławki czy przestronnych krzeseł. Warto jednak pamiętać o dużej wadze, która wynosi ok. 25 kg. Dlatego meble z europalet mogą okazać się dość ciężkie.  Aby zmniejszyć całkowitą masę mebla często wycina się środek palet. Dzięki temu ich waga zostaje ograniczona do niezbędnego minimum.

Meble ogrodowe z palet drewnianych - projekty, pomysły, wykonanie krok po kroku 2

Przed montażem mebli trzeba odpowiednio przygotować palety

Meble ogrodowe z palet muszą być odpowiednio wyszlifowane i zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Po zakupie materiału musimy usunąć z niego wszelkie nierówności i drzazgi. Pamiętajmy, że palety na meble są tworzone z nieoszlifowanych desek, które mogą niszczyć ubrania, a nawet boleśnie kaleczyć użytkowników. Dlatego tak ważne jest dokładne wyszlifowanie każdego fragmentu. Do prac najlepiej wykorzystać szlifierkę. Trudnodostępne miejsca możemy oczyścić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego.

Po dokładnym oczyszczeniu przychodzi czas na malowanie. Przemyślmy dobrze efekt dekoracyjny, który chcemy osiągnąć. W aranżacjach nowoczesnych świetnie sprawdzi się biały stolik kawowy, czy pastelowa ławka z palet. Z kolei w ogrodach zainspirowanych stylem rustykalnym lub naturalistycznym lepiej sprawdzą się meble ogrodowe z palet pokrytych impregnatem lub bejcą. Dzięki temu na palecie uwidoczni się naturalna faktura drewna, a mebel idealnie skomponuje się z pobliską roślinnością.

Bez względu na to jakiej farby użyjemy, musimy zadbać o to, by był to preparat dedykowany na zewnątrz. Powłoka malarska musi zabezpieczyć drewno przed wilgocią, atakami szkodników, promieniami ultrafioletowymi oraz działaniem zmiennych temperatur.

Jakie meble ogrodowe z europalet możemy wykonać samodzielnie?

Właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od naszego pomysłu oraz umiejętności. W ogrodzie dobrze sprawdzą się między innymi:

  • Ławka z palet – Do wykonania prostej konstrukcji wystarczą nam dwie, ułożone jedna na drugiej europalety. Ławka z europalet powinna posiadać także wygodne oparcie. Najczęściej tworzy się je z dociętej płyty MDF. Wkładamy ją w jedną z ostatnich szczelin w górnej palecie. Wszystkie elementy możemy połączyć przy pomocy prostych łączników, wiertarko wkrętarki i drewnowkrętów. Aby ławka z palet była wygodna, warto umieścić na niej duże ozdobne poduchy. W taki sam sposób wykonamy fotel ogrodowy z palet.  Wystarczy zastosować materiał o mniejszym formacie lub dociąć palety do pożądanych rozmiarów.
  • Stół z palet – przeważnie tworzymy go z dwóch lub trzech ustawionych na sobie europalet. W celu zmniejszenia masy mebla możemy wyciąć niektóre z desek w środkowej palecie. Dzięki temu stworzymy dodatkową przestrzeń, która może posłużyć za ozdobny schowek. Stół ogrodowy z palet przeważnie nie posiada dodatkowego blatu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wyrównać jego powierzchnie przy pomocy płyty MDF.
  • Leżak z palet – na prosty leżak z palet wystarczy niewielka ilość materiału. Miejsce do leżenia wykonujemy z europalet o rozmiarze 80 × 60 cm. Łączymy je w taki sposób, by uzyskać preferowaną wielkość. Do wykonania oparcia posłuży trzecia paleta. Usuwamy z niej kilka desek i przytwierdzamy do ostatniej palety pod kątem ostrym. Całość stabilizujemy przy pomocy łączników.

Meble ogrodowe z palet drewnianych - projekty, pomysły, wykonanie krok po kroku 3

Meble balkonowe i tarasowe z palet

Balkony i tarasy posiadają ograniczoną powierzchnię użytkową. Meble powinny zatem przybierać mniejsze rozmiary oraz ograniczoną masę. Do budowy możemy wykorzystać palety o mniejszych rozmiarach, np. 80 x 60 cm. Stworzymy z nich cały zestaw ogrodowy z palet:

  • Krzesła z palet – siedziska ogrodowe tworzymy je tak samo jak leżaki. Jedyną różnicą jest zastosowanie materiału o mniejszych rozmiarach. Krzesła z palet muszą też posiadać wyższe siedzisko. Dlatego palety umieszczamy jedna na drugiej. Aby uzyskać największy komfort wypoczynku warto stworzyć siedzisko przynajmniej z trzech, ustawionych jedna na drugiej, dociętych na wymiar palet.
  • Stolik kawowy – wykonujemy tak jak stół z palet do ogrodu. Korzystamy przy tym z europalet o najmniejszym formacie.
  • Półki z palet – ciekawym, a jednocześnie najprostszym pomysłem jest wykorzystanie całej palety. Górna część powinna znajdować się przy ścianie. Z dolnej części zdejmujemy deski, a na wspornikach montujemy docięte na wymiar deski lub płyty MDF. Dzięki temu wykonamy półki z palet, które pomieszczą nasze drobiazgi i ozdobią otoczenie.
  • Ławy z palet – wykonujemy je tak jak stolik kawowy. W tym przypadku wystarczy użyć jednej palety o mniejszym rozmiarze, a na górze umieścić dociętą na wymiar płytę MDF.

Tak przygotowane rzeczy z europalet mogą ozdobić każdą przestrzeń. Dobrze zabezpieczone meble z palet na balkon nie muszą być przenoszone po zakończeniu sezonu letniego. Wystarczy przykryć je folią, która zabezpieczy drewno przed bezpośrednim kontaktem ze śniegiem.

Ciekawe dodatki do mebli ogrodowych z europalet

Meble ogrodowe z palet wymagają odpowiednich dodatków, które podwyższą komfort wypoczynku. Krzesła z palet, ławka, fotel  ogrodowy czy leżak z palet powinny posiadać miękkie poduchy. Dzięki temu będą przyjemniejsze w użyciu. Ozdobne poduchy warto dopasować pod kątem stylistyki aranżacyjnej. Tego rodzaju dodatki mogą elegancko podkreślić preferowany design i sprawić, że miejsce wypoczynku zyska niepowtarzalny charakter.

Meble z palet na balkon czy do ogrodu mogą ładnie prezentują się także przy mniejszych dodatkach. Ciekawym pomysłem jest mały płot z palet, czy drewniana huśtawka ogrodowa. Warto przemyśleć kwestię wykonania takich akcesoriów, bowiem nasza aranżacja będzie wtedy tworzyła spójną, elegancką całość.

Najciekawsze promocje budowlane w internecie - sprawdź ceny!

