Jak uszyć plandekę na przyczepkę i co będzie potrzebne?

Na początku warto się skupić na materiałach, które będą Ci potrzebne. Tkaniny plandekowe na www.ergis.eu/pl charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Za trwałość odpowiada nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale też jego grubość. Tkanina na plandeki może być wykonana z tworzywa sztucznego, jakim jest PCV. Duża gramatura wpływa na wytrzymałość, ale również na trudność w trakcie docinania oraz przeszywania. Tkaniny dostępne są w różnych kolorach, od bieli do czerni. Materiał może mieć różną szerokość, warto zwrócić na to uwagę podczas zakupów. Wybranie optymalnych wymiarów może znacznie ułatwić pracę. Jasne tkaniny mogą się szybko brudzić, to jednak nie powinien być większy problem, ponieważ materiał można łatwo umyć.

Tkaninę możesz zawsze zamówić w potrzebnym rozmiarze, istnieje też możliwość dodania stalowych oczek, które ułatwią przymocowanie jej do przyczepki. Przyda się również mocna linka do montażu. Niektóre projekty będą wymagać zastosowania stalowego stelażu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić plandekę na przyczepkę z jednolitego kawałka materiału, musisz wiedzieć, że to trudniejsze zadanie, wymaga dodatkowych sprzętów i sporego nakładu pracy. Plandeki są zwykle zgrzewane, co zapewnia im doskonałą wytrzymałość na rozciąganie i odporność na wodę. W domowych warunkach udaje się zgrzać tkaniny plandekowe przy pomocy opalarki. Wymaga to jednak sporej wprawy.

Jak zrobić plandekę na przyczepkę?

Masz już potrzebny materiał, teraz musisz go dociąć do pożądanego kształtu. Materiał powinien dość ciasno nakryć stelaż przyczepki, zawsze trzeba zostawić zapas, który ewentualnie później można odciąć. W plandece powinny znaleźć się otwory, aby mogły przejść przez nie linki montażowe. Oczka zaleca się zabezpieczyć przed rozrywaniem, do tego służą metalowe kółka. Możesz też zamówić tkaniny plandekowe cięte na wymiar ze stalowymi oczkami. Jeśli nie posiadasz gotowego produktu — dalej dowiesz się, jak zrobić samemu plandekę na przyczepkę.

Należy wyciąć potrzebny kształt. Obliczenia robi się po zainstalowaniu na przyczepce stelażu. Plandeka udaje się przyciąć przy pomocy ostrych i długich nożyc. Warto zostawić trochę materiału, bo z niego zrobione będą mocowania. Boki materiału należy zgrzać lub zeszyć ze sobą, aby wzmocnić plandekę. Dzięki temu będzie ona odporna i estetycznie wykończona. Do tego zadania przyda się zszywacz do tapicerowania lub opalarka. Tkanina na plandeki dobrze współpracuje z tymi urządzeniami. Wiesz już, jak uszyć plandekę na przyczepkę, teraz czas na zrobienie mocowań.

Mocowania możesz zrobić z pozostałych skrawków plandeki, trzeba je ze sobą zszyć oraz przytwierdzić. Wcześniej jednak zrób w nich otwory, np. przy pomocy rozgrzanego drutu. Otwory należy zabezpieczyć specjalnymi, metalowymi lub plastikowymi kółeczkami. Dzięki temu materiał będzie odporny na rozciąganie i nie zostanie rozerwany. Tkaniny plandekowe można też łatwo zgrzewać przy użyciu opalarek. Daje to możliwość szybkiego połączenia dwóch kawałków materiałów.

Jak naprawić uszkodzoną plandekę?

Jeśli Twoja plandeka została uszkodzona lub roztargana — możesz ją naprawić. Istnieją specjalne kleje, które doskonale radzą sobie z naprawianiem dziurawych plandek. Kleje do plandek są bardzo gęste i wytrzymałe, dzięki temu tkaniny plandekowe można naprawić, przyklejając na dziurę łatę. To bardzo dobry na sposób szybkie i sprawne naprawienie plandeki na przyczepce, jeśli nie ma się możliwości zgrzać plandeki lub jej wymienić. Łata z plandeki, która została przyklejona do materiału, jest bardzo trwała. Kleje są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym na wilgotność oraz na niskie i wysokie temperatury. Przed klejeniem musisz pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu plandeki.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej