Izolacja termiczna rur grzewczych - w jakim celu jest zalecana

Ocieplenie rur co niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki takiemu prostemu zabiegowi możesz przyczynić się do zmniejszenia eksploatacji energii cieplnej. Przez niezaizolowane rury grzewcze ciepło ucieka znacznie szybciej, przez co narażamy swój budynek na niepotrzebne straty ciepła. Pamiętajmy, że rury C.O. odpowiedzialne są za przesył ciepłej wody użytkowej, dlatego właśnie wybór odpowiedniej otuliny przyczyni się do doprowadzenia wody w odpowiedniej temperaturze.

Izolacja termiczna dla rur grzewczych jest niezwykle ważna szczególnie w starym budownictwie lub też w miejscach, w których mogą panować ujemne temperatury. W takiej sytuacji niestety może dojść najzwyczajniej w świecie do zamrożenia wody znajdującej się w rurach grzewczych. Kolejną zaletą, dla której izolacyjna warstwa dla rur C.O. ma rację bytu, jest znacznie lepsza ochrona instalacji przed uszkodzeniami.

Ocieplenie rur grzewczych - rodzaje materiałów

Jak łatwo można się domyślać, prawidłowo wykonana izolacja termiczna rur C.O. zależy nie tylko od wykonanego procesu ocieplania, ale również od wybranego materiału. Wybierając konkretne rozwiązanie, należy sprawdzić między innymi zakres temperatur, w których możliwe jest zachowanie odpowiednich właściwości grzewczych. Jednocześnie dobrze jest zwrócić uwagę na współczynniki przewodności cieplnej.

Do najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych przeznaczonych na ocieplenie rur CO zaliczają się:

  • Pianka izolacyjna poliuretanowa - izolacja termiczna przy wykonaniu pianki poliuretanowej może być stosowana przy zakresie temperatur od -50 do nawet 140 stopni Celsjusza. Taka pianka nakładana najczęściej jest natryskowo. Do wyboru jest pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa, a także otwartokomórkowa. Warto jednak mieć na uwadze, że to pianka zamkniętokomórkowa ze względu na mikroskopijne pęcherzyki, które są zamknięte, wyróżnia się lepszymi właściwościami izolacyjnymi.
  • Otulina - należy mieć na uwadze, iż takie otuliny wykonane są z pianki polietylenowej, dlatego współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na poziomie ok. 0,036 W/mK. Wybierając otuliny do rur grzewczych, z pewnością należy zwrócić uwagę nie tylko na jej średnicę, ale również na grubość pianki.
  • Styropian - kolejna izolacja termiczna, która może być wykorzystywana do ocieplania rur grzewczych, jest styropian. Jego współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na poziomie już od 0,03 W/mK. Jednak jest to materiał, który nie ma zbyt wiele zalet, jeżeli chodzi o jego praktyczne zastosowanie, ponieważ bardzo trudno jest go dopasować do kształtu rur. Ponadto należy wziąć pod uwagę również to, że nie pełni on roli izolatora przed wilgocią.
  • Wełna mineralna - w przypadku wełny mineralnej, współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na poziomie ok. 0,06 W/mK. W porównaniu do styropianu, mamy tutaj zdecydowanie większe możliwości, jeżeli chodzi o zakres temperatury wynoszący maksymalnie nawet 200 stopni Celsjusza. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat rur.

Jak wykonać izolację termiczną rur C.O.?

To, w jaki sposób wykonamy ocieplenie rur CO, będzie zależeć przede wszystkim od wybranego materiału. Jednak w większości przypadków, nie powinniśmy zauważyć większych trudności. Zarówno otuliny, jak i również pianka poliuretanowa będą najmniej kłopotliwe podczas izolacji rur. Natomiast najwięcej trudu zauważymy w przypadku styropianu oraz wełny mineralnej.

W momencie, kiedy już rury grzewcze zostaną poprowadzone w odpowiednich miejscach, a także ze sobą połączone, to powinniśmy zająć się wymierzeniem izolacji. W tym przypadku będziemy mierzyć długość otuliny, która ma pokryć konkretny odcinek rury. Przede wszystkim trzeba naciąć otulinę w poprzek, aby warstwa izolacyjna mogła być założona. Kolejnym krokiem jest również odpowiednie docinanie otuliny w miejscach, w których rury skręcają, łączą się ze sobą, a także stykają się z kolankami lub trójnikami. W takich okolicznościach, z jednej strony warstwa izolacyjna powinna być przycięta pod kątem 90 stopni, natomiast z drugiej przycinamy dwukrotnie, pamiętając o zachowaniu 45 stopni.

Jak widać, warstwa izolacyjna dla rur grzewczych wcale nie jest aż taka trudna do wykonania. Należy tylko ją odpowiednio wymierzyć i dostosować do średnicy instalacji. Jeżeli uporamy się już z tym zadaniem, to kolejnym krokiem będzie niewątpliwie poszukanie odpowiedzi na inne wątpliwości. Wśród nich wymienia się między innymi to, jak ocieplić stary dom, jak obliczyć moc grzejnika, czy też, jaka farba do betonu na zewnątrz sprawdzi się najbardziej. Gdy będziemy szukać odpowiedzi na takie pytania, będziemy w stanie wykonać większość prac naprawczych i remontowych we własnym zakresie.

ikona podziel się Przekaż dalej