Ocena: 4,7/5 (głosów 7)
, aktualizacja 29 kwietnia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Zobacz więcej artykułów na temat:
meble z palet meble ogrodowe taras altana ogrodowa
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Komplety ogrodowe - przegląd ofert sklepów, ceny, opinie, porady
Komplety ogrodowe - przegląd ofert sklepów, ceny, opinie, porady
5 cech dobrego zestawu mebli ogrodowych
5 cech dobrego zestawu mebli ogrodowych
Ekskluzywne meble ogrodowe - przegląd ofert, opinie, ceny
Ekskluzywne meble ogrodowe - przegląd ofert, opinie, ceny
Meble tarasowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady
Meble tarasowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady
Meble balkonowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady zakupowe
Meble balkonowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady zakupowe
Krzesła ogrodowe - rodzaje, opinie, ceny, porady przy zakupie
Krzesła ogrodowe - rodzaje, opinie, ceny, porady przy zakupie
Meble ogrodowe Jysk - przegląd oferty, porady, ceny, opinie
Meble ogrodowe Jysk - przegląd oferty, porady, ceny, opinie
Meble ogrodowe w Leroy Merlin - przegląd oferty, opinie, ceny, porady
Meble ogrodowe w Leroy Merlin - przegląd oferty, opinie, ceny, porady
Pokrowce na meble ogrodowe - przegląd ofert, ceny, opinie, porady przy wyborze
Pokrowce na meble ogrodowe - przegląd ofert, ceny, opinie, porady przy wyborze
Który zestaw mebli ogrodowych wybrać? Przegląd aktualnych ofert
Który zestaw mebli ogrodowych wybrać? Przegląd aktualnych ofert
Meble ogrodowe i balkonowe IKEA - przegląd oferty, opinie, ceny, polecane produkty
Meble ogrodowe i balkonowe IKEA - przegląd oferty, opinie, ceny, polecane produkty
Meble ogrodowe z Obi - przegląd oferty, ceny, opinie, porady
Meble ogrodowe z Obi - przegląd oferty, ceny, opinie, porady
Meble ogrodowe z Castoramy - przegląd oferty, ceny, opinie, promocje
Meble ogrodowe z Castoramy - przegląd oferty, ceny, opinie, promocje
Ławki ogrodowe - rodzaje, opinie, ceny, porady przedzakupowe
Ławki ogrodowe - rodzaje, opinie, ceny, porady przedzakupowe
Stoły ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Stoły ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Poduszki ogrodowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady przy wyborze
Poduszki ogrodowe - przegląd ofert, opinie, ceny, porady przy wyborze
Leżaki ogrodowe - przegląd ofert, rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci
Leżaki ogrodowe - przegląd ofert, rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci
Nowoczesne meble ogrodowe - najciekawsze propozycje
Nowoczesne meble ogrodowe - najciekawsze propozycje
Metalowe meble ogrodowe - ceny, opinie, ciekawe propozycje
Metalowe meble ogrodowe - ceny, opinie, ciekawe propozycje
Meble ogrodowe aluminiowe - opinie, ceny, porady przy wyborze
Meble ogrodowe aluminiowe - opinie, ceny, porady przy wyborze
Meble ogrodowe plastikowe - przegląd ofert sklepów, opinie, ceny
Meble ogrodowe plastikowe - przegląd ofert sklepów, opinie, ceny
Meble drewniane – ceny, opinie klientów, polecani producenci
Meble drewniane – ceny, opinie klientów, polecani producenci
Ogród zimowy - projekty, pomysły, ceny i budowa krok po kroku
Ogród zimowy - projekty, pomysły, ceny i budowa krok po kroku
Drewniane meble do salonu - 5 powodów
Drewniane meble do salonu - 5 powodów
Sam zbuduj stolik z europalet
Sam zbuduj stolik z europalet
Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku?
Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku?
Meble ogrodowe bez tajemnic
Meble ogrodowe bez tajemnic
Drewniane huśtawki ogrodowe - ceny, wymiary, projekty, jak zrobić huśtawkę samemu?
Drewniane huśtawki ogrodowe - ceny, wymiary, projekty, jak zrobić huśtawkę samemu?
Jak wykonać stolik z palet euro? Zrób to sam krok po kroku
Jak wykonać stolik z palet euro? Zrób to sam krok po kroku
Meble z palet na balkon i taras – które projekty i pomysły sprawdzą się najlepiej?
Meble z palet na balkon i taras – które projekty i pomysły sprawdzą się najlepiej?
Kanapa z palet - do domu i na taras - projekty, pomysły, cena
Kanapa z palet - do domu i na taras - projekty, pomysły, cena
Fotel z palet euro krok po kroku – jak zrobić go samodzielnie?
Fotel z palet euro krok po kroku – jak zrobić go samodzielnie?
Ława z palet euro – instrukcja wykonania krok po kroku
Ława z palet euro – instrukcja wykonania krok po kroku
Meble z palet drewnianych – cena, gdzie kupić, a może zrobić samodzielnie?
Meble z palet drewnianych – cena, gdzie kupić, a może zrobić samodzielnie?
Jakie meble ogrodowe wybrać – przegląd materiałów
Jakie meble ogrodowe wybrać – przegląd materiałów
Narożnik z palet - pomysł na niedrogi mebel
Narożnik z palet - pomysł na niedrogi mebel
Łóżko z palet - 5 inspiracji i instrukcja, jak je zrobić krok po kroku
Łóżko z palet - 5 inspiracji i instrukcja, jak je zrobić krok po kroku
Meble rattanowe do ogrodu - rodzaje, opinie, ceny, trwałość, wiodący producenci
Meble rattanowe do ogrodu - rodzaje, opinie, ceny, trwałość, wiodący producenci
Ogrodowe meble z technorattanu - ceny, opinie, polecane modele i rozwiązania
Ogrodowe meble z technorattanu - ceny, opinie, polecane modele i rozwiązania

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij