Do wyboru, do koloru

Rodzajów i wzorów piaskownic mamy bardzo wiele. Dwa podstawowe i najczęściej spotykane to piaskownice otwarte oraz piaskownice zadaszone lub zamykane. Do tego dochodzą przeróżne kształty i wielkości, materiały które zostały użyte do ich wykonania oraz kolory. Jeśli jednak chcemy sprawić dziecku wyjątkowy prezent, możemy zrobić piaskownicę ogrodową dla dziecka własnoręcznie. Nie potrzeba posiadać do tego nadzwyczajnych umiejętności a i surowce oraz narzędzia z pewnością każdy ma w zanadrzu.

Jak wykonać piaskownicę ogrodową krok po kroku

Piaskownicę ogrodową najlepiej i najłatwiej zrobić z drewna. Można także wykorzystać elementy metalu. Co dokładnie potrzebujemy? Najpierw warto określić, o jakich wymiarach piaskownicę chcemy stworzyć i o jakim kształcie. Oczywiście najczęściej wybieraną formą jest kwadrat i prostokąt. Załóżmy, że decydujemy się na niewielką, kwadratową piaskownicę o wymiarze  150cm x 150cm i 50cm wysoką. Do jej wykonania potrzebujemy więc cztery proste deski o wymiarze 150cm x 50cm i grubości nie mniejszej niż 3cm. Powinniśmy zadbać o to, by deski były oszlifowane oraz zabezpieczone specjalnym środkiem do drewna. Jeśli chcemy by piaskownica była kolorowa, jeszcze przed montażem deski warto pomalować na wybrany kolor farbą do drewna. Jest kilka możliwości połączenia ze sobą desek. Możemy to zrobić przy użyciu gwoździ, jednak do tego potrzeba trochę precyzji, by wbić je w sam środek i by nie były widoczne. Drugim, łatwiejszym sposobem jest skręcenie desek przy pomocy wkrętów i wkrętarki akumulatorowej. Jeśli zaś posiadamy metalowy kątownik, możemy dodatkowo wzmocnić nim kanty piaskownicy.

Drabinki gimnastyczne BenchK – polska produkcja
Drabinki gimnastyczne BenchK – polska produkcja

Drabinki gimnastyczne BenchK – polska produkcja - https://benchk.com/

Gdy całość będzie już gotowa, następnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na terenie naszego ogrodu. Tu należy pamiętać o kilku zasadach- po pierwsze piaskownica musi być umiejscowiona na widoku tak, byśmy zawsze mogli mieć dzieci na oku. Po drugie wybierzmy miejsce częściowo nasłonecznione i częściowo zacienione tak, by dzieciom podczas upałów nie było za gorąco ale również by uniknąć chłodu i komarów.  Gdy już mamy upatrzone miejsce, należy przygotować podłoże pod piaskownicę. Najlepiej będzie usunąć z niego warstwę trawy, ewentualne korzenie i kamienie oraz podścielić  folię.  Na tak przygotowanym terenie stawiamy gotową konstrukcję i zasypujemy ją żółtym, oczyszczonym piaskiem.

Ogrodowy plac zabaw

Oczywiście możemy poprzestać na piaskownicy, jednak radość dzieci będzie jeszcze większa, gdy zdecydujemy się na rozbudowanie piaskownicy, tworząc ogrodowy plac zabaw. W jego składzie nie powinno zabraknąć huśtawki, zjeżdżalni oraz czegoś do wspinania, jak na przykład drabinki gimnastycznej BenchK. Nie musi być ona bowiem montowana wyłącznie w mieszkaniu, świetnie sprawdzi się również na zewnątrz. Drabinka gimnastyczna przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej dzieci oraz rozwoju wyobraźni. Jest to bowiem produkt, który łączy można wykorzystać zarówno do zabawy, jak i ćwiczeń. Dodatkowo korzystać z niej mogą całe rodziny, więc jest to także idealny element integrujący a gdy dziecko zaprosi do wspólnej zabawy również koleżanki i kolegów, pomoże również w rozwoju zachowań społeczno-socjalnych dziecka. Drabinkę gimnastyczną BenchK można dodatkowo łączyć z innymi akcesoriami, jak na przykład liną czy kółkami gimnastycznymi, dzięki czemu powstanie wyjątkowy, potężny ogrodowy plac zabaw, w pełni funkcjonalny i bezpieczny.

Warto poświęcić kilka chwil i stworzyć wymarzone miejsce zabaw, w którym dzieci chętnie będą spędzać czas, rozwijając swoją aktywność fizyczną, kreatywność oraz korzystając z możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Zresztą uśmiech dziecka będzie najlepszym podziękowaniem za ten wysiłek.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny